Okrasná zahrada v červenci: jakou péči potřebuje?

Okrasná zahrada v červenci: jakou péči potřebuje?Okrasná zahrada v červenci: jakou péči potřebuje?
4. červenec 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  3445 zobrazení  938 slov

Okrasná zahrada nám letos poskytla již mnoho krásných scenérií, když kvetly jarní sněženky, bledule, krokusy, později narcisy, tulipány, fialky a mnoho jiných krasavic. V květnu a v první polovině června byly další rostliny v jednom květu. I v průběhu léta si můžeme vůně a barev užít, pokud se o květiny postaráme. Jak?

Pryč s odkvetlými květy

Reklama

V první řadě je však potřeba obrat odkvetlé květy. Proč? Jednak abychom zachovali okrasný ráz zahrady, ale zejména proto, abychom rostliny nenechali zbytečně vysílit tvorbou plodů a semen – na rostlinách ponecháme jen tolik „odkvetlin“, z kolika budeme příští rok potřebovat semínka. Také si díky tomu prodloužíme dobu kvetení některých druhů, například macešek, aksamitníků.

Když aksamitníkům ulamujeme odkvetlé květy, budou kvést déleKdyž aksamitníkům ulamujeme odkvetlé květy, budou kvést déle

Některé kytičky zvládnou vykvést dvakrát během jedné sezóny. Musíme je ale sestřihnout hned po odkvětu. To se týká zejména kopretin, chrp, vlčího bobu, upolínů a dalších.

Také začneme vyrývat cibule tulipánů, hyacintů, narcisů a jiných jarních cibulovin. Necháme je v teple, suchu a temnu. Místo nich vysadíme předpěstované letničky, půdu pro ně prohnojíme hnojivem pro květ, kde je vyšší složka draslíku. Přihnojujeme i ostatní kytky, zejména ty v truhlících. Pokud rostou a kvetou bohatě, snesou hnojení i v intervalu deseti dní.

Takto dokáže vítr v letní bouřce zatočit s million bellskamiTakto dokáže vítr v letní bouřce zatočit s million bellskami

Některé květiny se ke květu teprve chystají. Ty s vyšším vzrůstem podepřeme, aby nám je neponičil prudký vítr v letních bouřkách. Můžeme pokračovat ve výsadbě popínavých rostlin, samozřejmě rovnou ke konstrukcím a pergolám.

Mnoho rostlin bývá napadeno mšicemi a jiným savým a žravým hmyzem. Bojujeme s nimi pomocí postřiků, důsledně likvidujeme mravence, kteří mšice na rostliny vysazují.

Mršky mšice jsou všudeMršky mšice jsou všude

Množíme, zaléváme, plejeme

Také množíme v trsech rostoucí trvalky, trsy jednoduše rozdělíme. Nezapomínáme na vydatnou a pravidelnou zálivku, aby mohly dobře zakořenit. Ve dnech, kdy svítí prudké slunce je vhodné je přistínit.

Okrasnou zahradu zaléváme, a to podle potřeb vysazených rostlin. Zálivku si pohlídáme zejména u kytek v truhlících. Péči věnujeme i exotickým rostlinám, které jsme již dali letnit na chráněná místa.

Plevelů se nezbavíme ani přes léto. Stále je musíme držet na uzdě okopáváním a pletím. V některých místech postačí jen vytržení, abychom příliš nenarušovali kořeny letniček.

Vyplet musíme občas i truhlíkyVyplet musíme občas i truhlíky a dlažbu...

Trávník také vyžaduje naši péči - sekání, přihnojení, pravidelnou zálivku. Sekat bychom měli vždy, když tráva poporoste přibližně o třetinu své délky. Přes léto děláme trávníku vyšší střih, abychom nedali mechům a plevelům příliš mnoho příležitostí k růstu.

Jednu třetinu délky jsme tentokráte opravdu nestihli...Jednu třetinu délky jsme tentokráte opravdu nestihli...

Řízkujeme

Touto dobou můžeme s úspěchem řízkovat okrasné keře, včetně růží. Řízky odebíráme nejlépe hned ráno, odstraníme spodní listy a zapíchneme je do lehké zeminy tam, kde máme polostín. Nebo místo přistíníme. Nic nepokazíme stimulátorem růstu. Nakonec rostliny přikryjeme sklenicí, miniskleníčkem, fólií, či čímkoliv, co u ní udrží stálejší teplotu a dostatečné vlhko. Pro řízkování růží volíme výhony s odkvétajícím květem.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře