Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet majoránku?

Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet majoránku?Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet majoránku?
29. červen 2016  Veronika Haláková   Bylinky  45657 zobrazení  737 slov

Neodmyslitelná přísada do bramboráků či bramboračky, zároveň ale léčivá bylinka s výraznou vůní. To je majoránka zahradní, bez které si neumíme dnes vaření vůbec představit. Vypěstovat si ji doma i na zahrádce je snadné. Jak tedy na to?

Odkud se majoránka vzala?

Reklama

Majoránka zahradní je středomořská bylinka, která se u nás pěstuje od cca 16. století. Dorůstá do výšky asi 40 cm. V přírodě volně neroste. Je to jednoletá (případně dvouletá) rostlinka, každý rok se tedy vysazuje znovu. Kromě použití v kuchyni a kosmetice má také příznivé účinky na naše zdraví. Ty znali již staří Římané.  Používali ji (a dosud se tak používá) hlavně při potížích s trávicí a nervovou  soustavou

Kam s ní?

Majoránka vyžaduje teplé a slunné stanoviště, chráněné před větrem. Však je to bylinka pocházející ze Středozemí, kde panují zejména slunečné a horké, suché dny. Půda musí být bohatá na živiny, zároveň ale dobře propustná. Pokud není půda dostatečně kvalitní, je vhodné majoránku v průběhu růstu přihnojovat organickými hnojivy. Dobře se jí bude dařit jak na záhoně, tak v květináči za oknem či na terase.

majoránka

Pěstování a péče

Semínka majoránky se do půdy vysazují koncem dubna a lehce překryjte zeminou. Když povyrostou, je třeba rostliny přesadit, velmi rychle se totiž rozrůstají do šířky. Ideální je do trojsponu se vzdáleností alespoň  15 cm.

Majoránka a zdraví

Majoránka se běžně používá jako koření, léčivých vlastností má však také mnoho.

V podobě inhalací pomáhá při nachlazení, rýmě či astmatu.

Novopečené maminky čaj z majoránky pijí pro podporu laktace.

Majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a odstraňuje plynatost.

Hojně se využívá při migrénách, úzkostech, stresu a pocitech slabosti. Údajně pomůže i od zlomeného srdce.

Předpěstované sazeničky lze do volné půdy vysazovat až po zmrzlých. Majoránka je totiž citlivá na jarní mrazíky a mohla by zajít.  V tomto případě vysazujte trsy 2-3 rostlinek ve vzdálenosti cca 20 cm od sebe. Chcete-li mít majoránku čerstvou i přes zimu, přesaďte ji na podzim do truhlíku.

V průběhu růstu majoránku přiměřeně zalévejte. Dávejte pozor, je citlivá na přemokření. Snese spíše sucho, než vydatnou zálivku. Záhon okolo plejte a občas okopávejte. Většina středomořských bylinek ale prakticky žádnou péči nepotřebuje.

Jak a kdy majoránku sklízet?

Z majoránky se používají lístky, a to jak čerstvé, tak sušené. Nejvíce voní před rozkvětem, v tu dobu se také sklízí. Kvete od června do srpna, drobné kvítky jsou bílé či narůžovělé barvy. Stříhat byste jí měli za slunného počasí, ideálně okolo poledne.

Rostlinku ostříhejte cca 5 cm nad zemí, znovu obroste. Sklízet můžete za sezónu 2-3x. Poslední sklizeň probíhá na podzim, ještě před prvními mrazíky, kdy se sklízí celá rostlina a následně se suší. Pro okamžitou spotřebu jí můžete sklízet průběžně.

majoránka

Uchování majoránky

Majoránku po sklizni usušte, ideálně zavěšenou ve svazečcích na suchém a dobře větraném místě, kam nesvítí slunce. Ideální jsou půdy, podkroví, neobývané místnosti. Po usušení majoránku uchovejte v látkovém sáčku nebo sklenici bez přístupu vzduchu. Vydrží až jeden rok.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Veronika Haláková

Autorka letos začíná druhou zahradnickou sezónu v První plzeňské komunitní zahradě. Zároveň postupně přeměňuje městský balkon v zelenou oázu. Kromě zahradničení se věnuje rodině, psům a edituje tento web :)Hodnocení

2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 49x


Komentáře