Okrasná zahrada v září

Okrasná zahrada v záříOkrasná zahrada v září
22. září 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  4274 zobrazení  1917 slov

V září si ještě pečujeme o současnou okrasnou zahradu, už si však mnohem intenzivněji zakládáme i na krásu příští sezóny. Co bychom v září neměli zmeškat?

Odkvetlé květy

Reklama

Stále odstraňujeme odkvetlé květy, pořád platí, že tím prodloužíme kvetení nejen letničkám, ale i trvalkám. Na rostlinách jen ty odkvetliny, z nichž budeme později sbírat semínka. A ta si ještě doma necháme doschnout.

Afrikány kvetou dlouho a krásněAfrikány kvetou dlouho a krásně

 

Cibulky do země

Do okrasných záhonů postupně nasázíme všechny cibulky drobných cibulovin, které přes léto odpočívaly v suchu a temnu. Pokračovat v tom můžeme i v říjnu, ale později už raději ne.

Tulipány i během chladného jara zahřejí u srdíčkaTulipány i během chladného jara zahřejí u srdíčka

 

Hlízy ze země

Během září a října naopak vyndáváme hlízy, které by přes zimu zmrzly – například mečíky, begonie, kany, jiřiny, dosny. Vybereme si k tomu sušší období.

Mečíky

Jako první vyndáváme mečíky, nejpozději do poloviny října.

Hlízy očistíme od zeminy a lodyhy zkrátíme co nejníže, abychom omezili riziko infekce z odumírajících stonků.

Hlízy musíme nechat dobře oschnout, nejlépe dva týdny při pokojové teplotě. Na dobře větraném místě a při uložení hlíz v jedné vrstvě. Dostatečně suchou hlízu mečíků poznáme tak, že jde dobře oddělit stará hlíza s kořeny od hlíz nových.

Po dosušení ještě dočistíme, můžeme poprášit fungicidem, uložíme do novinového papíru nebo papírových sáčků a pak do krabice. Uskladníme na suchém místě, kde se teplota pohybuje minimálně okolo pěti stupňů.

Červený mečík v romatické poloze. K tomu už jen kafe a partnera či partnerku.Červený mečík v romatické poloze. K tomu už jen kafe a partnera či partnerku.

 

Ve starých domech se tyto hlízy skladovaly na podlaze u severní zdi, nyní si musíme vystačit s verandou či zaizolovanou zimní zahradou či lodžií.

Drobné hlízky mečíků, které vyrůstají na spodní části starých hlíz, sušit nebudeme. Ty jen uschováme do papírového sáčku a uložíme až do jara. Tyto drobné hlízky můžeme sázet poměrně brzy na jaře, jsou kupodivu otužilejší než hlízy běžné.

Mečíky vyndáme do poloviny říjnaMečíky vyndáme do poloviny října

 

Jiřiny

Jiřinky naopak sklízíme až po prvních mrazících.

Nejdříve stonky zkrátíme na cca 15 centimetrů, pak rostliny i s hlízami opatrně vyryjeme. I v tomto případě je ideální sušší počasí. Pokud je mokro, necháme vše napřed řádně oschnout.

Mnozí zahrádkáři nechávají jiřiny osychat vzhůru nohama. Tedy postaví je na stonek a hlízy opřou o zeď (pod střechou), popřípadě je v této poloze zavěsí. Stonek tak dokonaleji uschne (tekutina vyteče) a úspěch zimního skladování je pak zaručen.

Jiřiny vyndáváme po prvních mrazícíchJiřiny vyndáváme po prvních mrazících

 

Pak hlízy i se stonky očistíme od zbytků zeminy a kořínků a uložíme podobně jako mečíky. Stonky vždy musejí být suché. Opět můžeme použít i poprášení fungicidem.

Begonie a kany

Hlízy obou trvalek vyndáváme také po prvních mrazících. I kdybychom nesledovali vývoj počasí, rostliny nám samy ukáží, že mrzlo – omrzlé části zčernají.

Begonie dobře přezimují zabalené v novinách nebo prosypané rašelinouBegonie dobře přezimují zabalené v novinách nebo prosypané rašelinou

 

Vyndaným kanám i begoniím seřízneme nadzemní část, zkrátíme kořeny, hlízy očistíme od zeminy (až to jde) a sušíme.

Skladovat je můžeme v nádobách prosypané rašelinou nebo hoblinami. Ale jen v naprostém suchu, aby přes zimu nevegetovaly – mají odpočívat. Přežijí i dobře zabalené v novinovém papíře. Fungicid opět nebude na škodu.

Hlíznatých trvalek je mnoho druhů. Jeden krásnější než druhýHlíznatých trvalek je mnoho druhů. Jeden krásnější než druhý

 

Ostatní adepti k vyrytí

Ostatní trvaly, které mají cibuli či hlízu – například sasanky, frézie, litošky, montbrécie nebo třeba šťavel mohou při troše péče přežít zimu i v záhonu. Jen na ně musíme před příchodem zimy navrstvit rašelinu, listy, chvojí, netkanou textilii či jiné izolační vrstvy, aby jejich okolí tolik nepromrzlo.

Sasanky kvetou jemnými kvítkySasanky kvetou jemnými kvítky

 

Pokud nechceme riskovat, že zmrznou, také je vyryjeme, necháme proschnout a uskladníme.

Množení trvalek

Trvalky ještě v září snesou množení pomocí dělení trsů. Pamatujeme na jejich pravidelnou zálivku. Zejména letos při teple a suchu.

Stále můžeme sadit nejen dvouletky…

Během září a října můžeme vysazovat dvouletky. Které? Například macešky, sedmikrásky, hvozdíky, měsíčnice, slézy, pomněnky, zvonky, štětky, topolovky, pryšce, starčeky a mnohé další.

Dvouletky jsou specifické tím, že ke své kráse potřebují vegetační klid. V září a říjnu sadíme jen vzrostlejší sazenice, aby stihly do zimy dostatečně zakořenit. Macešky můžeme sadit i kvetoucí. Příští rok pokvetou zase a úplně stejnou barvou.

A zaléváme.

… ale i letničky

… například černuchu. Anebo třeba okrasnou kapustu. Umisťujeme je do truhlíků a záhonů po těch letničkách, kterým již dochází dech.

Trávník stále potřebuje péči

Pokračujeme v zalévání a sekání trávníku, začínáme jej hnojit podzimními hnojivy. Trávník tak bude nejen zdravější, ale bude také lépe hospodařit s vodou a nevymrzat.

Trávník se nám neustále snaží ničit mnoho individuí. Krtky a houby nevyjímaje.Trávník se nám neustále snaží ničit mnoho individuí. Krtky a houby nevyjímaje.

 

Můžeme zakládat nové trávníky nebo dosévat ty současné.

Nic nepokazíme řádnou vertikutaci a postřikem zelenou skalicí či jinými proti mechům. V lokalitách, kde je to potřeba, ošetřujeme trávník i proti plísni sněžné.

Jezírka a rybníčky začínáme chystat na ochlazení

Postupně čistíme jezírka od napadaného listí a žlutých částí vodních rostlin, aby hmota nezačala zahnívat. Je vhodné období pro vysazování bažinatých rostlin a úpravu jezírek, včetně větších zásahů do nich.

I na jezírka postupně přijde podzimI na jezírka postupně přijde podzim

 

Pokojovky, hajdy domů

Končí letnění pokojových rostlin. Noční teploty klesají již dost hluboko, takže pokojovky dáme do bytu raději dříve než později.

Pokojovky již brzy půjdou domůPokojovky již brzy půjdou domů

 

Dokud bude pěkné počasí přes den, můžeme (pokud na to máme čas a chuť)  pokojovky na den vynášet ven a na noc je schovávat domů.

 

Zdraje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře