Pečujeme o drobné ovoce: co dělat s přebytečnými výhony?

Pečujeme o drobné ovoce: co dělat s přebytečnými výhony?Pečujeme o drobné ovoce: co dělat s přebytečnými výhony?
16. červen 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  5778 zobrazení  779 slov

Keře a stromky s drobným ovocem jsou touhle dobou většinou přehuštěné mladými, mnohdy slabými výhony. Musíme je teď prostříhat neboli provést tzv. udržovací řez, abychom se v létě dočkali dobré úrody. Jak na to?

Jaký vliv mají přebytečné výhony na budoucí úrodu?

Reklama

Přebytečné výhony jednak berou rostlině sílu, kterou potřebuje právě pro plody, jednak plodům stíní, což ztěžuje proces zrání, a také znemožňují volné proudění vzduchu okolo plodů, což dost podporuje plísňové infekce.

Vezměme tedy zahradnické nůžky a pojďme stříhat.

Ovocné stromky

Ovocné stromky rybízů, jost a angreštů mívají touto dobou přehuštěnou korunku. Pokud jsme na jaře dobře hnojili startovacím hnojivem, nasadily stromky nejen na plody, ale i na mnoho větviček.

To je pro nás velkou výhodou, protože můžeme lépe tvarovat korunku, máme na výběr z více výhonů.

Tento keř angreštu bude vyžadovat větší zásahTento stromek angreštu bude vyžadovat větší zásah

Odstraníme přednostně ty výhony, které rostou do korunky. Ale i směrem z korunky ven mívá zejména mladý stromek nasazeno příliš mnoho výhonů. Protřídíme je a přednostně odstraníme ty nejslabší.

Někdy se budeme muset rozloučit i s výhony silnými, pokud budou například dva těsně u sebe. Nebo pokud bude silný výhon nevhodně postaven vzhledem k již plodícímu výhonu staršímu. Rozhodování bývá mnohdy těžké, ale odměnou nám bude zdravá a sladká úroda, také delší životnost stromků.

Ovocné keře

Keře s drobným ovocem také vyžadují náš zásah.

Rybízy, borůvky a angrešty bývají přehuštěné přebytečnými výhony. Keř by tolik výhonů živil jen velmi těžce, úroda by do budoucna také nestála za nic, protože vysílený keř nemůže ani dobře plodit.

Proto již touto dobou odstraňujeme výhony, které na rostlinách přebývají. Rybízy, angrešty, josty i borůvky plodí na jednom výhonu několik let, rybízy minimálně šest, borůvky alespoň tři roky.

Rybíz je velmi přehuštěn, vyžadujě řez, aby k plodům mohlo slunceRybíz je velmi přehuštěn, vyžadujě řez, aby k plodům mohlo slunce

Keře vyžadují omezený počet výhonů, proto odstraníme ty, které jsou prostě navíc. Ponecháme pouze určitý počet nejsilnějších a nejlépe rostoucích výhonů (nahoru, nikoliv do boku), kterými budeme v budoucnu při zmlazovacím řezu nahrazovat ty výhony, co plodí v současnosti.

Maliníky a ostružiníky budou příští rok plodit na letošních výhonech (na dvouletém dřevě). A těch většinou vyrazí příliš mnoho. Přebytečné odstraníme a ponecháme jen tolik výhonů, kolik budeme příští rok potřebovat. Ostatní vystřihneme, popřípadě vyryjeme nebo vytrhneme – ty, které vyrůstají z kořenů.

V porostu maliníku od jara udržujeme tolik výhonů, kolik jich budeme chtít příštV porostu maliníku od jara udržujeme tolik výhonů, kolik jich budeme chtít příšt

 

Zároveň s udržovacím řezem zvládneme i pletí a kypření půdy.

 

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře