Zahrada v oblacích aneb 4 rady, jak si zrealizovat zahradu na terase
2. červen 2016 Štěpán Perk Inspirace 5621 zobrazení 1467 slovSnad každý, kdo má střešní zahradu, balkon nebo terasu ji rád využívá k posezení u dobré snídaně, ke grilování s přáteli, k popíjení kávy…, ale hlavně k pěstování všemožných druhů bylinek a plodů. Nemusíme mít zrovna velkou střešní zahradu, aby se nám na ni vešlo několik květináčů, pohodlné křeslo, stolek a abychom si mohli užívat západů slunce nebo jen pozorovat život kolem nás. Zkrátka a dobře, mít zahradu, která není na zemi, ale o pár pater výše, může mít spoustu výhod. Například tu, že se střešní zahradou nebudete mít tolik starostí jako se zahradou klasickou. Pojďme se tedy podívat podrobněji, jak takovou zahradu zrealizovat.
1. Než začneme realizovat - výběr stylu a funkčnosti
Nejprve si musíme ujasnit, k čemu prioritně střešní zahrada má sloužit a v jakém stylu ji chceme realizovat. Hodně nám pomůže okolí, které nás usměrní, protože u moderní stavby v centru města si těžko uděláme „babičkovský“ balkonek a naopak.
Dále nás zřejmě omezí velikost zahrady a samozřejmě orientace světových stran. To, že na balkoně bude foukat vítr, je více než pravděpodobné, ale můžeme to omezit například proutěnými nebo bambusovými ploty.
Vybavení našeho bytu a styl, ve kterém máme obydlí zřízeno, by také mělo korespondovat s balkonem, protože je to v podstatě jeden celek. Barvy, které máme rádi, jsme již určitě použili v interiéru a měli bychom tytéž barvy zopakovat i v exteriéru.
Ujasníme si také, zda chceme spíše okrasnou zahradu, aby lahodila našemu oku či zda na ní chceme sklízet plody, případně zda má sloužit k setkávání se s přáteli. Poté si vybereme vhodný nábytek, doplňky a realizace střešní zahrady může začít.
2. Kvalitní podlaha základem
Začneme, jak se říká, od podlahy. Výběr povrchů určí celkové vyznění střešní zahrady. Když máme větší střešní zahradu, můžeme si dovolit i trávník na střeše s většími stromy. To však už musí posoudit statik, jakou tíhu zeminy střecha unese. Musíme ovšem počítat s náročnější údržbou, vynášením posekané trávy přes byt apod.
Přírodní materiály hrají prim
Velmi praktické a zároveň hezké jsou dřevěné rošty, v podstatě bezúdržbové a na rozdíl od některých druhů dlaždic nekloužou. Jejich výhodou je, že přírodní materiál změkčí okolí betonové zástavby.
Kameny jsou také vhodným přírodním povrchem. Oproti dřevu mají tu výhodu, že je nikdy nemusíme natírat, takže odpadá starost s údržbou. Musí se však dobře hodit do našeho konceptu. Můžeme povrch vysypat také malými oblázky. To však s sebou nese riziko, že se v nich usadí plevel nebo si je v pantoflích nanosíme do bytu.
Bezúdržbová dlažba
Dlaždice jsou cenově nejvýhodnější a dnešní doba nabízí nepřeberné množství barev a variací. Když je dlažba dobře zvolená, vypadá velmi vkusně a také je bezúdržbová. Volba je na nás, jestli dáme přednost přírodnějším povrchům nebo bezúdržbovým dlaždicím.
3. Bez rostlin není zahrada zahradou
Pokud nemáme velkou střešní zahradu, kam se vejde několik tun zeminy k vytvoření záhonů, budeme potřebovat na umístění rostlin květináče. Ideální samozavlažovací truhlíky jsou dnes již cenově dostupné. Rostliny v nich pak nevyžadují velkou péči.
Myslete na zavlažování
V případě, že plánujeme dovolenou nebo zkrátka nemáme čas zalévat truhlíky, je na místě si nechat zřídit automatickou závlahu, která v menším měřítku není tak finančně náročná a rostliny ji velmi ocení. Na střešních zahradách je většinou hodně slunce a také na nich hodně fouká vítr, proto je závlaha velmi důležitá. Do substrátu můžeme přimíchat hydrogel, přípravek, který na sebe umí vázat vodu a rostliny tak vydrží déle zavlažené.
Podle možností si vybereme počet a rozmístění květináčů. Je možné, že budeme muset odclonit některé sousedy, abychom mohli mít vlastní soukromí. Pro tato místa jsou vhodné větší stromy a rovněž i větší květináče. Můžeme si nechat vyrobit květináče na míru, což bývá vždy nejlepší řešení.
Volte odolné rostliny
Výběr rostlin závisí především na orientaci naší zahrady vůči světovým stranám. Pro střešní zahrady bychom měli použít spíše odolné druhy, např. bambusy, traviny, jehličnany, popínavé rostliny, sezónní rostliny jako muškáty a surfing.
Nemusíme se ale bát zasadit i další rostliny, když jim přizpůsobíme podmínky, aby je vítr nepolámal. Vždy je dobré se poradit v zahradnictví. Pokud se rozhodneme pro pěstování bylinek, ovoce, zeleniny, měli bychom tyto květináče umístit poblíž grilu nebo poblíž vstupu do bytu, abychom je měli při vaření vždy po ruce.
4. To nejdůležitější – pohodlný nábytek a doplňky
Doplňky a nábytek jsou nejdůležitější částí naší střešní zahrady. Výběr laviček, stolků, slunečníků, grilu…, na tomto bychom neměli šetřit. Koupě kvalitního odolného nábytku se nám vyplatí, vydrží mnoho let a je bytelný. Navíc když si vybereme pohodlné posezení, které se dá třeba polohovat, budeme rádi odpočívat u západů slunce.
Dobrý gril, který tolik nekouří, zase ocení sousedé. V úvahu přichází i venkovní sprcha, která nás osvěží v parných dnech. Pokud si zvolíme jako zastínění pergolu, nebudeme litovat, nechat ji popnout Vistárií je nádherné.
Doplňujte s citem
Okrasné kameny jsou na terasách taky velmi pěkné, můžeme je umístnit do truhlíků, ale i pod ně. Velmi důležité je večerní osvětlení, které se nejlépe vymýšlí večer, když vidíme, jak okolní budovy osvětlují naše prostory a která místa je třeba projasnit. Drobné sochy a artefakty mohou dotvořit krásnou atmosféru na naší střešní zahradě, ovšem musíme dvakrát zvážit, zda se nám hodí do konceptu.
Když máme více místa, výbornou volbou je houpací síť, ve které se skvěle relaxuje nebo zahradní postel. Nesmíme zapomenout ani na skladovací prostory pro polštáře a drobné nářadí, dnes se prodávají vkusné truhly, do kterých se bezpečně vejde vše, co potřebujeme.
Závěrem
Není důležité, jak velký máme prostor, ale je důležité, jak velkou máme představivost. Můžeme se popřípadě poradit se zahradním architektem či se podívat na internet pro inspiraci. Měli bychom si promyslet a načrtnout si, co se nám vejde a na co nezbude místo. Důležité je sladit venkovní prostor s bytem, aby tvořily jeden celek a vzájemně se doplňovaly. Nesmíme zapomenout si ponechat pěkné výhledy do krajiny. I na malém panelákovém balkoně si můžeme vytvořit vlastní kousek přírodního ráje, kde budeme rádi posedávat, ať už sami nebo s přáteli. S chutí do toho.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Štěpán Perk
,,Zahrada jako obraz" je motto firmy Zahrady Perk, kterou založil Štěpán Perk. Původní profesí fotograf říká, že si jen vyměnil místo hledáčku - fotograf krajinu fotí a zahradník ji vytváří. Tým mladých nadšených lidí se specializuje na moderní pojetí a nové, originální přístupy v zahradách. Inspirace čerpaná z přírody a snaha o její napodobení a přitom funkčnost zahrady je jejich hlavním poselstvím.