Remontánní maliníky můžeme řezat i koncem podzimu

Remontánní maliníky můžeme řezat i koncem podzimuRemontánní maliníky můžeme řezat i koncem podzimu
18. listopad 2016  Lenka Rutteová   Ovoce  6086 zobrazení  625 slov

Názorů na pěstování stále plodících (remontánních) maliníků je více. Celkové pěstování se neliší od pěstování maliníků klasických. Nároky na půdu, výživu a zálivku jsou podobné. Liší se v podstatě jen řez. A ten má dokonce více variant

Způsob řezu remontánního maliníku si zvolíme podle toho, jakou chceme mít úrodu. Zda opravdu ve dvou termínech, ale celkově menší, nebo naopak velkou úrodu pouze na podzim.

Reklama

Varianta první – řez koncem léta a na podzim

Někteří zahrádkáři preferují dvojitý řez remontánního maliníku.

Ten první dělají koncem léta, kdy odplodily dvouleté výhony. Tyto se odstraní až u země a spálí. Nikdy nepatří na kompost. Maliník se po prvním řezu přihnojí a čeká se na další, podzimní úrodu, která naroste na výhonech jednoletých – tedy těch, které začaly rašit na jaře.

Zjara rostoucí výhony mají nádhernou barvuZjara rostoucí výhony mají nádhernou barvu

Na podzim, až na jednoletých výhonech posbíráme úrodu – konkrétně na jejich vrcholech, zkrátíme jednoleté výhony až k prvnímu pěknému pupenu odplozeným vrcholem. Na jaře výhon rozvětví a v létě dá úrodu druhou.

Jednoleté výhony se tedy na podzim zkrátí, dobře se připevní k oporám, aby je nepolámal vítr a sníh. Následující rok v létě, až odplodí, se po úrodě odstraní, protože to již budou výhony dvouleté.

Chutné a kvalitní ovoce, vhodné k zamrazení - není divu, že se pěstuje v téměř kChutné a kvalitní ovoce, vhodné k zamrazení - není divu, že se pěstuje v téměř k

Varianta druhá – řez koncem podzimu

Další postup, který je mezi zahrádkáři také oblíbený, je řez koncem podzimu, respektive až před zámrazem, kdy maliníky opravdu již přestanou plodit. V tuto dobu se provádí řez těsně nad zemí a bere se všechno.

Důvodem je zjištění, že tento postup podporuje plodnost maliníku. Na jaře vyrostou malé výhony rychleji a plodí od konce léta až dlouho do podzimu, v podstatě až do prvních mrazíků. Tím se z remontánních maliníků sice udělají maliníky jednou plodící, ale množství plodů bývá při tomto způsobu pěstování až zarážející.

Maliníky dokáží dát velkou úrodu, když se o ně dobře starámeMaliníky dokáží dát velkou úrodu, když se o ně dobře staráme

Druhá varianta je vhodná na zahrádkách, kde se pěstují oba druhy maliníku, tedy ten jednou plodící, který plodí od července do srpna, a i remontánní, jehož plodnost nastupuje koncem srpna. A právě z této úrody je pak vhodné zásobit se malinami do mrazáku, budou i v zimě skoro jako čerstvé.

 

Zdroj fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře