Vertikutace? Nejen jarní práce!
5. říjen 2016 Lenka Rutteová Okrasná zahrada 3269 zobrazení 885 slovPokud chceme mít kvalitní trávník, musíme mu poskytnout kvalitní péči po celou sezonu, podzim nevyjímaje. Čím můžeme na podzim našemu trávníku prospět?
Někdo si zakládá na okrasném trávníku okolo domu či chaty, chalupy, jiný chce mít na své louce kvalitní porost, který bude moci sekat na kvalitní seno. Před oběma skupinami lidí je nyní stejný úkol: postarat se o trávník tak, aby se na jaře opět krásně zazelenal a dal v příští sezoně to, co od něj očekáváme.
Co od nás trávník na podzim potřebuje?
Zejména vertikutaci a podzimní hnojení. Podle počasí také posekání a zálivku. Vertikutace přinese trávníku možnost dýchat, pomůže také odstranit travní plsť, která porost zbytečně dusí, porost pak řídne a svou příležitost dostávají mechy. Celkově se kvalita trávníku snižuje.
Vertikutace nám také připraví terén pro aplikaci podzimního hnojení.
Než začneme s vertikutací…
… tak si trávník posekáme na cca 3 – 4 centimetrovou výšku. Pokud je delší dobu sucho a my jsme tolik nezalévali, trávník si před vertikutaci prolejeme, abychom se mohli lépe dostat do půdy.
Nože vertikutátoru se zařezávají do hloubky několika milimetrů, což pro běžnou údržbu trávníku stačí. Ale i tato hloubka vyžaduje půdu změklou závlahou.
Co k vertikutaci potřebujeme?
Pokud máme jen malý trávník okolo chaty, chalupy, stačí nám vertikutační hrábě a pár rukou ochotných se trošku napracovat.
Na větší plochy trávníků si raději pořídíme vertikutátor na elektrický pohon, popřípadě na pohon benzínový. Ten už je vhodný do větších zahrad či na louky pěstované na seno či jako pastva pro dobytek.
Jak na samotnou vertikutaci?
Vertikutace by měla být provedena na každém místě dvakrát. Poprvé pojedeme v pásech na šířku hrábí či stroje, podruhé také v pásech, ale tentokráte kolmých k pásům prvním (tedy zjednodušeně řečeno: nejdříve shora dolů a pak zleva doprava).
Vertikutátor může sbírat zbytky po vertikutaci, ale také nemusí. Pokud je nechává ležet na zemi, shrabeme je. Dáváme na kompost.
Máme alternativy
Můžeme přistoupit i k provzdušnění elektrickým provzdušňovačem, který neproniká do takové hloubky – tento postup zvolíme tehdy, když je trávník v celkově dobrém stavu a potřebuje jen mírný zásah pro to, aby se hnojivo, které budeme později aplikovat, lépe dostalo do půdy.
Anebo zvolíme metodu opačnou, kdy se stroj zaryje do trávníku mnohem hlouběji. Tento proces se nazývá aerifikace a spočívá v provzdušnění trávníku speciálními vidlemi nebo válcem. Po těchto nástrojích zůstávají otvory, které je vhodné vysypat křemičitým pískem.
Následuje podzimní hnojení
Ať zvolíme kterýkoliv způsob provzdušnění trávníku, vždycky na podzim aplikujeme podzimní hnojení, které má vyšší obsah draslíku. Hnojivo podporuje růst kořenů a posiluje rostlinu. Napomáhá trávníku bez úhony přezimovat.
Těsně před zimou
Těsně před příchodem zimy můžeme trávník zasypat tenoučkou vrstvičkou kompostu. Budeme si jistí, že jsme pro trávník udělali maximum a že má všechny podmínky pro to, aby mohl dobře přezimovat.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.