Na balkon si zkuste vysadit nejprve nenáročné bylinky, říká Jitka Daňková, autorka e-booku Jedlý balkon

Na balkon si zkuste vysadit nejprve nenáročné bylinky, říká Jitka Daňková, autorka e-booku Jedlý balkonNa balkon si zkuste vysadit nejprve nenáročné bylinky, říká Jitka Daňková, autorka e-booku Jedlý balkon
31. březen 2016  Veronika Haláková   Inspirace  7402 zobrazení  1688 slov

Mnoho lidí má v hlavě zakořeněno, že k pěstování zeleniny je zahrada nezbytná. Blogerka Jitka Daňková vám ukáže, že to jde i jinak. Pokud máte k dispozici panelákový balkon, zkuste jej letos osázet. Nechte se inspirovat naším dnešním rozhovorem s autorkou e-booku Jedlý balkon a vytvořte si zahrádku i na městském sídlišti.

Napsala jste e-book Jedlý balkon. Jaké jste měla o pěstování zeleniny povědomí, než jste se rozhodla panelákový balkon proměnit v zahrádku?

Reklama

S manželem jsme už pár roků předtím zkoušeli pěstovat na balkoně pár bylinek a rajčata. S úspěchy i drobnými neúspěchy. Ale vytvořit opravdu rozmanitý jedlý balkon pro nás byla premiéra. I co se mnoha druhů rostlin týká. Jak vypadá reálně rostlina šalotky, batátu a kadeřávku jsem viděla poprvé v životě. A nikdy jsem předtím například nepředpěstovávala sazeničky doma, vůbec mi nedošlo, že mi nebude stačit jedno osluněné okno v kuchyni.

Rozhovor Jitka DaňkováPěstební plán pro balkon

Proč vlastně e-book vznikl?

Když byl synkovi rok, věděla jsem, že chci, abychom si poslední rok v našem bytě pořádně užili, než se přestěhujeme do vysněného domu se zahradou. A balkon bylo poslední místo, které malý synek ještě neprozkoumal. Rozhodla jsem se z něj udělat příjemné, zelení oplývající místo plné jedlých dobrot. Dokumentovala jsem vše v první řadě pro nás, abychom mohli synkovi později ukázat, jak jsme se bavili, když jsme ještě bydleli v bytě. A v druhé řadě pro všechny přátele a známé, které naše zelená balkonová džungle a vůbec celý ten projekt hodně zajímal a chtěli vědět víc.

 

 

Pamatujete si, co prvního jste (nejen na balkon) vysadila a jak se rostlině dařilo?

S manželem jsme začali spolu zahradničit právě na balkoně. Bylo nám 24 let a v předsvatebním shonu jsme si našli chvilku na to, abychom koupili tři truhlíky a osázeli je petrželkou, bazalkou a tymiánem pro naše oblíbená jídla. Rostlinkám se dařilo výborně i přes naši neodbornou péči a ani jsme je všechny nestačili jíst.

Dost lidí se obává začít zahradničit, protože si myslí, že to nezvládnou. Co byste jim doporučila?

Doporučila bych zkusit si pěstovat pár bylinek, v zahradě, truhlíku, i třeba za oknem. Ty jsou poměrně odolné, nenáročné na půdu a přitom krásně voní, kvetou a dají se využít v jídlech a nápojích. S prvními pěstitelskými úspěchy pak snad přijde i odvaha zkoušet další rostliny – koupit si na trhu sazeničku rajčete, cukety či salátu, anebo si vysadit měsíční jahody na mlsání.

Rozhovor Jitka DaňkováRajčátka z balkonu

Máte nějakou praktickou vychytávku, kterou byste poradila našim čtenářům?

To záleží, jaké vychytávky máte vlastně na mysli :) Za svůj nejlepší nápad považuji pěstování měsíčních jahod, malin, ostružin, bylinek a angreštu na naší zahradě. Když jsem v létě na ulici potkala sousedy, mohla jsem je zvát i s jejich dětmi, aby si pár plodů natrhali na chuť či zkusili, jak voní meduňka. Nad dobrotami ze zahrady jsme vykládali, kolem pobíhaly spokojené děti, a z některých sousedů se stali noví báječní přátelé.

Mimo Ebooku píšete také blog Vysnenazahrada.cz. Co bylo prvním impulsem k jeho založení?

Blog jsem založila ani ne čtyři měsíce po zakoupení našeho vysněného pozemku na vesnici. Když jsme ho s manželem kupovali, dívala jsem se na ten (plevelem porostlý) prostor a začala snít. Pak už to byl jen krok od vytvoření plánku zahrady, seznamu rostlin a především čtení knih, časopisů a hledání dalších a dalších informací o zahradách, rostlinách, pěstování, inspiraci... chytlo mne to.

Po sedmi letech strávených městským životem v bytě v Brně jsem se (k radosti mého dědečka, který je srdcem i duší opravdovým zemědělcem) vrátila ke svým rodným kořenům a začala plánovat, co s malým kouskem vlastní půdy. Blog byla ideální forma, jak si vlastně zaznamenávat svoje nápady a postřehy. Místo, kde si mohu ukládat inspirační obrázky a schraňovat tipy a triky na pěstování zeleniny, nebo třeba postup na tvorbu hadníku či seznam rostlin vhodných do jezírka do stínu.

Rozhovor Jitka DaňkováJahody ze zahrádky

Kromě článků týkajících se vaší zahrady tu čtenáři mohou najít spoustu inspirujícího čtení. Kde vy berete inspiraci na články?

To přijde samo. Například chci sázet muchovník, podívám se na internet a hned mne při té spoustě informací něco napadne. Nebo když hledám informace a tipy pro kamarády na jejich zahrady a balkony. A také, když vzpomínám na své dětství, které jsme trávila venku na zahradě a v přírodě.

Vaše vysněná zahrada bude /nebo už má/ mít punc zahrady přírodní. Proč jste se vydala tímto směrem, co je vám na něm sympatické?

Já v přírodní zahradě vlastně vyrůstala, jen se jí tak tenkrát ještě neříkalo. A s dědou a babičkou jsem také objevovala krásy přírody v remízku u našeho pole, při kosení luk či sázení dědova malého lesa. Na všechna tato místa mám krásné vzpomínky. Snažím se vytvořit takové krásné místo i na našem malém pozemku, aby měl na co vzpomínat jednou náš syn a aby nám na naší zahradě s manželem bylo dobře.

Mnozí lidé v okolí mají zahradu jen na okrasu a ještě akorát nadávají na pracnou dřinu s udržováním anglického trávníku, na který mimochodem kolikrát děti ani pořádně nemohou. Na těchto zahradách nic pořádně nevoní, nekvete, nežije a není toho moc k snědku ani na hraní. Touto cestou jsem jít nechtěla. Proto padla volba tak nějak přirozeně na ideu přírodních zahrad.

Jak aktuálně vysněná zahrada vypadá?

Hrozně! Stromy, keře a rostliny a jezírko jsou pečlivě ohraničené a chráněné dočasným plotem a všude jinde jsou stále ještě hromady hlíny a různého materiálu ze stavby domu. Stavět dům na malém pozemku, kde je již částečně založená zahrada, je náročné. Ale věděla jsem, do čeho jdu, a nelituji. Teď v dubnu nás čeká spousta práce. Ale v srpnu, hned druhý den po nastěhování, si půjdu sednout do zahrady, natrhám si ostružiny a budu nejspíš koukat na synka, jak loví šneky z jezírka. To bude paráda!

Rozhovor Jitka Daňková
Jitka Daňková

Jaká je vaše nejoblíbenější zahradnická činnost a co naopak děláte jen proto, že je to nutné?

Ráda kosím trávník klasickou kosou. Vůbec mi to nejde, soukromé lekce od mého dědečka nepomáhají a stále ji neumím správně naostřit, přesto to všechno kosím moc ráda. Ani nevím proč.

Naopak nerada vytrhávám pýr. Mám ho všude plno, prorůstá z okolních neudržovaných pozemků. Kde to trochu jde, jej mulčuji. Ale z míst pro nově sázené rostliny jej musím pečlivě odstranit, aby mi nové rostlinky neudusil.

A na závěr: také bojujete se slimáky? :D

Ano, loni mi snědli téměř celou úrodu jahod! Postupně na ně hodlám vyzrát pomocí vysokých záhonů a časem budu zkoušet i měděné pásky či carbomulč. Snad mi to vyjde a slimáci mi pak škodit nebudou.

Děkuji za rozhovor.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Veronika Haláková

Autorka letos začíná druhou zahradnickou sezónu v První plzeňské komunitní zahradě. Zároveň postupně přeměňuje městský balkon v zelenou oázu. Kromě zahradničení se věnuje rodině, psům a edituje tento web :)



Hodnocení

2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Komentáře