Jahodníky odplodily, ale péče o ně nekončí. Co s nimi dál?

Jahodníky odplodily, ale péče o ně nekončí. Co s nimi dál?Jahodníky odplodily, ale péče o ně nekončí. Co s nimi dál?
11. červenec 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  10367 zobrazení  761 slov

Největší tanec kolem jahod je za námi. Jahody klasické - jednou plodící, i ty stáleplodící daly pro tento moment svou úrodu. My jsme vařili, pekli, mrazili, mixovali, zavařovali o sto šest. Teď je na čase vrátit jahodníkům to, co nám daly. Jak? Tím, že se o ně náležitě postaráme.

Co potřebují jahodníky právě teď?

Reklama

Střih, hnojení, zálivku. Také vyplet.

Střih zvolíme buď absolutní, tedy sestřihneme celou rostlinu, nebo ostřiháme pouze staré listy a odplozené květní stonky. Mladou část rostliny ponecháme. Oba postupy jsou poměrně známé, teď je otázkou, zda je některý z nich úspěšnější.

Jahodníky nám daly velkou úrodu...Jahodníky nám daly velkou úrodu...

Jahodníky přihnojíme plným hnojivem, aby do podzimu stihly ty jednou plodící dobře dorůst a přichystat se k přezimování a ty stáleplodící aby mohly dobře nasadit na druhou vlnu úrody. Sice již nebude tolik bohatá jako vlna první, ale o to budou srpnové a zářiové jahody vzácnější. Někdy dokáží jahodníky plodit až do října.

Porosty jahodníku vyplejeme. Pokud je pěstujeme na volné půdě, také je okopeme.

... teď je potřeba se o ně postarat... teď je potřeba se o ně postarat  - vyplet, okopat, setřihnout a přihnojit.

Jahodníky stále vyžadují zálivku. Samozřejmě méně objemnou než v době nalévání plodů, ale stále je nutné jim doplňovat vláhu, pokud ta přírodní nestačí.

Výjimkou ve výše popsaném postupu jsou jahodníky tzv. měsíční neboli alpinské, například Rujány. Ty plodí v podstatě celou sezonu a střihat je budeme až na jaře.

Měsíční či alpinské jahody udržujeme průběžněMěsíční či alpinské jahody udržujeme průběžně

Kontrolujeme stav porostu

Během péče o jahodníky nezapomeneme na kontrolu stavu porostu. Rostliny napadené virovými chorobami nemilosrdně odstraňujeme. Pokud najdeme rostliny napadené roztočíkem, postříkáme je vhodným přípravkem (pokud mají nasazeno na další várku plodů, květy odstraníme – abychom dodrželi ochrannou lhůtu postřiku).

Rozmnožování

Touto dobou zpravidla již mají jahodníky spousty odnoží. Ty jahodníky, s jejichž plody jsme byli spokojení, si můžeme jednoduše namnožit. Jak? Právě pomocí odnoží. A to tak, že je necháme zakořenit. Tím vzniknou nové sazeničky se stejnými vlastnostmi, jaké má mateční rostlina.

Pokud pěstujeme jahodníky na slámě nebo na volné půdě, zakořenění nám práci nedá. Prostě jen přihrneme konec odnože se zárodkem rostlinky do půdy. Sama si pustí kořínky. Později ji odstřihneme od mateční rostliny, vyrýpneme a zasadíme na konečné stanoviště.

Na černé textilii zakořeňujeme sazeničky v květináčíchNa černé textilii zakořeňujeme sazeničky v květináčích

Jestliže pěstujeme jahodníky na netkané textilii, musíme si pomoci květináčky. Naplníme je zeminou, zasadíme do nich konce odnoží (stále spojené s mateční rostlinou) a drátěným očkem sazenice v květináčích zajistíme. Odnože v květináčích pravidelně zaléváme. Až zakoření, postupujeme stejně – odstřihneme od mateční rostliny, vyndáme z květináčku a zasadíme na konečné stanoviště.

 

Zdroje fotografií: archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Komentáře