Pro připomenutí: výsadba ovocných stromků
19. říjen 2016 Lenka Rutteová Ovoce 5050 zobrazení 1602 slovBrzy nastane čas sázení ovocných stromků. Těm, kdo si nejsou zcela jistí postupem, snad přijde vhod malé připomenutí, jak na to.
Příprava výsadbových jam
Nejdříve vyhloubit…
I když nemáme stromky ještě ani doma, můžeme, resp. měli bychom, začít s hloubením výsadbových jam. U nás to letos půjde ztěžka, půda je extrémně vyschlá a „spečená“.
Svrchní vrstvu zeminy (ornici) si odložíme, tu spodní, která neobsahuje tolik živin, rovnou vyvezeme. Stromky budeme zasypávat kvalitní zeminou smíchanou s kompostem.
Jámy vyhloubíme o něco větší, než je kořenový bal stromku (odhadneme). Pokud je uděláme příliš velké, nic se neděje, zeminou dosypeme. Dno jam zkypříme rýčem, boky jím rozrušíme. Tím usnadníme kořenům růst z jámy ven, budou s menší námahou pronikat do okolní půdy.
Hloubku jámy také nahrubo odhadneme. Až přivezeme stromky domů, tak podle nich upravíme dno jámy, abychom stromek mohli zasadit o něco výše, než byl ve školce (vlivem slehávání půdy mírně klesne).
… poté zatlouct kůl
Do jámy zatlučeme kůly, ke kterým vysazené stromky přivážeme.
Příprava stromků
Když si stromky přivezeme domů, ideálně je hned zasadíme. Pokud nebudeme sázet hned, dáme stromky do vody, maximálně však na dva dny. Jestliže bychom chtěli sázet ještě později od zakoupení stromků, založíme je do vlhké zeminy a zaléváme. Před výsadbou je opět dáme na pár hodin do vody.
Stromek někdy potřebuje zkrátit kořeny i větvičky (pokud to neudělali již v zahradnictví). Musíme odstranit všechny poškozené části kořenů, až po bílé dřevo. Pokud nejsou kráceny větve, ponecháme 3 – 5 základních větví v délce dvou až šesti oček. Rány na výhonech zatřeme.
A jdeme sázet
Jámy nejdříve dovybavíme
Těsně před výsadbou dovybavíme jámy tak, aby stromky byly spokojené. Takže dno jámy vysypeme kompostem či uleželým hnojem smíchaným se zeminou. Na tuto vrstvu nasypeme zeminu. Teprve na první vrstvu zeminy můžeme posadit stromek. Nejdříve ji důkladně prolijeme.
Ochráníme kořeny stromků před zasycháním
Vytvoříme si hlinitou kaši s takovou hustotou, aby mírně zůstávala na kořenech. Kořeny stromku do kaše namočíme a hned stromek posadíme do jámy, začneme zasypávat kvalitní zeminou. Kaše slouží jako základní ochrana kořenů před zaschnutím.
Stromek posadíme do správné výšky a zasypeme
Stromek posadíme na první vrstvu zeminy. Měl by být posazen o něco výše než ve školce. Pokud je nízko, dáme pod něj ještě trochu zeminy a naopak.
Až je stromek ve správné výšce, začneme zasypávat. Během zasypávání nezapomeneme stromkem občas zatřepat, aby se zemina dostala mezi kořeny.
Asi ve třech čtvrtinách přihrnování zeminu ušlápneme, stromky zalijeme. Pak teprve dovrstvíme zbytek, ten už nepřišlapujeme. Nakypřená zemina bude chránit před přílišnou ztrátou vláhy a před mrazy.
Další zalévání až později
Vrchní vrstvu nejprve zalévat nebudeme. V zálivce pokračujeme později, až podle potřeby, pravidelně a podle množství srážek celý následující rok. Nakypřená svrchní vrstva chrání spodní vrstvu před vysycháním a před mrazem, proto ji po zálivce občas prokypříme.
Okolo stromů ponecháme kolo, které budeme održovat bezplevelné a ve tvaru misky, aby se do něj vždy dobže zalévalo.
Na co po výsadbě nesmíme zapomenout?
Přivázat…
Přivazujeme je tak, aby z počátku byly stromky o kůl opřeny jen jemně a mohly klesat zároveň s poklesem půdy vlivem jejího slehnutí. Teprve později přivážeme stromky natolik pevně, aby s nimi nemohl vítr příliš hýbat a aby nedocházelo k odírání kůry kmínků o kůly.
Dobrým řešením je i podložka mezi kmínek a provázek – pak se o kůl v případě pohybu stromku dře podložka, nikoliv samotný kmínek. Přivazujeme tak, že vyrobíme jakoby osmičku – provázek dáme okolo kmene s vložkou, překřížíme a ovážeme okolo kůlu.
… a obalit
Nakonec stromky obalíme prodyšným materiálem. Obal poslouží jako ochrana proti případnému okusu, také proti mrazu a i proti našemu nechtěnému poškození, když například nezvládneme ukočírovat vyžínač.
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.