Sušíme bylinky - listy i květy

Sušíme bylinky - listy i květySušíme bylinky - listy i květy
15. září 2016  Lenka Rutteová   Bylinky  10050 zobrazení  1307 slov

Září je měsícem, kdy máme poslední možnost sklidit bylinky v dobré kvalitě. Ty používáme nejen na přípravu voňavých a lahodných čajů, aromatizovaných vod, ale také k ochucení jídel teplé i studené kuchyně. V neposlední řadě si můžeme připravovat i různá mazání na podporu všeho, co nás jen napadne.

Sběr a sušení průběžné

Reklama

Některé bylinky sušíme průběžně. Jsou to zejména ty, kterých sbíráme a sušíme květy. Například měsíček, lichořeřišnice, afrikán, maceška, heřmánek a mnohé jiné.

Z měsičku sušíme převážne květyZ měsičku sušíme převážne květy

Sběr můžeme opakovat většinou jednou za několik dní, a to podle rychlosti, s jakou rostlina dokáže tvořit další a další květy.

Pokud pěstujeme kvetoucí bylinky takzvaně na divoko, tedy necháme je na daném místě vysemenit a o jarní výsev se již nestaráme, musíme teď myslet na to, že musíme nechat několik květů dozrát a vytvořit semínka, která po jejich dozrání spadnou a vytvoří základ pro generaci příštího roku.

Mezi květy lichořeřišnice stihla dcera přimíchat i pár květů řebříčkuMezi květy lichořeřišnice stihla dcera přimíchat i pár květů řebříčku

Sběr a sušení opakované

Některé bylinky sušíme během roku dvakrát či třikrát. To se týká trvalek a dvouletek, ze kterých používáme především zelenou část rostliny. Takže například tymián, libeček, máta, meduňka, oregano, rozmarýn, petrželka, listový celekr a spousta jiných.

Libeček spolehlivě obrůstá po každé sklizniLibeček spolehlivě obrůstá po každé sklizni

Tyto bylinky necháme na jaře narůst do plné velikosti a ještě před kvetením nebo počátkem jejich květu je celé seřízneme a dáme sušit. Do srpna či září rostliny krásně obrostou a my zvládneme druhou sklizeň. Například majoránka stihne obrůst během roku vícekrát.

Majoránka zastrkaná do mřážky na sušeníMajoránka zastrkaná do mřážky na sušení

Petrželku a listový celer sklízíme v prvním roce po vysetí během léta, pak s blížícím se podzimem a pak ještě jednou následující rok na jaře, kdy rostliny vykvetou a zahynou. Seřezáváním květního stvolu prodloužíme životnost rostliny třeba i o několik týdnů.

Šalvěj je výborná do masových roládŠalvěj je výborná do masových rolád

Sběr a sušení jednorázové

Bylinky jednoletky sklidíme jednorázově vytržením. Které? Například saturejku, která skvěle dochutí každou rybu. Vzhledem k tomu, že saturejka má jednoletý životní cyklus a používáme z ní převážně nať, není jiná varianta sklizně asi ani možná.

Saturejka začíná jít do květuSaturejka začíná jít do květu

Saturejka začíná kvést během srpna, ve vyšších oblastech až v září. Rostliny vytrháme, ostřiháme jim kořeny a dáme sušit. Vždy v záhoně ponecháme jednu silnou rostlinu, aby vysemenila. Tím máme na příští rok o novou úrodu postaráno.

Zásady pro sušení bylinek

Ať sušíme jakoukoliv bylinku, měli bychom dodržet základní zásady jejich sušení. Tedy sušit na suchém místěpřístupem čerstvého vzduchu. Na prodyšné podložce, například papír nebo síto na sušení, poprípadě zavěšené ve vzduchu.

Květy měsíčku sobře schnou na sítechKvěty měsíčku sobře schnou na sítech

Lze pořídit i plastové podložky na sušení bylinek, do kterých bylinky zastrkáme a necháme uschnout.

Sušit musíme vždy na takovém místě, kde k bylinkám nemůže slunce. Proč? Protože sluníčko nám bylinky takzvaně vyšisuje a zbaví je některých pro nás žádoucích vlastností.

Tymián spolehlivě uschne rozložený na papířeTymián spolehlivě uschne rozložený na papíře

Pokud používáme k sušení bylinek sušičku, nastavíme vždy ten nejnižší stupeň teploty. Sušička je příjemná věc, nicméně vzhledem ke své nízké kapacitě a poměrně drahému provozu je vhodná spíše do bytů, kde nebývá množnost přirozeného sušení bylin.

Inspirací, jak doma dobře využít bylinky, je na internetu nepřeberné množství. Stačí hledat a zkoušet ;-)

Usušené lístky bazalkyUsušené lístky bazalky

Uskladnění je také důležité

Usušené bylinky uskladníme třeba ve sklenicích nebo pytlících, ať už papírových nebo látkových. Bylinky v pytlících vždy dáváme na suché a větrané místo. Bylinky ve sklenicích snesou umístění například i nad kuchyňskou linkou či přímo nad sporákem.

 

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře