6 rad, jak se v květnu starat o jahody

6 rad, jak se v květnu starat o jahody6 rad, jak se v květnu starat o jahody
12. květen 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  14411 zobrazení  1159 slov

Jahody jsou ovocem, kterým nepohrdne snad nikdo. U dětí patří k nejoblíbenějším pochoutkám. A takové domácí jahody naložené v sektu, to je pravá večerní dospělácká pochoutka. Zasazené jahody nám už kvetou. A i v květnu potřebují naši péči.Jakou?

1.Stále můžete vysazovat

Reklama

Jahodník je rostlinou neskutečně přizpůsobivou klimatickým i půdním podmínkám. To umožňuje pěstování jahod od nížin až po podhorské oblasti, tedy v téměř celé České Republice.

Nové jahodiště zakládáme tam, kde nebylo alespoň čtyři roky a tam, kde předplodinou nebyly brambory ani rajčata. Přednost dáváme místům, kde jsme pěstovali například luštěniny.

Vysazovat můžeme ještě i v květnu. Touto dobou dostaneme koupit sazenice, které již většinou nakvétají. To však by rostlinu vysilovalo a nemohla by se soustředit na zakořenění. Proto všechny květy po výsadbě vyštípeme.

Jahodník rujána krátce po vysazení na záhon, potřebuje okopat a zamulčovatJahodník rujána krátce po vysazení na záhon, potřebuje okopat a zamulčovat

Výhodou je sazení na černou textilii. Pokud sadíme do volné půdy, snažíme se její povrch alespoň zamulčovat, například slámou, posekanou trávou.

Vysazujeme do jamek, na jejichž dno jsme umístili slepičince nebo kompost, na to nasypeme trošku zeminy a pak posadíme jahodník. Přihrneme, přimáčkneme a vždy nám musí srdéčko rostliny zůstat nad zeminou.

Po výsadbě důkladně zalejeme a pokračujeme s vydatnou zálivkou alespoň tři týdny. Pak můžeme množství zálivky snížit – v závislosti na klimatických podmínkách, typu půdy a stavu rostlin.

I z květnové výsadby se ještě můžeme dočkat úrody, pokud tedy zasadíme jahodník pozdní nebo stále plodící.

Měsíční jahody Rujány krátce po vysazení do truhlíkuMěsíční jahody Rujány krátce po vysazení do truhlíku

2.Dopřejte jahodám kvalitní výživu

Květnová výživa je důležitá, rostliny kvetou a začínají zakládat plody. Používáme výhradně organická hnojiva, nejpozději však cca měsíc před sklizní. Osvědčené jsou naředěné zkvašené slepičince nebo hnojivo s rohovinou či guánem, které zapravujeme do půdy v nejbližším okolí rostlin.

3.Pečlivě zalévejte

Jahodníky jsou rostlinami žíznivými. Ale pozor, dlouhodobě přemokřené půdy také nemají rády. Takže zaléváme jednou za dva až tři dny, vydatnou dávkou.

4.Kypřete půdu a odstraňujte plevel

Jahody, které pěstujeme na volné půdě, potřebují zeminu ve svém okolí prokypřit, vyplít. Plevel odstraňujeme pravidelně.

Na podzim sazené stále plodící jahodníky, čeká je první sezóna. Jaká bude?Na podzim sazené stále plodící jahodníky, čeká je první sezóna. Jaká bude?

5.Množte je

Některé odrůdy jsou velmi vitální a již koncem května pouštějí první odnože. Když je pomocí drátěných oček připevníme do malých květináčků a budeme zalévat, popřípadě u jahodníků pěstovaných na volné půdě jen necháme volně zakořenit, máme o sadbu postaráno.

Během léta a podzimu si tak můžeme založit nové jahodiště ze svých zdrojů nebo obdarovat svoje známé sazenicemi námi ověřené odrůdy.

Postupně nakvétající stále plodící jahodník, rostliny plodící třetím rokemPostupně nakvétající stále plodící jahodník, rostliny plodící třetím rokem

6.Chraňte před chorobami a škůdci

Choroby a škůdci se nevyhýbají ani jahodníkům. Zejména těm starším. Proto jahody nepěstujeme déle než tři roky.

Jahody jsou často napadány květopasem. Ochranu proti němu můžeme zvolit i z oblasti šetrných prostředků, například postřikem Neem Azal. Mnohem šetrnější je však bílá textilie položená přes jednou plodící jahody před rozkvětem – květopas totiž klade vajíčka do poupat. Před květem je také možno použít insekticidy, a to v závislosti na chemické otrlosti zahrádkáře.

Velké škody napáchá také roztočík, proti kterému můžeme použít jak chemickou, tak mechanickou ochranu. Velmi účinné jsou olejové postřiky na spodní stranu listu (5 l teplé vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva). Postřik musíme opakovat, nepůsobí totiž na vajíčka. Ale je čistě bio.

Boj proti slimákům je u jahodníku samozřejmostí.

Plíseň nám může s jahodami také dost zatočit. Pokud je počasí proti nám, většinou s tím nic moc nenaděláme. Lze použít fungicidy, výsledek bývá však dost nejistý a vzhledem k ochranné lhůtě se nemusíme úplně trefit do termínu sklizně. Prevence je možná podkládáním plodů, nejlépe slámou, aby odspodu neuhnívaly a nezačaly plesnivět. Pokud pěstujeme na černé textilii, udržujeme ji čistou.

 

Zdroj fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.09 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Komentáře