Jak se na podzim postarat o zahradní jezírka a rybníčky?
7. říjen 2016 Lenka Rutteová Okrasná zahrada 3072 zobrazení 984 slovPodzimní údržba zahradních vodních nádrží je nezbytnou záležitostí, kterou nemůžeme vynechat. Tedy pokud chceme, aby i příští rok byly ozdobou a radostí naší zahrady.
Čím začneme?
Na podzim je nejdůležitější nedovolit, aby bylo ve vodě příliš mnoho napadaného organického materiálu, který v následujícím roce slouží jako potrava pro vodní řasy. Během podzimu a zimy, kdy se materiál rozkládá, vytvářejí tyto procesy kvasné plyny, které škodí rybám.
V době, kdy je zamrzlá hladina a kvasné plyny nemohou unikat z vody ven, by mohly dokonce ohrozit zimování ryb v hlubším jezírku. Z jezírka mělčího ryby na zimu vyndáváme.
Sítě proti padání nečistot na hladinu
Pokud máme na zahradě menší jezírko, překryjeme jeho hladinu ochrannou sítí. Ta zamezí napadání příliš velkého množství listů a větviček na hladinu.

Pomůcky pro odstraňování nečistot z hladiny
Jestliže vlastníme jezírko příliš velké na to, abychom jej překrývali sítí, musíme nečistoty z hladiny pravidelně odstraňovat. K tomu využijeme nástroje, kterých je na trhu široká nabídka.
Dokud je ještě teplo a ryby se nedrží při dně, můžeme odsávat nahromaděný kal a bahno ze dna zahradního jezírka pomocí zahradního vysavače.
Hladinu vody můžeme udržovat čistou pomocí tzv. jezírkového skimmeru, jehož úkolem právě je zachycovat nečistoty na hladině vody. Skimmery jsou vyráběny v několika kategoriích, od jednoduchých pro malé plochy, přes hobby pro střední plochy a profi pro velké plochy vodní hladiny.
Čím pokračujeme?
Podzimním krmením ryb. K tomu použijeme speciální podzimní krmiva, která dodají rybám živiny, jež k dobrému přezimování potřebují.
Také bychom měli, v případě, že chováme koi kapry, mírně solit vodu, konkrétně v dávce kilo soli na kubík vody. Lze pořídit i elektronický měřič soli, který nám poradí, kolik soli ještě nasypat.
Proč osolit vodu? Aplikace soli podporuje tvorbu kožního slizu právě u koi kaprů, působí preventivně proti onemocněním a také kožním parazitům.
Věnujeme se i rostlinám
S pokračujícím podzimem odstraníme všechny vodní rostliny, které jsou ohroženy ledem. To se týká zejména leknínů. Vložíme je do větších nádob s vodou a necháme přezimovat v chladném prostředí, avšak bezmrazém. Během zimy vodu doplňujeme.
Co ještě bychom měli udělat?
Pokud máme jezírka příliš mělká, vyndáme před zámrazem všechny ryby ven. Necháme je přezimovat ve vodní nádrži tam, kde nemrzne. Zvolit můžeme akvárium umístěné v chladnější a tmavší místnosti.
Osvědčily se i studánky vybudované na dnech sklepů, do kterých se stéká přebytečná vlhkost, která se do sklepa dostane. Do studánek dáváme ryby ve vezírku, abychom na jaře měli jednodušší výlov.
Užitkový rybníček
Pokud v nádržích chováme užitkové sladkovodní ryby, není od věci udělat například jednou za dva roky podzimní výlov rybníka a zkontrolovat stav našich ryb.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.