Královna květin v zahradě: jak na letní výsadbu růží?

Královna květin v zahradě: jak na letní výsadbu růží?Královna květin v zahradě: jak na letní výsadbu růží?
27. červen 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  4067 zobrazení  1009 slov

Růže jsme si mohli zasadit již na jaře. Jenomže v té kupě práce, kterou jsme s rozjařením zahrady měli, to ne každý stihl. Nebo jsme si na to prostě nevzpomněli či se pro tuto královnu květin rozhodli až teď. Lze ještě teď sázet? A jak na to?

Pokud na jaře růže nestíháme, není to problém. Sadit lze i později, kontejnerové růže vlastně kdykoliv, když nemrzne nebo nehrozí brzký velký mráz. S prostokořennými rostlinami většinou čekáme až do podzimu, je to jistější. Na podzim se keře lépe ujímají, je pro ně snadnější zakořenit. Během prvního jara pustí vlasové kořeny a hned první jaro jsou velmi vitální a kvetou mnohem více než růže sazené na jaře.

Reklama

Nicméně pokud jsme růžím schopni zajistit dobrou zálivku a přistiňovat je, můžeme zkusit risknout i červnovou výsadbu.

Kde kupovat sazenice pro letní výsadbu?

Z prostokořenných sazenic sadíme raději pouze ty růže, které jsme si koupili ve školce a které přímo pro nás ten den vydobyli ze země. V super hyper totiž budou touto dobou pravděpodobně mít již jen sazenice zbylé z podzimního prodeje.

Růže mají mnoho barev i tvarůRůže mají mnoho barev i tvarů

Rozdíly oproti jarní výsadbě jsou v podstatě dva

Postup při výsadbě je velmi podobný jako na jaře, jen se dvěma velkými rozdíly – v létě si musíme dávat opravdu záležet na zálivce. Při teplejším letním počasí většinou méně prší, půda mnohem rychleji vysychá, proto sazenice potřebují pravidelnou zálivku jako sůl. Druhý rozdíl – sazenice musíme přistínit před spalujícím letním sluncem – umožníme jim tak lepší kořenění.

Prostokořenné sazenice sadíme nejlépe ten den, kdy jsme je koupili. Pokud to není možné, musíme je vlhčit a chránit před sluncem i vysušujícím větrem. Pokud by proluka mezi nákupem i výsadbou měla být delší než jeden den, dáme sazenice do vody nebo ještě lépe, založíme je do vlhké zeminy.

Jak na samotné sázení?

Výsadbovou jámu děláme stejně jako na jaře, tedy cca 30x30x30, prostě tak, aby místo očkování bylo cca pět centimetrů pod zemí. Tím se vyhneme zbytečným vlkům.

A i ty odkvetlejší jsou stále nádhernéA i ty odkvetlejší jsou stále nádherné

Jámu dobře prolijeme, abychom růže sadili do mokra. Tím jí usnadníme prvních pár hodin, než se kořeny začnou usazovat v zemině.

Dno jámy zasypeme kvalitní kompostovou zemí. Čím méně vlasových kořenů růže má, tím výživnější půdu potřebuje.

Vlasové kořeny mnohdy rozhodují o bytí a nebytí růže

Vlasové kořeny jsou jedním z kritérií přežití růže u nás na zahradě. Jak si zajistit sazenice s vlasovými kořeny? Nakupovat v takové školce, kde mají sazenice horší nebo stejné půdní podmínky jako jsou u nás. Čím horší půda, tím více vyvinutých vlasových kořenů. Pokud si přivezeme růže ze školky, kde mají černozem, a sadíme je u nás do těžké půdy, většinou uhynou nebo dlouho jen živoří.

Růže se dokáže i pnout po stěněRůže se dokáže i pnout po stěně

Kořeny zakracujeme

Před vlastní výsadbou kořeny zkrátíme tak, aby se do jámy vešly vodorovně rozprostřené. Touto polohou kořenů opět minimalizujeme růst planých výhonů.

Až růži posadíme do jámy na kompostovou zeminu, začneme ji zasypávat další zeminou smíchanou s kompostem. Při zasypávání rostlinkou opatrně třepeme, aby se zemina dostala dobře mezi kořeny. Po zahrnutí přišlápneme a dobře zalijeme.

A pak hned rostlinu zastíníme.

Zaléváme, zaléváme, zaléváme

V dalších dnech podle potřeby pokračujeme v zálivce. Poctivě zaléváme celé léto i podzim. Pokud by byla zima suchá a teplá, musíme nové sazenice občas zalít i v zimě.

Kontejnerové sazenice

Kontejnerové sazenice sázíme obdobně. Nezapomeňme před vlastní výsadbou narušit kořenový bal, aby kořeny nerostly stále jako v kontejneru, ale naopak, začaly se rozrůstat do prostoru. Vydatnou zálivku potřebují také.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře