Do oken patří krásné květy: Jak si doma předpěstovat barevné letničky?

Do oken patří krásné květy: Jak si doma předpěstovat barevné letničky?Do oken patří krásné květy: Jak si doma předpěstovat barevné letničky?
5. duben 2016  Lenka Rutteová   Inspirace  6910 zobrazení  954 slov

Jaro je tu sice teprve pár dnů, ale už je potřeba myslet na léto. Přinejmenším s výsevem těch letniček, které vyžadují předpěstování. Jak na to, abyste měli krásný a barevný balkon?

Reklama

Aby kvetly dříve

Pokud chceme mít balkony, terasy, dvory, altány či předzahrádky ozdobené pestrobarevnými letničkami dříve, než nastává jejich přirozený čas (urychlit nástup kvetení), měli bychom začít s jejich předpěstováním již v březnu či dubnu. Můžeme však také spoléhat na přímé výsevy do půdy, jen to potěšení z květů budeme mít o něco později.

letničkami osázený truhlíkletničkami osázený truhlík

Přesto jsou k dostání i druhy, kterým stačí přímý výsev, a i tak brzy kvetou.

Některé z letniček jsou dokonce léčivými bylinkami. Takže jimi „zabijeme dvě mouchy jednou ranou“ – udělají nám parádu a ještě si z nich budeme vařit výborné čaje nebo vyrobíme léčivé mazání či tinktury.

Letničky, které si můžeme předpěstovat

Mezi letničky, které zvládají předpěstování a pozdější přesazování, patří například lobelky, million bells, aksamitníky, muškáty, petúnie, verbeny, lichořeřičnice, hrachory, denivky, nocenky, astry, cínie, laskavce, hledíky, kolinsie a mnoho jiných.

klíčící výsevy letničekklíčící výsevy letniček

Letničky pro výsev do volné půdy

Přímo do volné půdy můžeme vysívat aksamitníky, měsíčky, černuchu, tařicovku, hrachory, některé lichořeřišnice, sluncovky, užanky, svlačce, máky, ostálky, astry a mnoho dalších.

Když necháme letničky přes zimu na stanovišti, vysemení seKdyž necháme letničky přes zimu na stanovišti, vysemení se

Tyto letničky jsou velmi šikovné zejména ve své samostatnosti – samy vysemení a zase samy dalším rokem rostou. Jen my musíme být schopní je odlišit v první fázi růstu od plevelů.

Letničky léčivky

Z léčivých letniček si můžeme vysít například měsíček, brutnák, heřmánek, proskurník, řepík, sléz, třezalku, topolovku a jiné.

Jak vyséváme doma

Pří výsevu pro předpěstování postupujeme jako při každém jiném výsevu. Použijeme nejlépe výsevní substrát. Do nádoby s odtokovými otvory déme substrát, který provlhčíme. Na něj zasejeme ne příliš hustě semínka letniček, zasypeme tenkou vrstvičkou substrátu, mírně umáčkneme a substrát navlhčíme střičkou.

budoucí pestrobarevné letničkybudoucí pestrobarevné letničky

Nádobky z počátku přikryjeme. Můžeme použít buď přímo pařníky, nebo si přes zimu odkládáme plastové krabičky například od rajčat. Ty se pro všechny výsevy výborně hodí, jsou totiž větrací a také jsou určeny pro styk s potravinami, nemělo by z nich tedy nic migrovat do půdy a posléze do rostliny, což oceníme zejména při předpěstování sadby zeleniny nebo jahod.

výsev letniček do krabičky od rajčatvýsev letniček do krabičky od rajčat

Oseté nádobky umístíme ne světlé místo a průběžně vlhčíme. Až jsou rostlinky vyklíčené, nezapomínáme regulovat teplotu tím, že buď odklápíme (při slunečném dni) nebo naopak přiklápíme víka nádob, abychom udrželi co nejkonstantnější podmínky.

Volné výsevy

Volné výsevy provádíme od dubna do volné půdy nebo do truhlíků, které již máme umístěny venku. Zeminu předem prolijeme, pokud není dost vlhká. Později lehce zkypříme, zasejeme semínka a uhrábneme, v truhlících zasypeme další tenkou vrstvou zeminy. S opatrností zalejeme, abychom si semínka nevyplavili.

 

Zdroje fotografií: pixaby.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře