Jak si vytvořit zahradu v japonském stylu?

Jak si vytvořit zahradu v japonském stylu?Jak si vytvořit zahradu v japonském stylu?
8. duben 2016  Štěpán Perk   Inspirace  7583 zobrazení  1249 slov

Každý, komu se trochu líbí východní smýšlení buddhismu, zenu nebo taoismu, určitě také zatoužil mít zahradu v tomto stylu. Člověk ani nemusí mít rád východní filosofii, aby se cítil v takové zahradě uvolněně až povzneseně, protože tyto zahrady jsou promyšlené do posledního kamínku. Působí velmi harmonicky a mají své kouzlo. Pojďte se inspirovat a zkuste si podobnou zahrádku či zákoutí vytvořit i u vás.

Symbolika na prvním místě

Reklama

Ve východních zahradách má vše své místo i svůj význam. Snaha o napodobení přírody je zřejmá už na první pohled. Zahrada se stává zmenšeninou krajiny, ovšem je také velmi funkční a praktická. Velký význam zde hrají kameny, které symbolizují zemi. Bývají umístěny v lichých počtech a v perspektivě tak, aby se zdály co největší.

Pečlivě uhrabaný štěrk, který všichni určitě známe, symbolizuje moře s jeho vlnami a podle něho lidé mohou i zjistit, zda nebyl v zahradě nějaký nezvaný host. Často býváme okouzleni japonskými lucernami, ale už málokdo ví, že tyto lucerny označují místo, odkud bývá nejkrásnější výhled do zahrady.

Bonsaje kam se podíváš

I stromy nám mnohé sdělují. Například borovice vystříhané do tzv. obláčků symbolizují mraky, zároveň jsou i symbolem dlouhověkosti, pivoňka symbolem nádhery a bohatství, kosatec je ochránce před ohněm, třešeň je symbolem pomíjivosti a vítání jara.

Přesné tvarování stromů a bonsaje jsou nedílnou součástí východního stylu. Je mnoho stylů bonsají, kdy se stromy tvarují. Jedním z nich je styl šikmý, strom se zasadí šikmo tak, aby připodoboval stromy ohnuté větrem.

Kaskádový styl napodobuje stromy rostoucí na svazích hor, jejich větve visí dolů a jsou ideální volbou do skalky. Vícekmenný styl a další styly připomínají přírodu a její děje. Ve východních zahradách je velmi ceněný mech, protože dává patinu stáří. Můžeme ho nahradit nenápadnou rostlinkou jménem irský mech.

Jak si vytvořit zahradu v asijském stylu?

Nejsme asiaté, ale i přesto si můžeme dovolit pokusit se na základě těchto pár informací vytvořit si zahradu nebo jen koutek v asijském stylu. V první řadě je důležité si rozmyslet, co použijeme za materiál, výběr kamenů, výběr rostlin, výběr lucerny apod.

Poté si načrtneme plánek, ve kterém zakreslíme záhony, vybereme si důležitá místa, která propojíme cestičkami, vybereme vhodné místo pro lucernu a zvolíme umístění kamenů.

Dominantní scenérie musí být vidět odevšad

V menších prostorech je lepší se omezit na pravoúhlé kompozice, protože vlnové tvary záhonu by opticky zmenšovaly zahradu a nesnadně by se sekala tráva kolem záhonů. Určíme místo pro dominantní scenérie, na které pak umístíme kameny v lichých počtech.

Naaranžujeme je tak, aby oku lahodily především z místa, odkud se na zahradu budeme dívat nejčastěji. Při tomto kroku bychom se vždy měli ujistit, že tato scenérie je dobře viditelná i uvnitř našeho domova, aby nám výhled na dominantu zahrady například nezakrýval již vzrostlý strom.

Kameny obklopíme zelení

Před kameny je vhodné zasadit menší rostliny, například vřesy nebo malé traviny, třeba kostřavu. Výhodou travin je, že nejsou příliš nápadné a tak neubírají pozornost od kamenů. Za kameny můžeme vysadit borovici nebo jiný jehličnan, který si časem vytvarujeme.

Na tvarování je vhodný třeba tis, s ním to zvládne opravdu každý, protože velmi dobře obrůstá. Okolí kamenů můžeme vysypat menšími oblázky a doplnit krásně kvetoucími menšími azalkami či rododendrony. Vždy však musíme vycházet z velikosti naší zahrady. Každý by si tedy měl uvědomit, jak se mohou keře, stromy rozrůst během 5 až 10 let a podle toho volit kultivary. S tím nám pomůže internet nebo obsluha v zahradnickém centru.

Stromové zákoutí

Místo pro solitérní stromy, jakými jsou například sakura nebo magnolie, by mělo být dobře viditelné z domu. Tyto dominantní stromy doplníme dalšími rostlinami kvetoucími v jinou roční dobu. Tak bude zahrada stále barevná. Je ale možné stromy doplnit o japonský javor, který nekvete výrazně, ale zase se nádherně vybarvuje na podzim. Navíc má krásný tvar a nemusí se prakticky vůbec řezat.

Nechme to na přírodě, alespoň na první pohled

Důležitá místa spojíme cestičkami z kamenů. Při stavbě cestiček je dobré si nejdříve kameny jen rozložit na zem, ve vzdálenosti asi 70 cm od sebe, aby se nám po nich dobře chodilo. Pak je snáze naaranžujeme tak, aby mezi nimi vznikly zajímavé obrazce působící dojmem, že kdysi to byl jeden kus skály, který se přirozeně rozlomil. Tohoto efektu můžeme docílit tak, že skutečně kámen rozbijeme krumpáčem na půl, jeho půlky pak umístíme symetricky proti sobě.

Občas vypadá velmi dobře, když trochu zafantazírujeme a jeden kámen umístíme mimo cestičku, jako kdyby byl ztracený. Touto nedbalou elegancí narušíme dojem, že je to celé lidské dílo. Bude to vypadat tak, že se o něco postarala i příroda. A o to nám přesně jde.

Méně je více, hlavně u květin

Záhony si můžeme osázet jednoduše tak, aby se střídaly doby květů rostlin, a rostliny se opakovaly ve skupinách podle druhů. Tady platí, že méně je více. Doporučuji kombinovat nenápadné rostliny, jako například trávy, buxusy, jehličnany nebo kapradí s nápadnějšími rostlinami, jako je pivoňka, růže, kosatec, hortenzie aj. Je důležité myslet i na zimu.

Asi 30 % rostlin (ale ne více) by měly být stále zelené jehličnany, ale použít lze i rostliny okrasné. Kůrou se hodí některé druhy dřínů, svídy či břízy.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Štěpán Perk

,,Zahrada jako obraz" je motto firmy Zahrady Perk, kterou založil Štěpán Perk. Původní profesí fotograf říká, že si jen vyměnil místo hledáčku - fotograf krajinu fotí a zahradník ji vytváří. Tým mladých nadšených lidí se specializuje na moderní pojetí a nové, originální přístupy v zahradách. Inspirace čerpaná z přírody a snaha o její napodobení a přitom funkčnost zahrady je jejich hlavním poselstvím.



Hodnocení

2.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Komentáře