Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet meduňku?

Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet meduňku?Z bylinkové zahrádky: jak pěstovat a sklízet meduňku?
24. červen 2016  Veronika Haláková   Bylinky  50029 zobrazení  783 slov

Zklidní vaši rozjitřené nervy, navodí pocit pohody a dopřeje vám zdravý spánek. Pomůže ale i s bolavým žaludkem či nachlazením. Navíc nádherně voní po citronech. Taková je meduňka lékařská, vytrvalá léčivka, která by ve vaší bylinkové zahrádce rozhodně neměla chybět. Jak tedy na její pěstování?

Odkud se vzala meduňka lékařská?

Reklama

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je z čeledi hluchavkovitých. Pochází z Asie, ovšem znali ji i staří Řekové, kteří ji používali při bolestech hlavy, krku a také pro dlouhověkost. My ji pěstujeme zejména pro její schopnost zklidnit mysl, zlepšit náladu, posílit tělo a navodit spánek.

Bylinka je to vytrvalá, medonosná, dorůstá do výšky až 80 cm. Vyznačuje se výrazně zelenými listy s vroubkovaným okrajem, které se při rozemnutí citronově rozvoní. Kvete drobnými kvítky nejčastěji bílé barvy.

Kam s ní?

Meduňka si bude libovat na slunném stanovišti. Čím více slunečních paprsků jí dopřejete, tím aromatičtější vůní se odmění. Vyroste ovšem i v polostínu. Volte takové místo, které je chráněno před větrem.

Půda pro pěstování meduňky by měla být dobře propustná, písčitá či hlinitopísčitá a bohatá na živiny. Pokud nemáte zahradu, nevadí, bylince se dobře daří i v nádobách. Jen je potřeba zvolit dostatečně velký a hluboký květináč. Rostlina koření v cca 25 – 30 cm.

meduňka

Pěstování a péče

Semínka meduňky se vysévají do pařeniště počátkem jara, ideálně v březnu, a ve vzdálenosti cca 3 cm. Nelekněte se, klíčí dlouho, přibližně 3 – 4 týdny.  Na záhon vysazujeme dostatečně silné sazenice o velikosti cca 5 cm.

Meduňka a zdraví

Meduňka je oceňována zejména pro její schopnost zklidnit organismus - nejen psychiku, ale odstraní také fyzické projevy stresu - bušení srdce, třes, žaludeční problémy.

Zlepšuje spánek (stačí šálek čaje večer a nic vás ve snění nebude rušit) a působí proti melancholii.

Také v prvních měsících těhotenství je oceňována, zmírňuje zvracení a nevolnosti.

Olej z meduňky se používá i při revmatických bolestech.

 

Kdo si chce ušetřit práci, může si zakoupit v zahradnictví sazenice. Stačí vám cca 2-3, meduňka se velmi rychle a dobře rozrůstá. Sazeničky dávejte do sponu 30x30 cm. V průběhu růstu potřebuje tato léčivka pravidelnou zálivku.

Rostlinku lze v průběhu vegetace hnojit přibližně každé dva týdny organickým hnojivem, ovšem kdo ji má na zahradě potvrdí, že roste jako divá téměř bez jakékoli péče. Stačí ji zalévat a občas odstranit okolní plevel.

Jak a kdy meduňku sklízet

Jako ostatní bylinky, i meduňka se sbírá těsně před rozkvětem. To je v tomto případě v období červen – srpen. Po odkvětu ztrácí svou vůni. Nať a listy se sklízejí za slunného a suchého počasí, ideálně okolo poledne.

Meduňku stříháme či seřezáváme ve výšce cca 10 cm nad zemí, za pár týdnů znovu obrazí. Sklízet ji tedy můžete několikrát do roka. A jak ji zpracovat? Ideálně usušit ve svazečcích - a pak si vařit čaj, případně zamrazit.

meduňková limonáda

Co s meduňkou na zimu?

Meduňka nemá problém na záhonku přezimovat, ale potřebuje před mrazy ochránit. Stačí ji přihrnout více zeminou a přikrýt netkanou textilií, chvojím či listím…aby si lépe udržela teplo. Pak vám na tom samém místě může růst i 10 let, v průměru to bývá cca 5 – 8 roků.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Veronika Haláková

Autorka letos začíná druhou zahradnickou sezónu v První plzeňské komunitní zahradě. Zároveň postupně přeměňuje městský balkon v zelenou oázu. Kromě zahradničení se věnuje rodině, psům a edituje tento web :)



Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 41x


Komentáře