Jahodníky chtějí zazimovat

Jahodníky chtějí zazimovatJahodníky chtějí zazimovat
13. říjen 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  52477 zobrazení  1769 slov

Dlouho to tak nevypadalo, ale už opravdu nazrál čas podzimu a podzimních příprav zahrady na zimní období. Sem patří i zazimování jahodníků. Jakou péči na podzim potřebují?

Všechny jahody, ať je pěstujeme kdekoliv, potřebují zbavit plevelů. Tedy i ty v truhlících. Ano, semínka plevelů se dostanou téměř kamkoliv, takže i na balkonech musíme občas vyplet.

Reklama

Pokud pěstujeme jahody v záhoně a na černé textilii, plevel většinou stačí vytrhat jen od jahod – z otvorů v textilii, kde jahody rostou. A z okolí textilie.

Pokud udržujeme textilii čistou (rozumějte: bez nánosů zeminy), ani se nám na ní plevely neuchytí. V opačném případě budeme plít celý záhon i přesto, že máme položenu textilii. Některým plevelům, stačí k růstu opravdu jen pár částeček zeminy.

Jahody v záhonech …

… ostřiháme

Jakmile jsme zbavili jahody plevelů, začneme s jejich střiháním.

Jahodníkům odstraníme i květní výhony, stejně jahody již nemají šanci dozrátJahodníkům odstraníme i květní výhony, stejně jahody již nemají šanci dozrát

Jednou plodící jahody jsme zastříhávali hned po skončení úrody, tedy v červenci nebo v srpnu. Nyní je prohlédneme a odstraníme nové výhony a staré listy, případně listy nezdravé. Odstraníme také všechny rostliny, které jeví známky choroby či přítomnosti roztočíku. Místa po nich necháme prozatím prázdná.

Může se stát, že i jednou plodící jahody ukáží druhou úrodu. Necháme dozrát jen to, co opravdu má šanci dozrát. Zbytek odstraníme.

Jednou plodící jahody lze na zimu celé sežnout, na výšku cca pěti centimetrů (ne méně, jinak hrozí, že zasáhneme do srdéčka a rostlinu tím nevratně poškodíme). Pokud je sežneme hned po první sklizni, krásně obrostou a občas dají ještě nějaké jahody. V tom případě je na zimu během října nesežínáme, jen odstraníme poškozené části rostliny, květy, zelené plody a výhony.

Pokud jsme jednou plodící jahody po sklizni jen prostříhali, můžeme je nyní (lépe koncem září nebo počátkem října) sežnout. Do zimy ještě obrostou mladými listy a stihnou založit květní pupeny.

V žádném případě nesežínáme nové jahody - sazené v srpnu či září.

V srpnu sazené jahody mají již dobrý kořenový systém, měly by přezimovat beze ztV srpnu sazené jahody mají již dobrý kořenový systém, měly by přezimovat beze zt

Stále plodící a měsíční jahody jsme také střihali v létě. V případě jahod stále plodících to bylo po první sklizni, druhá sklizeň ještě běží. Měsíční jahody si o letní střih také řekly, většinou během srpna, kdy množství žloutnoucích listů již vyburcuje pěstitele jahod k tomu, aby zasáhnul a rostliny prostříhal.

V případě stále plodících a měsíčních jahod postupujeme stejně, tedy ostřiháme nové výhony, také staré listy, ponecháme mladé, které budou chránit srdéčko rostliny. Jahody, které by mohly ještě dozrát (již mají barvu), ponecháme na rostlinách. Květy a zelené plody odstraníme. S největší pravděpodobností stejně již nedozrají a rostlinu jen zbytečně vysilují před zimou.

Pokud chceme sežnout celý porost, je dobré to udělat do poloviny října, aby jahody ještě obrostly a srdéčka nevymrzla. Měsíční jahody nesžínáme.

… přihnojíme

Před nástupem zimy je pro jahody důležitá podzimní výživa, která obsahuje méně dusíku, ale o to více draslíku, fosforu a vápníku. Kupujeme podzimní hnojiva, která mají poměr živin upravený právě ve prospěch výše zmíněných prvků.

Podzimní hnojení pomáhá posílit kořenový systém a rostlině usnadní přezimování. Také zvýší odolnost pupenů nasazených během října.

Když se o jahody teď postaráme, příštím rokem krásně pokvetouKdyž se o jahody teď postaráme, příštím rokem krásně pokvetou

Přihnojovat bychom měli nejpozději koncem října. V pozdějších měsících mají jahodníky omezenou schopnost živiny zpracovat.

… zaléváme

Pro dobré přezimování nesmí být rostlina dlouhodobě na suchu. Jinak takzvaně vymrzne, i když vlastně uschne, mráz tomu jen dopomůže. Takže zaléváme poměrně pravidelně, hlavně koncem léta, až do zámrazu. Pokud je zima teplá a suchá, zalejeme občas i v zimě.

… zahřejeme

Jak? Možností je několik. Je potřeba, abychom využili teplo, které sluníčko posílá i během zimy. Je tedy potřeba umístit do záhonů něco, co bude ohřívat zeminu v okolí jahod během slunečního svitu. Krytí zeminy pomáhá i v udržování vlhkosti v okolí jahodníků.

Jestliže máme jahody rovnou sazené na černé textilii, máme o záhřev postaráno. Pokud máme jahody na volném záhonu, obložíme je slámou, řašlovými pytli, či jiným materiálem, který pomůže zeminu během zimy alespoň trochu ohřívat a teplo udržovat. Mezi řádky můžeme také nastlat kompost.

Jahodníky pěstované pouze na hlíně potřebují obložit. Třeba slámou.Jahodníky pěstované pouze na hlíně potřebují obložit. Třeba slámou.

… překryjeme

Vyplatí se překrýt jahodníky chvojím, netkanou bílou textilií či jinými lehkými materiály, které zabrání mrazu, aby k rostlinám vnikl v plné síle. Pokud máme možnost překrytí chvojím, budeme v příštím roce mít jahody voňavější.

Jahody v truhlících

Ať už je pěstujeme na balkoně, na terase nebo na dvoře, vždy potřebují podzimní péči.

… ostřiháme

A postupujeme stejně, jako bylo popsáno u jahod stále plodících.

… zakopeme do země

Tedy pokud máme tuto možnost. V záhoně uděláme otvor dostatečně velký pro celý truhlík. Popřípadě můžeme sadit jen jahody, bez truhlíku. Pokud budou umístěny v zemi, minimalizujeme tím nebezpečí, že zmrznou. Takto postupujeme až po té, co jsme jahody v truhlících přihnojili.

I truhlíkové jahody chtějí zazimovat, nejlépe do země.I truhlíkové jahody chtějí zazimovat, nejlépe do země.

Na jaře truhlíky vyndáme ven, jahody z nich vyjmeme, truhlíky omyjeme, naplníme novou zeminou a jahodníky sadíme zpět.

… nebo obalíme

Pokud nemáme jahody kam zakopat, tak truhlíky pořádně obalíme čímkoliv, co je tepelně izoluje od okolí. Tedy deky, jutové pytle, staré oblečení, hodí se prostě všechno. Dáme si záležet, aby truhlíky byly izolované i odspodu.

… přihnojíme

A dáváme pozor na dávkování hnojiva, truhlíkové rostliny jej potřebují výrazně méně.

… překryjeme

Opět použijeme cokoliv, co je lehké, propustí světlo a rostlině pomůže chránit se proti mrazu. Pokud necháváme truhlíky zimovat na balkoně, je nebezpečí vymrznutí poměrně malé, balkony bývají poměrně dobře chráněny. Jestliže máme lodžii, máme v podstatě vyhráno a truhlíky ani moc překrývat nemusíme.

… zaléváme

A to během celé zimy, aby rostliny neuschly. V tomto případě raději méně a častěji.

Choroby a škůdci

Je-li to potřeba, aplikujeme postřik proti chorobám či škůdcům, kteří nám v jahodách úřadují. Nejčastěji se zasahuje proti květopasům, roztočíku či hnilobám.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

3.32 hvězdiček / Hodnoceno: 31x


Komentáře