Řízkování okrasných rostlin krok za krokem: zvládne to i začátečník

Řízkování okrasných rostlin krok za krokem: zvládne to i začátečníkŘízkování okrasných rostlin krok za krokem: zvládne to i začátečník
22. červenec 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  6437 zobrazení  773 slov

Nejjednodušším způsobem, jak si namnožit okrasné rostliny pěstované doma nebo venku, je jejich řízkování. Zvládne to i úplný začátečník, takže se toho nebojte a pojďte na to s námi. Jak při řízkování postupovat?

Ne všechny rostliny tento postup zvládnou, ovšem většina z nich vládne schopností pustit kořeny i z nadzemní části, kterou ustřihneme a vložíme do vody nebo rovnou do zeminy.

Reklama

První krok: výběr výhonu, který odebereme

Pro řízkování bychom měli vybrat výhony, které jsou sice ještě mladé, ale již jsou v určitém stádiu vyzrálosti. Takže nebereme jen ty nemladší vršky, snažíme se vzít výhon i s jeho straší částí.

Pokud řízkujeme růže, zvolíme výhon s odkvétajícím květem.

Druhý krok: odstřižení výhonu

Na odstřižení výhonu si vždy vezmeme ostré nůžky. Pokud možno výhon nepižláme tupým nožem, ani jej neulamujeme. Lámáním bychom riskovali, že so poškodíme celou rostlinu, pižláním bychom neúměrně poškodili spodní část řízku a výhon by pak mohl mít problém v prvních dnech nasávat vodu. Jeho další růst by tedy nemusel dopadnout.

Pokud výhon ustřihneme mírně šikmo, nic tím nezkazíme. Naopak zvětšíme plochu, kterou bude mocí výhon v prvních dnech brát živiny.

Malé řízky dokáží zakořenit i v pytlíkuMalé řízky dokáží zakořenit i v pytlíku

Třetí krok: nerudovské kam s ním?

Ustřižený řízek můžeme buď vložit do vody, nebo řeznou plochu namočit do stimulátoru růstu a zasadit do zeminy, nejlépe do kvalitnějšího substrátu. Pokud řízkujeme například růže, můžeme je sadit do běžné zeminy v záhoně.

Čtvrtý krok: zálivka

Pokud dáváme výhon do zeminy, je dobře zeminu nejdříve prolít, po zasazení zalít znovu.

Pátý krok: zajištění vysoké a stabilní vlhkosti

Výhon nám lépe zakoření tehdy, když mu zajistíme vysokou a zároveň stabilní vlhkost.

Rostliny v záhonech překlopíme sklenicemi nebo jim vyrobíme provizorní fóliáčky. Přes výhony vsazené do květníků nebo truhlíku natáhneme igelitové pytlíky nebo fólie.

Malé řízky, které množíme ve vodě, stačí celé vložit do pytlíků s vodou a pytlíky nahoře svázat. Pytlíky s řízky vložíme do sklenic nebo jiných úzkých a vyšších nádob.

Někdy nám kořeny přerostou, je vhodné je zakrátitNěkdy nám kořeny přerostou, je vhodné je zakrátit

Šestý krok: sledování řízků

Řízky během času sledujeme a kontrolujeme stav zálivky nebo množství vody, ve které jsou. Odumřelé kusy včas odstraňujeme.

Sedmý krok: zasazení

A nakonec, až výhony pustí kořeny, je zasadíme. Postup je stejný jako u jakékoliv jiné výsadby. Pokud jsou kořeny příliš dlouhé (u sazenic množených ve vodě), tak je zakrátíme. Pokud přesazujeme výhony, které jsme vkládali do zeminy, snažíme se zachovat co největší kořenový bal.

Rýmovník cca tři týdny po vysazení do květníkuRýmovník cca tři týdny po vysazení do květníku

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře