Letní výsevy zeleniny: zařiďte si na podzim bohatou sklizeň

Letní výsevy zeleniny: zařiďte si na podzim bohatou sklizeňLetní výsevy zeleniny: zařiďte si na podzim bohatou sklizeň

Jistě nás napadne klasika jako čínské zelí, celoroční salát, raná mrkev, celoroční ředkvičky, hrášek, ředkve, kedlubny. Ale také třeba tuřín, mangold, červená řepa, vodnice, fazolky či štěrbák.

Do skleníku můžeme vysít například košťáloviny, do podzimu dobře dorostou. Velmi dobře v létě roste například roketa, sklízíme ji vždy během několika týdnů.

Podmínky pro výsevy

Co je důležité dodržet pro to, aby letní výsevy byly úspěšné? Zejména bohatou a pravidelnou zálivku, protože zem velmi rychle vysychá. Vhodné je i setí do předem provlhčené země.

Takto vypadá ani ne dva týdny od vysetí vigna čínskáTakto vypadá ani ne dva týdny od vysetí vigna čínská

Dalším pravidlem, které v létě platí více než na jaře, je pravidelné pletí. I plevele teď rostou totiž mnohem rychleji a mohly by nám výsevy poškodit nebo dokonce zadusit.

V případě mrkve uplatníme jarní klasiku – vysejeme ji zároveň s ředkvičkami. Ty vzejdou během několika málo dní a krásně nám řádek budoucí mrkve vyznačí. Okopání řádku ještě nevzešlé mrkve bude hračkou.

Ředkvičky značí řádky, kde je vysetá mrkev, bude se dobře plít.Ředkvičky značí řádky, kde je vysetá mrkev, bude se dobře plít.

Výsevy zaléváme raději brzy ráno, aby měly rostliny vláhu přes den, kdy na ně svítí mnohdy spalující sluníčko.

Pozor na škůdce, je jich teď víc než zjara

V létě vysetá zelenina má proti sobě škůdce v plné letní síle. Zejména mšice, svilušky a molice mohou s naší budoucí úrodou dost zatočit. Myslíme i na hmyz, který napíchává kořenovou nebo listovou zeleninu vajíčky, z nichž se pak líhnou larvy poškozující úrodu.

Proto se vyplatí i v létě přikrývat některé druhy výsevů bílou textilií. Tentokráte ne pro zateplení, ale pro ochranu proti škůdcům. Přikrytí se týká zejména ředkviček, ředkví, čínského zelí, kedluben.

Výhodné je setí do záhonů, ve kterých byl předtím česnek. Jsou totiž dost aromatizovány česnekovými silicemi, a tak se do nich škůdcům příliš nechce. Mrkve ze záhonů po česneku bývají většinou hmyzími škůdci poškozujícími kořen netknuté.

Dva řádky rokety seté tříletým dítětemDva řádky rokety seté tříletým dítětem ;-)

Ale mravenci si na nať mrkve svoje mšice stejně nasadí. Takže i teď platí omezování výskytu mravenců v záhonech.

 

Zdroj fotografií: archiv autorky.


Reklama