Magnolie, dřevina s elegancí. Jak na její pěstování?

Magnolie, dřevina s elegancí. Jak na její pěstování?Magnolie, dřevina s elegancí. Jak na její pěstování?
24. květen 2016  Veronika Horová  Okrasná zahrada  30615 zobrazení  1037 slov

Málokterá dřevina se může vyznačovat takovým půvabem jako je magnolie, českým názvem šácholan. Nejvíce jsou opěvovány v jarním období, kdy nádherně kvetou pohárkovitými nebo hvězdnicovitými, často vonnými květy. Jejich kvetení nemá dlouhého trvání, přesto je nezapomenutelné. Jejich krásu si můžete užít i na vlastní zahradě. Jak magnolie pěstovat a z jakých druhů můžete vybírat?

Odkud pocházejí?

Reklama

Neuvěřitelně elegantní keře až stromy mají daleký původ, sahající až do východní Asie a Severní Ameriky. Rod Magnolia čítá okolo sto druhů opadavých i stálezelených dřevin. V našich podmínkách se pěstuje jen zlomek z nich. Většina by v našich klimatických podmínkách ani nepřezimovala. Druhy u nás pěstované jsou mrazuvzdorné. Magnolia byla pojmenována po francouzském botanikovi Pierru Magnolovi, který žil v letech 1638-1715 a působil převážně v Montpellier.

Jak o magnolie pečovat?

Magnolie vyžadují propustnou a živnou půdu, proto je vhodné při výsadbě použít substrát pro okrasné dřeviny a rostlinu vysadit minimálně do 1x větší jamky než je původní bal. Pokud si sami chceme substrát připravit, je dobré použít směs ze zeminy, hrabanky, rašeliny, kompostu a trochy písku.

Magnolie

Rašelina nám zaručí, že pH půdy bude kyselejší a zem krásně provzdušní. Vyzrálý kompost dodá potřebné živiny. Přihnojovat se mohou během vegetace průmyslovými vícesložkovými hnojivy nebo přírodním hnojením jako je kompost, slepičinec či starší vyzrálý hnůj.

Magnolie není vhodné okopávat, jelikož vedou kořeny mělce pod povrchem půdy. Za to mají rády mulč, který drží v půdě potřebnou vlhkost, jež vyžadují.

Jaké vhodné místo šácholanům na zahradě vybrat?

Při výběru stanoviště, kam povětšinou malý keřík ze zahradnictví zasadíme, musíme být opatrní. Převážná část odrůd dosahuje v dospělosti rozměry menšího stromu s rozložitým vzrůstem. Šířku 4-5 metrů v dospělosti dosahují druhy Magnolia x soulangeana. To znamená, že rostlina pro sebe potřebuje prostor.

Stanoviště volíme chráněné před prudkými větry, slunné až polostinné. Na slunci bohatě kvete. Kořeny má křehké a mělké. Díky tomu nesnáší přesazování, hlavně v pozdějším věku, od tří let po výsadbě a později. Dřevinný podrost se též z tohoto důvodu nedoporučuje.

Vyžadují magnolie řez?

Řez pokud možno neprovádíme. Odstraňují se pouze poničené a nevyhovující větve. Šácholan není třeba tvarovat, korunu tvoří sám kompaktní a malebnou. Pokud je řez nutný, provádíme jej v době po odkvětu, aby stihl nasadit květní pupeny na příští rok.

6 nejvíce pěstovaných druhů šácholanu

1. Šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangeana) – U nás nejhojněji pěstovaný a prodávaný druh. Tento kříženec (Magnolia liliiflora x Magnolia denudata)  se do Evropy poprvé dostal ve dvacátých letech 19. století. Stromek může dorůstat až do výšky 8m a šířky 4,5m. Kvete již v dubnu před olistěním světle růžovými květy. Patří mezi raně kvetoucí šácholany. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorný, květy mohou někdy namrzat.

  • Magnolia x soulangeana ´Lennei´ - pohárkové květy tmavší barvy (růžové)
  • Magnolia x soulangeana ´Lennei Alba´ - pohárkové květy čistě bílé barvy
Magnolie

2. Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) - Kompaktnější a stavbou jemnější šácholan dorůstající výšky 3-4,5m, jehož domovinou je Japonsko. Díky menšímu vzrůstu se hodí do menších zahrad. Kvete bíle hvězdicovitými vonnými květy a již v raném věku. Vykvétá v dubnu.

  • Magnolia stellata ´Rosea´ - kultivar s růžovými květy
Magnolia stellata

3. Šácholan obnažený (Magnolia denudata) -  Botanický druh magnolie původem ze střední Číny. Dorůstá výšky a šířky až 9m a kvete časně z jara (duben) na holém dřevě. Patří tedy do skupiny vysokých šácholanů kvetoucích před olistěním. Vyniká zvonkovitými čistě bílými květy, které voní. V Číně je tradičně pěstován jako symbol čistoty a upřímnosti.

4. Šácholan ´Susan´ (Magnolia ´Susan´)  - Kříženec dorůstající výšky okolo 3,5 m a šířky okolo 2m. Květy mají barvu lehce dočervena.

5. Šácholan liliokvětý (Magnolia liliiflora) – Botanický druh pocházející z Japonska a Číny. Dosahuje výšky 3m v dospělosti a šířky až 4,5m. Je jedním z nižších druhů magnolií. Kvete růžovými květy. Květ je úzký a vysoký připomínající lilii.

  • Magnolia liliiflora ´Nigra´ -  kvete tmavě růžovými květy
Magnolia Genie

6. Šácholan ´Daphne´ (Magnolia ´Daphne´) – Kříženec o výšce max. 3m a šířce 2m, též ideální pro menší plochy. Kvete žlutě v období dubna.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Veronika Horová

Již od dětství mne fascinuje poznávání přírody. Vystudovala jsem Střední a Vyšší zahradnickou školu v Mělníku (obor Zahradní a krajinná tvorba). Mezi studiem mne čekal roční pobyt v Německu, kde jsem poznala jinou zahradní kulturu. Pracovala jsem jako zahradnice, floristka, projektantka a manažerka zahradního centra. Momentálně podnikám několik let v Magnolia zahrady a jsem na rodičovské dovolené se svou malou dcerou. V podnikání se zabývám převážně projekty a realizacemi zahrad, poradenstvím a dodávkami rostlinného materiálu. Věnujeme se též zakázkové floristice, především vazbě svatebních kytic, dekoračních věnců, smutečních květin a realizacím interiérových rostlin.



Hodnocení

2.85 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Komentáře