Růže, královna všech zahrad. Jak na její výsadbu?

Růže, královna všech zahrad. Jak na její výsadbu?Růže, královna všech zahrad. Jak na její výsadbu?
21. duben 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  4970 zobrazení  643 slov

Růže jsou od pradávna královnami zahrad. Jejich květy a vůni nic nenahradí. I proto mnoho zahrad zdobí tyto nádherné rostliny v podobě keřů, stromků, koberce pokrývajícího záhon nebo zeď. Také jste podlehli jejich kouzlu? Pak je zkuste právě na jaře vysadit. Jak na to?

Růže určené k výsadbě

Reklama

Pokud chceme vysadit růže, můžeme si koupit buď rostliny kontejnerové s vyvinutým kořenovým systémem, nebo prostokořenné, jejichž kořeny jsou o poznání chudší.

Kontejnerové růže můžeme sázet po celou sezónu. Ty prostokořenné pouze brzy zjara nebo na podzim.

Nádherná červená variantaNádherná červená varianta

Výsadba prostokořenných růží

Rostliny prostokořenné se standardně prodávají se třemi silnými výhony a s kořeny obalenými ve vlhkých pilinách. Sazenici opatrně očistíme od pilin, abychom mohli zkontrolovat stav kořenů a odstranit ty poškozené nebo zaschlé.

Sazenice mohou mít již narašená očka. Není to na závadu. Při koupi však kontrolujeme stav oček, zda jsou zdravá (bez zaschnutí, spálení, plísně atd.). Při manipulaci s takovými sazenicemi musíme být opatrnější, abychom si již vyrašené výhony nepolámali.

Před výsadbou ponoříme rostliny na cca 2 hodiny do vody.

Bohatý porost růžeBohatý porost růže

Sázíme do vyhloubených jamek, jejichž dno jsme vysypali zeminou smíchanou s vyzrálým kompostem. Hloubka výsadby musí být taková, aby místo očkování bylo cca pět centimetrů pod zemí. Pokud bychom zasadili růže mělce, očka z podnože by nám také rašils a zbytečně by zahušťovala rostliny planými výhony.

Až růži posadíme, začneme ji zasypávat další zeminou smíchanou s kompostem. Při zasypávání rostlinkou opatrně třepeme, aby se zemina dostala dobře mezi kořeny. Po zahrnutí přišlápneme a dobře zalijeme.

Výsadba růží kontejnerových

Pokud sázíme sazenice z kontejneru, postupujeme podobně, jen mezi kořeny není nutno dostávat zeminu. Avšak při vyjmutí z kontejneru je nutné narušit bal - z důvodu lepšího kořenění a zamezení růstu kořenů stále jako v kontejneru. Výsadbová jáma by měla odpovídat cca 1,5 násobku kořenového balu sazenice.

Před trny se můžeme bránit specálními rukavicemiPřed trny se můžeme bránit specálními rukavicemi

Kontejnerové sazenice většinou již mají vyvinuté výhony. Při nákupu je vždy kontrolujeme, zda jsou zdravé. Při manipulaci s nimi opatrně, jsou měkké, snadno se lámou. Po zasazení také vydatně zalijeme.

Zálivka někdy již do výsadbové jámy

Jestliže je sušší jaro, vodou řádně prolijeme nejprve výsadbovou jámu, pak teprve do ní sadíme rostliny.

Zálivku zasazených růží musíme pravidelně opakovat, pokud to matka příroda nezastane za nás.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře