Okrasná zahrada nás volá už v březnu
10. březen 2017 Lenka Rutteová Okrasná zahrada 3335 zobrazení 1001 slovMy sice ještě poměrně dlouho polezeme za kamna, ale první kytičky v našich okrasných zahradách i v truhlících na balkonech a terasách už chtějí být venku. Aby se jim, a nejen jim, dařilo, musíme jim trošinku pomoct. Jak na to?
Vyhrabeme a vyplejeme záhony s okrasnými cibulovinami
Tam, kde nám porostou cibuloviny, respektive, tam kde jsme si je na podzim umístili, jim přichystáme prostředí bez konkurence plevelů. Záhony vyhrabeme, mírně prohnojíme a v suchém jaru také zalejeme.
Samozřejmě odstraníme zimní peřinu, kterou jsme na záhonky, ale také na truhlíky na podzim dali. Všechny textilie, starý porost, chvojí či listí, co chránily záhon nebo truhlíky před vymrznutím, musí pryč.
Brzy se těšíme z pučících narcisů, krokusů, tulipánů, či hyacintů. Sněženkám málokdy stihneme přichystat vstřícné prostředí, většinou nás předběhnou. Nebo vás ne?
Provzdušníme záhony i zeminu v truhlících
I tam, kde nemáme přichystány cibuloviny, se pohrabeme v zemi. Záhony provzdušníme, vyplejeme, můžeme přihnojit startovacím jarním hnojivem, které zahrneme do hlíny.
Stejně to uděláme s truhlíky, i když je ještě nechystáme k přesazování. Přihnojení je u rostlin v nádobách ještě mnohem důležitější než v záhonech. Rostliny rostoucí v nádobách mají velmi omezený objem zeminy, ze které mohou živiny čerpat.
Jarní péči chce také trávník
Začneme s vertikutací trávníků, jejich postřikem proti mechům, plísním, a také s hnojením. Pokud nám to čas alespoň trošku dovolí, uděláme vertikutaci do kříže – tedy napřed jedním směrem a pak znovu, kolmo k první vertikutaci.
Pokud chceme trávník zahustit, je vhodné jej nejdříve projet vertikutátorem, pak pohnojit a teprve za cca 2 týdny vysívat travní semeno na zahuštění současného porostu.
Pokud zakládáme nový trávník, vyséváme až při mírně teplejším počasí, aby byla jistota, že naklíčená tráva nepřemrzne. Mladé klíčky by to, na rozdíl od již zakořeněných rostlinek, nepřežily.
Stříháme, co se dá
Na jaře stříháme živé ploty a také okrasné keře, které nekvetou hned brzy zjara. Jehličnany, které byly na zimu svázané, zase rozvážeme. Nůžky se vyřádí také na růžích, sestříhneme i přezimované muškáty. Ty pak také hned přesadíme do nového a přihnojíme.
Budoucí okrasu zahrady chystáme nyní doma
Doma oséváme truhlíky a výsevní nádoby letničkami, které budou zdobit záhony po cibulovinách. A přepichujeme ty, které jsme vyseli už v lednu nebo v únoru a které nám budou zdobit truhlíky všude tam, kde je umístíme, tedy včetně balkonů, teras, verand, zápraží nebo třeba okrajů zeleninových záhonů.
Sněženky a talovíny můžeme množit
A to pomocí dělení trsů. Kytičky samozřejmě musejí být už odkvetlé. Ujímají se velmi dobře, zvládnou to s nimi i začínající zahrádkáři.
Naleštíme vodní zrcadla
Jaká? Přece všechna jezírka a ostatní vodní plochy na okrasné zahradě. Je nutno shrabat poslední zbytky listí, odzimovat vodní rostliny, které rostou na březích, upravit terén okolo jezírek.
Práce nás čeká hodně, ale celou zimu jsme se na ni těšili! A jak říká moje babička: Už se těším, až mě bude bolet zadek od práce na zahradě a ne od sezení na gauči!
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.