Pěstební sezona začíná výsevem letniček. Už teď!

Pěstební sezona začíná výsevem letniček. Už teď!Pěstební sezona začíná výsevem letniček. Už teď!
22. leden 2017  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  5114 zobrazení  959 slov

Kdo chce mít truhlíky hned v květnu osázené barevnými letničkami, musí si je začít pěstovat už v lednu. Anebo je v květnu koupit v zahradnictví. Ovšem ty doma vypěstované potěší mnohem víc.

Proč už v lednu?

Reklama

Protože mnohé z letniček potřebují růst několik měsíců, než jsou schopny začít kvést. Rostliny musejí nejdříve dospět, a k tomu právě využijeme zbývající zimní měsíce. A v květnu už budeme mít nádhernou sadbu do truhlíků, která se nám brzy odmění pestrými barvami a některé i vůněmi.

Vysévat budeme opakovaně

Nezapomínejme si nějaká semínka ponechat na pozdější výsevy, kterými pak v létě nahradíme již odkvetené letničky, případně už teď počítejme s výsevem letniček vhodných ke kvetení koncem léta a na podzim.

Také můžeme později kvetoucím letničkám vyhradit místo na záhoně, kam dáváme jarní cibuloviny. Pokud tam tyto letničky, například petunie, necháme vysemenit, budou nám po cibulovinách růst a kvést samy. Na podzim pak jen zlikvidujeme vysemeněný porost. A znovu zasadíme cibule.

Gazánie dokonale rozzáří nejen truhlíkyGazánie dokonale rozzáří nejen truhlíky

Jak na výběr semínek?

Nabídka semínek je na našem trhu široká. Od domácích producentů za doslova pár kaček, od zahraničních s mnohem vyššími cenami, semínka „obyčejná“ nebo semínka s označením F1.

Označení F1 nás informuje o tom, že v pytlíčku jsou semínka první generace hybridů vzniklé záměrným opylením. Díky tomu máme garantováno, že z nich vypěstované rostliny budou mít přesně ty vlastnosti, které jsou na popisku uvedeny – barvu, tvar, velikost nebo odolnost proti chorobám a škůdcům.

Pokud si z těchto rostlinek ponecháme semínka na další rok, musíme počítat se ztrátou garantovaných F1 vlastností. Naše květiny totiž budou opylovány „na divoko“, tedy volně létajícím hmyzem, který na ně přinese pyl z mnoha jiných rostlin. A vlastnosti se tak pomíchají, oslabí, jiné zase zesílí. Jestliže chceme mít vlastnosti letniček stále garantovány, každoročně musíme kupovat F1 osivo nové.

Verbeny kvetou sytými barvamiVerbeny kvetou sytými barvami

Které letničky vyséváme nejčastěji?

Českými stálicemi jsou například letničky k řezu, kam řadíme hvozdíky, laskavce, verbeny, slunečnice. Letničky k sušení, mezi kterými najdeme černuchy, slaměnky, jednoleté trávy či statice. Mezi letničkami vhodnými na skalku jsou u nás často pěstovány gazánie, kosmatce, sluncovky.

Okolo zdí či jiných opor se nám nejčastěji pnou hrachory, lichořeřišnice, svlačce, okrasné fazole nebo i tykvičky. Na místa, kam se moc často nedostaneme, ale i tak tam chceme mít krásně barevno (chaty, chalupy nebo hroby), vysazujeme verbeny, lobelky, nízké aksamitníky, nestařce.

Pěstujeme však i letničky, u kterých nečekáme okrasu od květů, nýbrž od listů či plodů – například laskavce, cypřišky, kopřivy či barevné kapusty.

Krásu slaměnek si můžeme uchovat tím, že je usušímeKrásu slaměnek si můžeme uchovat tím, že je usušíme

Postup je notoricky známý, ale přece jen…

Opakování je matkou moudrosti, takže neodpustím několik poznámek k výsevům. Sejeme do výsevního substrátu nebo do listovky. Substrát provlhčíme ještě před samotným výsevem, abychom si semínka nevyplavili či nenaplavili do jedné hromádky – špatně by pak klíčila.

Po výsevu už substrát jen zastříkáme střičkou. I nadále vlhčíme s rozumem, nejlépe opět střičkou. Když výsevy překryjeme fólií, budou mít semínka lepší mikroklima a lépe vyklíčí. Jakmile rostlinky narostou, překrýváme je jen opatrně.

Pokud máme výsevy umístěny na parapetech, chráníme před poledním sluníčkem – bude postupně nabírat na síle a rostlinky by nám mohlo pod krytem „uvařit“. Nezapomínáme na výživu rostlinek a také na jejich včasné přepíchání a umístění na chladnější místo v bytě, ale nejlépe na verandě či do lodžie nebo zimní zahrady.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře