Šest kroků k zazimování balkonovek

Šest kroků k zazimování balkonovekŠest kroků k zazimování balkonovek
28. říjen 2016  Lenka Rutteová   Okrasná zahrada  5718 zobrazení  888 slov

Zazimovat balkony nebývá až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Abychom na jaře mohli balkony osadit přeživšími trvalkami, musíme pro to teď docela dost udělat. Co konkrétně?

1. Rozdělíme rostliny podle mrazuvzdornosti

Reklama

Některé rostliny můžeme nechat na balkoně a jen je trochu zaizolovat před největšími mrazy. Ze skupiny bylinek k nim patří například máta, meduňka, šalvěj a další trvalky, kterým na zimu sice zaschne nadzemní část, ale kořeny při dobré péči přezimují a na jaře rostliny znovu obrazí.

Mnoho rostlin vegetuje celou zimu. Jsou to zejména jehličnany, vřesy, vřesovce. Některé nám přes zimu i pokvetou. Tedy pokud to nebudeme přehánět se zálivkou.

Ostatní trvalky, které mrazuvzdorné sice nejsou, ale mohou zimu přežít v teplejším prostředí, zazimujeme v domě. Které to jsou? Všechny, jimž během růstu dřevnatí stonek. Namátkou lze zmínit petúnie, surfinie, bakopy, ostruhatky, dvouzubce, azalky, oleandry, citrusy, olivovníky, fuchsie. Ale patří do této skupiny mnoho dalších trvalek.

Fuchsie jsou krásnými trvalkamiFuchsie jsou krásnými trvalkami

2. Z mrazuvzdorných bylinek oddělíme část pro pěstování doma, zbytek ostříháme a obalíme

Mrazuvzdorné bylinky mohou přezimovat na balkoně. Ale my bychom z nich přes zimu nic neměli (pokud nemáme nasušeno). Takže část trsů oddělíme nebo rostlinu nařízkujeme a zasadíme do menších květníků.

Zbytek sestříháme na minimum, květníky obalíme izolací – nejlépe tkaninami. Umístíme na nejchráněnější místo balkonu, a pokud je to potřeba, zajistíme ochranu před průvanem – vytvoříme jim stan. Ponecháme si přístup ke květníkům, abychom je mohli občas mírně zalít.

Mátu si můžeme také zazimovatMátu si můžeme také zazimovat

3. Jehličnanům, vřesům a vřesovcům poskytneme podzimní péči

A to v podobě podzimního přihnojení. Tedy podzimními hnojivy se sníženým obsahem dusíku. Zálivku upravíme podle venkovní teploty – čím je chladněji, tím méně.

Vřesovce spolehlivě vydrží na balkoně celou zimuVřesovce spolehlivě vydrží na balkoně celou zimu

4. Mrazu neodolné trvalky začínáme postupně zazimovávat

Ale pozor, opravdu postupně! V čem tkví ta postupnost? V zabránění teplotnímu šoku, takže nelze kytičky přesunout z chladného balkonu rovnou do vytopeného obyváku.

Využijeme tedy verandy, chodby, prostě prostory, které jsou chladnější. Teprve po několika dnech můžeme naše trvalky přemístit do bytu.

V bytových domech nelze ponechat květníky na chodbě, výslovně to z bezpečnostních důvodů zakazuje legislativa z oblasti požární ochrany, kdy musí být zachována bezpečná úniková cesta v celé své šíři – zde raději přeneseme trvalky rovnou do bytu, ale ještě za teplého počasí.

5. Rostliny určené k přezimování ostřiháme

Během přesunu trvalky sestříháme, odstraníme výhony staré a také ty, které napadli škůdci.

6. Změníme vydatnost zálivky

Vždy podle prostředí, kam květníky s rostlinami přemístíme, upravíme zálivku.

Obecně platí přímá úměra mezi světlem, teplotou a zálivkou. Tedy čím měně světla, tím méně zálivky. A také čím nižší teplota, tím méně zálivky. Substrát by měl vždy mírně proschnout. Pak teprve je čas na další vláhu.

Neznamená to však, že bychom měli rostliny umístit na tmavé a chladné místo a pak je jen zalévat jen minimálně. Chladné je v pořádku, tmavé nikoliv. Rostliny i přes zimu vegetují a musejí mít přístup světla.

 

Pokud nemáme vhodné podmínky k přezimování trvalek, raději na jaře pořídíme nové. Ty současné můžeme třeba věnovat známým.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře