Pro připomenutí: výsadba ovocných stromků

Pro připomenutí: výsadba ovocných stromkůPro připomenutí: výsadba ovocných stromků
19. říjen 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  4914 zobrazení  1602 slov

Brzy nastane čas sázení ovocných stromků. Těm, kdo si nejsou zcela jistí postupem, snad přijde vhod malé připomenutí, jak na to.

Příprava výsadbových jam

Reklama

Nejdříve vyhloubit…

I když nemáme stromky ještě ani doma, můžeme, resp. měli bychom, začít s hloubením výsadbových jam. U nás to letos půjde ztěžka, půda je extrémně vyschlá a „spečená“.

Jámy hloubíme postupně, nejdříve odstraníme travní drnyJámy hloubíme postupně, nejdříve odstraníme travní drny

Svrchní vrstvu zeminy (ornici) si odložíme, tu spodní, která neobsahuje tolik živin, rovnou vyvezeme. Stromky budeme zasypávat kvalitní zeminou smíchanou s kompostem.

Ornici si odkládáme blízko jámyOrnici si odkládáme blízko jámy

Jámy vyhloubíme o něco větší, než je kořenový bal stromku (odhadneme). Pokud je uděláme příliš velké, nic se neděje, zeminou dosypeme. Dno jam zkypříme rýčem, boky jím rozrušíme. Tím usnadníme kořenům růst z jámy ven, budou s menší námahou pronikat do okolní půdy.

Do jámy navezeme ornici, kompost a smíchámeDo jámy navezeme ornici, kompost a smícháme

Hloubku jámy také nahrubo odhadneme. Až přivezeme stromky domů, tak podle nich upravíme dno jámy, abychom stromek mohli zasadit o něco výše, než byl ve školce (vlivem slehávání půdy mírně klesne).

… poté zatlouct kůl

Do jámy zatlučeme kůly, ke kterým vysazené stromky přivážeme.

Příprava stromků

Když si stromky přivezeme domů, ideálně je hned zasadíme. Pokud nebudeme sázet hned, dáme stromky do vody, maximálně však na dva dny. Jestliže bychom chtěli sázet ještě později od zakoupení stromků, založíme je do vlhké zeminy a zaléváme. Před výsadbou je opět dáme na pár hodin do vody.

Stromky před výsadbou namočímeStromky před výsadbou namočíme

Stromek někdy potřebuje zkrátit kořeny i větvičky (pokud to neudělali již v zahradnictví). Musíme odstranit všechny poškozené části kořenů, až po bílé dřevo. Pokud nejsou kráceny větve, ponecháme 3 – 5 základních větví v délce dvou až šesti oček. Rány na výhonech zatřeme.

Zakrátíme kořeny až do míst, kde bude řez bílýZakrátíme kořeny až do míst, kde bude řez bílý

A jdeme sázet

Jámy nejdříve dovybavíme

Těsně před výsadbou dovybavíme jámy tak, aby stromky byly spokojené. Takže dno jámy vysypeme kompostem či uleželým hnojem smíchaným se zeminou. Na tuto vrstvu nasypeme zeminu. Teprve na první vrstvu zeminy můžeme posadit stromek. Nejdříve ji důkladně prolijeme.

Před výsadbou jámu prolejemePřed výsadbou jámu prolejeme

Ochráníme kořeny stromků před zasycháním

Vytvoříme si hlinitou kaši s takovou hustotou, aby mírně zůstávala na kořenech. Kořeny stromku do kaše namočíme a hned stromek posadíme do jámy, začneme zasypávat kvalitní zeminou. Kaše slouží jako základní ochrana kořenů před zaschnutím.

Kořeny z kontejneru trošku rozbalíme, aby rostly do prostoruKořeny z kontejneru trošku rozbalíme, aby rostly do prostoru

Stromek posadíme do správné výšky a zasypeme

Stromek posadíme na první vrstvu zeminy. Měl by být posazen o něco výše než ve školce. Pokud je nízko, dáme pod něj ještě trochu zeminy a naopak.

Abychom lépe odhadli, jak stromek posadit, pomůžeme se prkénkemAbychom lépe odhadli, jak stromek posadit, pomůžeme se prkénkem

Až je stromek ve správné výšce, začneme zasypávat. Během zasypávání nezapomeneme stromkem občas zatřepat, aby se zemina dostala mezi kořeny.

Do dvou třetin zahrneme zeminou ...Do dvou třetin zahrneme zeminou ...

Asi ve třech čtvrtinách přihrnování zeminu ušlápneme, stromky zalijeme. Pak teprve dovrstvíme zbytek, ten už nepřišlapujeme. Nakypřená zemina bude chránit před přílišnou ztrátou vláhy a před mrazy.

... a dobře zalejeme... a dobře zalejeme

Další zalévání až později

Vrchní vrstvu nejprve zalévat nebudeme. V zálivce pokračujeme později, až podle potřeby, pravidelně a podle množství srážek celý následující rok. Nakypřená svrchní vrstva chrání spodní vrstvu před vysycháním a před mrazem, proto ji po zálivce občas prokypříme.

Kde je to nutné, vysbíráme kamenyKde je to nutné, vysbíráme kameny

Okolo stromů ponecháme kolo, které budeme održovat bezplevelné a ve tvaru misky, aby se do něj vždy dobže zalévalo.

Okolo stromku uděláme misku, do které se bude snadno zalévatOkolo stromku uděláme misku, do které se bude snadno zalévat

Na co po výsadbě nesmíme zapomenout?

Přivázat…

Přivazujeme je tak, aby z počátku byly stromky o kůl opřeny jen jemně a mohly klesat zároveň s poklesem půdy vlivem jejího slehnutí. Teprve později přivážeme stromky natolik pevně, aby s nimi nemohl vítr příliš hýbat a aby nedocházelo k odírání kůry kmínků o kůly.

Dobrým řešením je i podložka mezi kmínek a provázek – pak se o kůl v případě pohybu stromku dře podložka, nikoliv samotný kmínek. Přivazujeme tak, že vyrobíme jakoby osmičku – provázek dáme okolo kmene s vložkou, překřížíme a ovážeme okolo kůlu.

… a obalit

Nakonec stromky obalíme prodyšným materiálem. Obal poslouží jako ochrana proti případnému okusu, také proti mrazu a i proti našemu nechtěnému poškození, když například nezvládneme ukočírovat vyžínač.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře