Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet bazalku?

Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet bazalku?Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet bazalku?
23. červen 2016  Veronika Haláková   Bylinky  52610 zobrazení  712 slov

Bazalka pravá je neodmyslitelně spjata s naší kuchyní. Rajčata, mozarellu, pizzu, rizoto, ryby nebo saláty si bez ní neumíme představit. Čerstvá bazalka je však mnohem kvalitnější a výraznější, než ta sušená, kterou koupíte v obchodech. A protože její pěstování je snadné, můžete ji mít kdykoli po ruce i vy. Jak tedy pěstovat a sklízet bazalku?

Odkud se vzala bazalka?

Reklama

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Pochází z Indie a tropických asijských míst, u nás se pěstuje od 16. století. Dorůstá výšky 20 – 50 cm. Bazalek se pěstuje několik odrůd, liší se barvou, chutí i vůní.

Kam s ní?

Bazalku si bez problémů vypěstujete jak doma v květináči, tak na zahradě. Potřebuje hlinito-písčitou výživnou půdu a hodně světla. Místo by mělo být chráněné před větrem a také pozor na polední žár, aby ji nespálil. Bazalka je na zahradě také prospěšná některým druhům zeleniny. Pokud ji například vysadíte vedle rajčat, chráníte je tak před padlím a navíc zlepšíte jejich chuť.

Bazalka

Bazalka a zdraví

Bazalka obsahuje velké množství silic (1,5 %) a tříslovin (5 %), éterické oleje s ocimem a eugenolem, flavonoidy a další. Je také zdrojem vitamínu C.

Povzbuzuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání a zlepšuje metabolismus. Je přírodním antidepresivem.

Šťáva z listů bazalky se používá na obklady při bodnutí hmyzem nebo opruzeninách. Užitečná je i při léčbě zánětu dásní či aftů. Olej z bazalky pomáhá při bolestech hlavy.

Pozor ale, nedoporučuje se nastávajícím maminkám a dětem do 12 let.

Pěstování a péče

Tuto bylinku můžete vysévat 2x ročně – na jaře a na podzim. Protože je to rostlina teplomilná, která nesnáší jarní mrazíky, vysévají se semínka na záhon nejdříve v průběhu května. Semínka jsou poměrně velká, vysévají se řídce, bazalka se krásně rozrůstá.

Pro předpěstování vysévejte do substrátu semínka již v březnu – dubnu. Klíčit by měla v teplotě 15-18 stupňů. Po vytvoření prvních pravých lístků sazenice po 2-3 rostlinkách rozesaďte do květináčků. Pro domácí pěstování tak máte hotovo. Do volné půdy sazenice přesazujte po zmrzlých, klidně až koncem května – začátkem června.

Bazalka potřebuje na rozdíl od jiných bylinek hodně zalévat. Nesmí zaschnout, jinak se velmi těžko vzpamatovává. Pozor ale na přelévání, které se projeví žloutnutím listů. Pokud je sucho, zalévejte bazalku spíše kolem poledne, a vyhněte se zálivce na listy, začaly by černat. Malé rostliny chraňte před slimáky, kteří si na bazalce rádi pochutnávají.

Jak bazalku sklízet a uchovat

Jako většina bylinek má i bazalka nejsilnější aroma těsně před květem. Kvete v červnu a červenci, proto ji teď pečlivě sledujte. Jakmile se na ní objeví bílé květy, je nejvyšší čas sklidit. Rostlinky seřízněte nad prvním rozvětvením. Na podzim se pak dočkáte druhé úrody. Pro běžnou konzumaci otrhávejte zelené lístky podle potřeby.

Bazalka

Sklizenou bazalku ihned zpracujte – lístky dejte ideálně zamrazit. Jak na to? Rostlinky omyjte a nechte dobře oschnout. Pak otrhejte lístky, vložte do sáčků nebo nadrobno nasekané do tvořítek na led a vložte do mrazáku. Mražením si bazalka uchová více aroma i léčivých vlastností. Na podzim se dočkáte druhé úrody. Pro běžnou konzumaci otrhávejte zelené lístky podle potřeby.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Veronika Haláková

Autorka letos začíná druhou zahradnickou sezónu v První plzeňské komunitní zahradě. Zároveň postupně přeměňuje městský balkon v zelenou oázu. Kromě zahradničení se věnuje rodině, psům a edituje tento web :)



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 80x


Komentáře