Řez angreštu: kdy a jak na něj?
26. duben 2016 Lenka Rutteová Ovoce 44969 zobrazení 482 slovAngrešt je, stejně jako rybíz, vděčným a oblíbeným ovocem. Dlouhou dobu rostl nepovšimnut jako divoký keř, až někdy v 16. století ho lidé začali cíleně využívat. Obsahuje hodně vlákniny, vitamíny A, B6 a B7. Kromě kuchyně se uplatňuje i v kosmetice, je totiž přírodním peelingem. Jeho nároky na pěstování jsou podobné, jako u zmiňovaného rybízu. A k péči nezbytně patří jeho stříhání. Kdy tedy provádět řez angreštu a jak?
Angrešt neboli srstku pěstujeme buď jako keř nebo jako stromek, většinou na kmínku meruzalky. Každé pěstování vyžaduje jiný řez.
Keře
V případě keře řežeme celé větve. Zejména ty, které jsou nízko nad zemí (narostené do oblouku svažujícího se k zemi) a ty, které keř zbytečně zahušťují. Základní větve odstraňujeme zhruba po pěti až sedmi letech, kdy přestanou tvořit přírůstky a plody jsou drobné. Mezitím si zapěstujeme mladé plodné větve (neodstraňujeme je), které ty základní nahradí.
Keř angreštu, který jsme vysadili na podzim, v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstřihneme až u země.
V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme přibližně o jednu třetinu.
Ve třetím roce zakrátíme prodlužující se větve na deset až dvanáct pupenů a boční výhonky ze základních větví na tři až pět pupenů. Počet základních větví by měl být osm až dvanáct.
Stromky
Stromkovému angreštu odstraníme výhony vyrůstající ze středu korunky a zároveň vystříháme všechny výhony zahušťující stromek. Korunku bychom měli vytvarovat jako rovnoměrně rozloženou kolem kmínku. Základní větve zkrátíme na osm až deset pupenů, vytvořený boční obrost zkrátíme na dva až čtyři pupeny.
Hlavní větve začneme zmlazovat nebo měnit za mladé výhonky po čtyřech až šesti letech.
Stromku, který jsme vysadili na podzim, v předjaří sestříhneme výhony na tři až čtyři pupeny.
Ve druhém roce vybereme pět až sedm nejsilnějších výhonů za základ koruny a zkrátíme je o třetinu.
Nezapomeneme odstranit ze země vyrůstající podrost podnože.
Zdroje fotografií: pixabay.com.
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.
Hodnocení
2.44 hvězdiček / Hodnoceno: 66x