Malé stromy do malé zahrady? Jistě!

Malé stromy do malé zahrady? Jistě!Malé stromy do malé zahrady? Jistě!
14. leden 2017  Lenka Rutteová   Ovoce  22577 zobrazení  950 slov

Máte malou zahradu, ale přesto byste chtěli začít s pěstováním alespoň základního ovoce? Jablka, třešně, višně, hrušky, broskve, švestky či třeba meruňky? Není třeba zoufat, i do malých zahrad lze vysadit stromky, které budou dobře plodit. Navíc ani nezaberou mnoho místa. A co víc – dokonce i na balkonech si můžeme vypěstovat ovocnou úrodu!

Je zima, a tak máme čas přemýšlet nad tím, co ještě chceme na zahradě pěstovat. Již nyní si můžeme naplánovat výsadbu ovocných stromků a na podzim ji pak jen zrealizovat.

Reklama

Kategorie ovocných stromů dle jejich velikosti

Ovocné stromy jsou ve školkách rozděleny do několika kategorií podle jejich velikosti v „dospělém“ věku. Nejmenší stromy jsou tzv. zákrsky, při více větvích v korunce jsou označovány jako palmety. O něco vyšší jsou čtvrtkmeny, následují polokmeny a klasické stromy vysokého vzrůstu označovány jako vysokokmeny.

Specifickou kategorií jsou vřetena, případně štíhlá vřetena a velmi štíhlá vřetena. Stromky po očkování (před založením korunky) nazýváme špičáky.

Rozdělení je praktikováno zejména podle výšky, ve které končí kmen, respektive je nasazena korunka. Zákrsky a palmety mají kmen vysoký do 60 cm, čtvrtkmeny do 110 cm, polokmeny do 150 cm a všechno vyššího vzrůstu jsou vysokokmeny.

Krásný pohled na založenou úroduKrásný pohled na založenou úrodu

Špičák a vřeteno jsou dány tvarem.

Zákrsek

Jak už název napovídá, jde o malý stromek, který je vyšlechtěn tak, aby plodil i při malém vzrůstu. Bývá naroubován na podnoži s nejnižší bujností růstu, a tomu odpovídá i pozdější velikost koruny.

Některé zákrsky se dobře hodí právě i pro pěstování v nádobách umístěných na balkonech či terasách. Ale vždy mějme na paměti, že stromek pěstovaný v nádobě musíme na zimu schovat před mrazem – nádoba rychle promrzne.

Květy broskvoní slibují úroduKvěty broskvoní slibují úrodu

Vřeteno

Zákrsky a čtvrtkmeny bývají poměrně často pěstovány v podobě tzv. vřetene. Jedná se o štíhlý tvar stromku, kdy se vychází z pěstitelského poznatku, že pro výnos a zejména jakost plodů je lepší větší počet krátkých větví s malým počtem plodů.

Omezené rozměry štíhlého vřetene zaručují lepší osvětlení celé koruny, než je tomu v případě klasického tvaru koruny. Také je lépe podpořena produkce kvalitních plodů. Na obvodu koruny jsou v důsledku nejlepšího osvětlení největší a nejvybarvenější plody, které jsou navíc dobře skladovatelné.

Spon výsadby vřeten je mnohem menší než u klasických stromů a plodnost přichází dříve, než je tomu u klasicky zapěstované koruny.

I meruňky si můžeme dopřát v malém vydáníI meruňky si můžeme dopřát v malém vydání

Pěstování ve formě vřetene je poměrně intenzivní, proto mají ovocné stromy tohoto typu kratší životnost – maximálně okolo 20 let. Navíc stromy vyžadují kvalitní oporu a poměrně intenzivní systém zavlažování a výživy.

Ovšem do malých zahrad padnou jako ulité. V nabídce bývají i zákrsky, na nichž je naroubovaná více než jedna odrůda daného ovoce.

Čtvrtkmen

Do malé zahrady se hodí i čtvrtkmen, který budeme pomocí řezu udržovat ve velikosti, kterou upřednostňujeme. Čtvrtkmeny jsou dobře využitelné i k pěstování formou ovocné stěny.

Opora a záhřev od stěny vždy podpoří výnos i kvalituOpora a záhřev od stěny vždy podpoří výnos i kvalitu

Jestliže máme možnost vybudovat na zahradě či v okolí domu pevnou podlouhlou oporu a po ní mít rozvedeny výhony ovocných stromů, není nad čím přemýšlet. Úroda bude bohatá a kvalitní, protože sluneční svit se dostane opravdu ke každému plodu.

 

Máte zkušenosti s pěstováním zákrsků či čtvrtkmenů? Podělte se s námi o ně!

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Komentáře