Bramboříky nejen na jednu zimu

Bramboříky nejen na jednu zimuBramboříky nejen na jednu zimu
16. prosinec 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  5149 zobrazení  811 slov

Také si rádi kupujete bramboříky? Není divu, je to nádherná rostlina, navíc kvete v zimě, takže naše oči potěší v době, kdy je všude jen šedo a ponuro. Věděli jste, že brambořík je trvalka? Že je nesmysl ho na jaře vyhodit?

Chce to odvahu

Reklama

Pěstovat bramboříky není úplně jednoduché, chce to odvahu hledat informace a také odvahu se pustit do péče o kytku, která jí potřebuje poměrně dost.

Podmínky k pěstování

To je právě ten největší oříšek – kam brambořík umístit, aby se mu dobře dařilo. Ve starých domech ho naše babičky pěstovávaly mezi špaletovými okny otočenými na východ nebo spíše k severu. Tam bylo chladno, dost čerstvého vzduchu, světlo, ale přitom ne polední úpal.

Pokojová kytka, která zvládně žít i venkuPokojová kytka, která zvládně žít i venku

Jenže kde ho pěstovat, když teď máme plastová a eurookna? To je otázka.

K pěstování se hodí nevytápěné místnosti, takže třeba ložnice. Pokud máme zimní zahradu nebo lodžii na balkoně, můžeme bramboříky šoupnout tam. Nikdy ale nesmí na brambořík dopadat přímé silnější slunce.

Brambořík pochází z vysokých hor, je tedy zvyklý na čerstvý vzduch, nižší teploty a méně slunečního záření. Je mrazuvzdorný.

Divoký bramboříkDivoký brambořík

Kvete celou zimu

Když si koupíme bramboříky teď, pokvetou nám spolehlivě celou zimu, až do dubna.

Aby tomu opravdu tak bylo, budeme jej střídmě zalévat do misky (hodinu po zalití vylijeme přebytečnou vodu), občas přihnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Jakmile odkvete květ, vytrhneme jej až u hlízy. Tam je stonek ztenčený, takže to půjde skoro samo. Tím si zajistíme delší kvetení, protože rostlina se nebude vysilovat tvorbou semen a raději nasadí nová poupata.

Rudé bramboříky máme na Vánoce nejradějikRudé bramboříky máme na Vánoce nejradějik

Po odkvětu

Jakmile brambořík odkvete, tedy nebude tvořit další poupata, začíná jeho vegetační klid.

v této době je nutné hlízu květináče vyjmout, očistit ji a nechat na stinném místě odpočívat. Hlíza si sama určí, kdy bylo dost odpočinku a začne nasazovat malé pupínky. Bude to cca měsíc po vyjmutí ze zeminy.

Jakmile se tak stane, opět ji zasadíme, tentokráte do většího květináče a vždy do čerstvé zeminy, humózní a lehké. Přibližně jedna třetina hlízy by měla zůstat nad zemí. Brambořík umístíme na zahradě do polostínu a začneme opatrně zalévat.

Než začne hlíza tvořit malé lístečky a květní pupeny, zabere to několik týdnů. Takže nepanikařte.

Venkovní stanoviště nádherného bramboříkuVenkovní stanoviště nádherného bramboříku

Jakmile se venku příliš ochladí, většinou to bývá koncem září nebo v říjnu, přemístíme brambořík do domu, na co nejchladnější, ale přitom relativně světlé místo. Nikdy jej nevystavujeme vysokým teplotám. Spokojený je v místech, kde je okolo 12 – 15 stupňů.

Když se nám bude dařit, brambořík na Vánoce opět hojně pokvete.

Lze pěstovat i jinak

Někdo hlízy vůbec nedává ven ze zeminy, aby si odpočaly. Prostě jen zakope květináč i s hlízou do záhonu, na stinné místo. Před odnesením zpět do domu hlízu přesadí do většího s čerstvým substrátem (někdo jen jednou za dva roky).

 

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře