Jarní rychlení cibulovin: Barevná a voňavá velikonoční dekorace

Jarní rychlení cibulovin: Barevná a voňavá velikonoční dekoraceJarní rychlení cibulovin: Barevná a voňavá velikonoční dekorace
20. březen 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  4906 zobrazení  993 slov

Kdo z nás by nechtěl mít doma jarní barvy a vůně už před tím, než jaro doopravdy přijde? A to zejména letos, kdy Velikonoce připadly na velmi brzký termín, kdy astronomické jaro bude trvat sotva pár dní. Díky cibulovinám máme možnost si doma udělat jarní náladu i o letošních ještě skoro zimních Velikonocích.

Reklama

Co je rychlení

Rychlení cibulovin je simulace jara. Rostlině prostě namluvíme, že zima už je pryč a je tedy čas, aby vykvetla. Dělává se to jak v zimě, v období kolem Vánoc, tak v předjaří, zejména okolo Velikonoc.

Jak? Vytvořením jarních podmínek. K rostlině pustíme teplo, světlo a vláhu. Pokud nám rostlinka uvěří, ještě do Velikonoc stihne vykvést.

Po úspěšném rychlení máme krásnou hrnkovou kytkuPo úspěšném rychlení máme krásnou hrnkovou kytku

Které cibuloviny rychlit

K rychlení (i zimnímu) jsou vhodné zejména sněženky, bledule, ladoňky, ladoničky i modřence, hyacinty, narcisy, tulipány a hliznaté krokusy. Pro jarní přirychlení volíme samozřejmě pozdnější odrůdy.

Pestrobarevná směs cibulovinPestrobarevná směs cibulovin

Jak postupovat

Kdo ještě tyto cibuloviny nepěstoval a nepořídil si cibule ani v září, letos jen jednoduše koupí již přirychlené rostliny v květinářství.

Ten, kdo si v září zasadil cibule do nádob a nádoby umístil do půdy, je teď z půdy jen vyjme, nádoby očistí a přinese domů. Nejdříve na chladnější místo, třeba chodbu nebo verandu. Cca týden poté již do bytu.

Rostliny umístíme na co nejsvětlejší místo a začneme je pravidelně zalévat. O zbytek se již postarají cibule samy.

Ve velikonoční dekoraci by neměly rostliny chybětVe velikonoční dekoraci by neměly rostliny chybět

K dispozici jsou na trhu i speciální vázy k rychlení cibulovin, kde voda sahá jen na jejich kořeny. Cibule nám v takové váze neuhnije.

Za jak dlouho se dočkáme

Jarní přirychlování bývá kratší než to zimní, protože rostlina je už téměř přichystaná na jaro. Doba od přinesení do domu po rozkvět bývá 3 až 6 týdnů, v závislosti na odrůdě.

Již rozkvetlé rostliny můžeme po Velikonocích umístit venku a ukrývat je jen při mrazech. Tím prodloužíme dobu jejich kvetení.

Dekorace s narciskovým pozadímDekorace s narciskovým pozadím

Až odkvetou…

Pozor, po odkvětu nevyhazovat, nýbrž během dubna vysadit do půdy. Nejlépe v nádobě s otvory, aby kořínky mohly čerpat vláhu a živiny z volné půdy, ale abychom mohli cibule kdykoliv bez poškození vyrýt.

Cibule nikdy nepoužíváme k rychlení dva roky po sobě, na to jsou příliš vyčerpané a uhynuly by nám. V půdě tedy budou odpočívat více než rok - až do léta následujícího roku, kdy je vyryjeme a necháme dobře zaschnout.

Když chceme rychlit vlastní cibuloviny, musíme začít již v září

A to buď tak, že si cibule k pozdějšímu rychlení nakoupíme, nebo sáhneme do vlastních zásob, které jsme koncem jara vyryli a nechali zaschnout. Základem našeho budoucího úspěchu jsou kvalitní cibule. Sázíme tedy jen velké, nepoškozené cibule, které mají dostatek zásobních látek.

Cibule mělce zasadíme tak, aby jim vyčnívaly špičky. Půda, kterou použijeme, musí být lehká, tedy s větším přídavkem písku, případně perlitu. Dno vysypeme drenáží.

Cibuloviny jsou většinou dekorativnější ve skupinkách, zde musíme věnovat pozornost tomu, aby se  cibulky vzájemně nedotýkaly. Sólově se pěstují převážně hyacinty.

Tulipány vystrkují periskopy, jak napsal Zdeněk SvěrákTulipány vystrkují periskopy, jak napsal Zdeněk Svěrák

Nádoby osázené cibulovinami umístíme do půdy a přikryjeme tak, aby se nepřehřívaly. Během podzimu a zimy cibule dobře zakoření a budou tak připraveny na brzké probuzení. Malou fotogalerii nejen jarních cibulovin jsme pro vás připravili na facebooku.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře