Říjen v okrasné zahradě

Říjen v okrasné zahraděŘíjen v okrasné zahradě
11. říjen 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  4228 zobrazení  1332 slov

I říjen nabízí pracovní vyžití v našich okrasných zahradách. Budeme zazimovávat, zalévat nyní kvetoucí kytičky ale i zakládat pro příští sezonu.

Pokud jsme si zasadili třeba chryzantémy nebo se dobře starali o afrikány, máme záhony stále plné květů. Letos kvete ještě v říjnu mnoho letniček, teplé září jim prodloužilo životy. Pokud jsme včas obírali odkvetlé květy, podíleli jsme se na dlouhém kvetení i my.

Reklama
Chryzantémy rozsvítí mnohdy ponurý podzimChryzantémy rozsvítí mnohdy ponurý podzim

Během nezvykle teplého září vykvetly také trvalky, které touto dobou již kvést ani neměly. Například šafrán či plamének. Těmto kytkám musíme v říjnu věnovat zvýšenou pozornost, přihnojit je podzimním hnojivem, protože se před příchodem zimy poměrně vysílily.

Během října dobře zaléváme záhonové chryzantémy, ploštičníky, sasanky, astry, čemeřice, kopretiny, zlatoočka a další podzimní kytky, aby nám dělaly radost co nejdéle.

Sedmikrásky dobře zaléváme, pokvetou ještě dlouhoTrvalky, které kvetou na podzim již podruhé, dobře zaléváme, pokvetou totiž ještě dlouho

Aby nám záhony zase krásně kvetly už od příštího jara, sázíme okrasné trvalky, které teď již nekvetou. Můžeme je množit dělením trsů, co je způsob nejjednodušší a také nejlevnější.

Do záhonů také nasázíme poslední cibulnaté květiny, od nichž se čeká jarní kvetení. A pokračujeme ve vyndávání a uskladňování hlíznatých a cibulnatých trvalek, které kvetou v létě a počátkem podzimu.

Letos na podzim vykvetl díky zářiovému sluníčku i šafránLetos na podzim vykvetl díky zářiovému sluníčku i šafrán

Trávník můžeme ošetřit vertikutaci, pohnojit podzimním hnojivem. Pak jej necháváme narůst o něco vyšší, takže sekání již tolik nebude. Na zimu by měl být trávník mírně obrostlý, aby nebyl tolik zranitelný mrazem.

Okrasné dřeviny potřebují podzimní hnojení s vyšším obsahem draslíku.

Přihnojujeme okrasné dřevinyPřihnojujeme okrasné dřeviny

Sázíme živé listnaté ploty, konkrétně z opadavých dřevin. Jehličnany současnou výsadbu také zvládnou, ale jen v první polovině měsíce. Pak by na ně mohlo být již pozdě, pokud by zimní chlad přišel dříve. Mnohem lepším termínem pro sázení jehličnatých živých plotů je jaro nebo případně srpen.

Stejně jako ovocné dřeviny můžeme během října vysazovat růže. Kdo rád užitkovost i v okrasné zahradě, může sáhnout po růžích ovocných, resp. plodových, na kterých budou na podzim velké, ale přesto kvalitní šípky plné vitamínu A a C, vč. minerálních látek a některých kyselin. Ty se budou na marmeládu či sirup zpracovávat mnohem lépe než šípky z růží volně rostoucích.

Plody růží jsou plné prospěšných látek, velkoplodé se dobře zpracovávajíPlody růží jsou plné prospěšných látek, velkoplodé se dobře zpracovávají

Záhony po letničkách, které již nebudeme ničím osazovat, zryjeme a tím přichystáme na jaro. Před samotným rytím na nich můžeme nechat vzejít zelené hnojení a využít jej ke zlepšení kvality půdy. Můžeme záhony i mírně přihnojit kompostem. Zrytou hlínu nijak nerozbíjíme. Když zůstane v hroudách, bude lépe přijímat zimní vláhu a také lépe promrzne, což pomůže snížit počty škůdců, kteří v ní přes zimu přežívají.

Afrikánům se to už krátíAfrikánům se to už krátí

Odkvetlým trvalkám a ani ozdobným trávám neodstraňujeme letošní porost. Ten poslouží jako izolace kořenů před zimou a také coby úkryt beruškám a dalšímu užitečnému hmyzu.

Odkvetlé části trvalek ponecháme až do jaraOdkvetlé části trvalek ponecháme až do jara

Během října začneme s vydatnější zálivkou stálezelených dřevin, aby byly lépe připraveny na zimu.

Koncem měsíce přihrnujeme růže, vřesy a další okrasné rostliny zeminou, hrabankou, štěpkou, rašelinou nebo alespoň listím. Listí zajistíme u země například netkanou textilií nebo rašlovými pytli.

Můžeme zakládat novou skalku. Vždy počítáme s tím, že rostliny se rozrostou, sázíme je dle doporučení, která jsme dostali při jejich koupi nebo která nám dali ti, co nás skalničkami podarovali.

Skalničky budou potřebovat prostor, kam se rozrostouSkalničky budou potřebovat prostor, kam se rozrostou

V neposlední řadě se postaráme o jezírka a rybníčky. Vyčistíme je a průběžně odstraňujeme spadané listí. Péči věnujeme i vodním trvalkám. Pokud máme malé nádrže a v nich rybičky, přichystáme rybičkám místo k přezimování. V případě větších vod zase nachystáme něco, čím rybám zajistíme stálý přísun kyslíku i v případě, že bude povrch hladiny zamrzat. Možností máme mnoho. Jakých? Najdete je v článku o zahradních jezírkách.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře