Jak na výsadbu mladých jehličnanů

Jak na výsadbu mladých jehličnanůJak na výsadbu mladých jehličnanů
19. září 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  5672 zobrazení  624 slov

Ještě v září je dobrý čas pro založení nového porostu jehličnanů, případně na výsadbu solitérního jehličnanu. Jak na to?

Čím začneme

Reklama

Samotná výsadba je poměrně jednoduchou záležitostí, jen si trošku mákneme při hloubení výsadbových jamek.

Nejdříve si ale musíme důkladně promyslet, kam budeme jehličnan nebo jehličnany sadit. Bývají to stromky větší a také dost změní ráz zahrady. Též nezapomínejme, že v jehličnanech sídlí škůdci, kteří pak poškozují některé ovocné dřeviny.

Poté, co si sazenice přivezeme domů, bychom ty prostokořenné měli namočit do vody, založit do vlhké hlíny anebo je hned vysadit.

Cedry ozdobí každou zahraduCedry ozdobí každou zahradu

 

V čem bydlí?

Také si musíme zjistit, jakou zeminu daný jehličnan potřebuje, a podle toho se přizpůsobit. Některé si vystačí se zemí, kterou máme na zahradě, jiným musíme pořídit substráty.

Pokud budeme vysazovat stromky do speciálního substrátu, myslíme na to, že výsadbovou jámu musíme udělat dost velkou na to, abychom ji mohli vysypat dostatkem substrátu a později jej i dosypávat.

Samotný postup

Až máme naplánováno místo a zakoupeny jehličnany, vyhloubíme výsadbovou jámu a její stěny i dno rýčem trochu narušíme. Proč? Aby kořeny měly jednodušší cestu z jámy do okolí.

Jehličnany jsou zdobné i přes zimuJehličnany jsou zdobné i přes zimu

 

Pokud je větší sucho, jámu nejdříve důkladně prolijeme. Na dno nasypeme organické hnojivo v podobě kompostu, hnoje, slepičinců či čehokoliv podobného. Na to nasypeme vrstvičku hlíny a teprve na ni sadíme samotný stromek.

Jestliže máme pocit, že stromek má zaschlé konce kořínků, zastřihneme je až po místo, kde nám po střihu zůstanou kořeny v průřezu bílé, tedy živé.

Jámu postupně zasypáváme, sazeničkou občas zatřepeme, aby se zemina dostala i mezi kořeny. Zeminu přišlápneme a stromek řádně zalijeme. Poté navrstvíme mulč a znovu prolijeme.

Zálivku často opakujeme. Pokud je suchý podzim a zima, pokračujeme v pravidelné zálivce dle počasí.

Živé ploty z jehličnanů jsou krásné, když se o ně starámeŽivé ploty z jehličnanů jsou krásné, když se o ně staráme

 

Kontejnerované sazenice ...

... mívají sklon k růsto kořenů stále ve tvaru kontejneru. A proto častěji odumírají. Jestliže se rozhodneme pro jejich nákup, před výsadbou kořeny narušíme - snažíme se je trošku rozmotat a prostříhat, aby měly volnou cestu ven z kontejnerového tvaru.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře