Březen v zahradě: co nás všechno čeká?

Březen v zahradě: co nás všechno čeká?Březen v zahradě: co nás všechno čeká?
26. únor 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  17736 zobrazení  1929 slov

Březen je měsícem, kdy sezóna na zahradě začíná již „natvrdo“ pro všechny. Tedy i pro ty zahrádkáře, kteří si zahradu na podzim zazimují a během ledna ani února ještě nic nevysévají. Práce nás čeká mnoho. Tak pusťme se do ní, vždyť jsme se na ni celou zimu těšili!

Reklama

Trvalky, keře a dřeviny

Řez jádrovin

V březnu dle potřeby pokračujeme s řezem jádrovin. Zejména starších stromů, u kterých nechceme podporovat růst, ale plodnost.

Řez angreštů, rybízů, maliníku, ostružiníku, borůvek

V tomto měsíci provádíme jarní řez keřů s drobným ovocem, pokud jsme jej neprovedli již na podzim. Podzimní řez je vhodný zejména u malin, kde jde o odstraňování odplozených výhonů. Na jaře odstraníme pak již jen poškozené části nových výhonů. Jarní řez preferujeme u borůvek, protože borůvky řezané na podzim dávají více síly do nových výhonů než později do květů a plodů.

Čištění porostů trvalek, popínavých rostlin a celková očista zahrady

Porosty s trvalkami ostříháme a očistíme od loňských stvolů, květů a listů. Tuto práci jsme nedělali na podzim, protože jsme loňský porost použili jako ochranu rostlin před poškozením mrazem.

Popínavé rostliny je třeba zbavit odumřelých větví a suchých listů. Zkontrolujeme stav treláží, případně je opravíme.

Je potřeba uvolnit svázané jehličnany, okrasné trávy. Musíme také odkrýt přikrývky z chvojí, slámy a listí, které citlivé rostliny chránily přes zimu, to samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí.

Můžeme začít sundávat ochranu rostlin proti mrazuMůžeme začít sundávat ochranu rostlin proti mrazu, pokud počasí dovolí

Řez vinné révy

Pokud byl únor chladný a teploty nestouply nad nulu, provedeme řez vinné révy až v březnu. Důležité je stihnout dobu, kdy rostlinou ještě neproudí mnoho mízy, aby réva po provedení řezu „neslzela“. Připravili bychom ji o mnoho důležitých živin, protože jarní míza je nejvýživnější.

Roubování peckovin a jádrovin

V tomto měsíci můžeme roubovat peckoviny a jádroviny. Důležité je nařezat rouby včas, tedy ještě ze spících stromů. Nesmíme je ale skladovat dlouho, aby se neprobudily nebo neuschly. Po samotném naroubování řezy ošetříme nejlépe štěpařským voskem a pevně svážeme buď lýkem, nebo páskou určenou pro roubování. Lýko musíme brzy odstranit, není pružné a škrtilo by.

Výsadba ovocných dřevin

Brzy na jaře můžeme sadit všechny ovocné dřeviny, s výjimkou broskvoní. S těmi je lépe počkat, sázet by se měly mírně narašené. Při jarní výsadbě byste měli z ovocné školky koupit stromek s více seříznutou korunkou, než při výsadbě podzimní.

Výsadba a řez růží

Během března odhrneme od kmínků růží nakopčenou zeminu, poté růže řežeme. Nejvhodnější termín je ten, kdy kvete tzv. zlatý déšť. Odstraňujeme výhony poškozené, přestárlé a překážející. Řez vedeme vždy mírně šikmo a jen několik milimetrů nad očkem nebo nad rozvětvením. Po tomto kroku následuje hnojení.

Růže můžeme v březnu i sadit.

Sadba paprikSadba paprik

Příprava na výsadbu

Výsev rajčat a přepíchání dřívější sadby

Přibližně v polovině března vyséváme rajčata, a to buď do výsevního substrátu, nebo do perlitu. Dříve vysetou sadbu (paprika, kedlubna, celer...) přepícháme, zatím po několika rostlinkách do jedné nádoby.

Je čas na přepíchání sadbyJe čas na přepíchání sadby

Mulčování pod stromy

Pokud pod ovocné stromy nevyséváme půdopokryvné rostliny, jako například lichořeřišnici, začneme s jejich mulčováním.

Pokračujeme v hnojení a vápnění

Pokud jsme ještě nestihli péči o trávníky a záhony, v březnu máme poslední šanci k tomu, abychom to dohnali. Na záhony rozhodíme dusíkaté vápno pro boj s plevelem a škůdci. Trávníky provzdušníme, vyhrabeme, povápníme a můžeme i postříkat proti plevelům či mechu.

Příprava záhonů pro výsevy a výsadbu

Záhony musíme po zimě prokypřit a urovnat, abychom je měli připravené pro první výsevy. Osevní plán máme hotov, můžeme se pustit do výsevu rané zeleniny na záhon.

První výsevy do záhonu

Během března můžeme sít saláty, cibuli, mrkev, petržel, mangold, špenát, černý kořen, hrách, kopr, ředkvičky a další. Sadit můžeme sazečku. Čtěte také: jak správně vybrat semínka zeleniny?

Výsev letniček

Některé letničky mají delší vegetační dobu, ale jsou citlivé na nízké teploty. Zde si pomůžeme jejich předpěstováním doma nebo ve skleníku.

Vyséváme letničkyVyséváme letničky

Zasazení hlíz begonií

Pokud jsme majiteli begonií, zasadíme jejich hlízy již nyní do truhlíků. Prozatím stačí několik hlíz do jednoho truhlíku, před umístěním venku je přesadíme do samostatných květináčů.

Dělení trsů sněženek

Trsy odkvetlých sněženek rozdělíme,část jich přesadíme, neboť rostliny hůře kvetou, pokud jsou na sobě příliš natěsnané.

Muškáty

V březnu přesazujeme a seřezáváme muškáty. Seříznout je musíme opravdu hodně, maximálně na délku 15-25 cm. Muškáty přezimované na světle v chladné místnosti se za pošmourných zimních dnů totiž často nepěkně vytáhnou do výšky.

Živé listnaté ploty

Řežeme živé ploty složené z listnatých dřevin.

I okrasné části zahrady se již probouzejíI okrasné části zahrady se již probouzejí

Jahodníky

Koncem března probouzíme jahodníky. Je nutné z nich sundat krytí v podobě chvojí či textilie, které měly jahodníky chránit před mrazem. Rostliny očistíme a obereme od starých a poškozených listů. Přihnojíme. Touto dobou můžeme vysazovat jahodníky nové.

Bylinky

Pokud chceme pěstovat bylinky, musíme u mnohých začít již nyní. A to buď výsevy doma, do skleníku nebo do záhonu, vždy v závislosti na druhu bylinky.

Ochrana stromů

Ochrana ovocných stromů, jejich hnojení, usměrňování růstu větví

Během března pokračujeme v ochraně ovocných stromů proti škůdcům a chorobám, pokud jsme to nestihli nebo nám počasí nedovolilo během února.

Stromy hnojíme kompostem či hnojem vždy na jaře, většinou jednou za dva či tři roky, dle druhu půdy a stáří stromu. Obecně platí, že čím starší a větší strom, tím více hnojení mu dopřejeme.

Větve můžeme zatěžovat závažím, aby rostly více vodorovně. Tím si zajistíme větší plodnost.

Můžeme zatěžovat větvičky stromů, aby rostly více vodorovně, a tak i lépe plodilMůžeme zatěžovat větvičky stromů, aby rostly více vodorovně, a tak i lépe plodily

První sklizně z podzimního setí

Pokud nebyla chladná zima, můžeme již během března sklízet první úrodu z podzimních výsevů, které máme pod netkanou bílou textilií. Týká se to salátů, špenátů, ředkviček.

Nakličování raných brambor

Rané brambory můžeme dát naklíčit. Budeme je sadit poměrně brzy, proto je vhodné předehřát jim půdu pomocí černé netkané textilie. Brzkou výsadbu překryjeme bílou netkanou textilií. Tu později budeme sundávat opatrně, za oblačného dne.

Sklizeň zbývající zeleniny pěstované tzv. pod sněhem

V březnu je nutné sklidit zbývající zeleninu, kterou jsme měli na záhoně přes zimu, jde zejména o pór nebo růžičkovou kapustu. Černý kořen, listový celer, kadeřávek mohou v záhonu zůstat déle.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

I když to bude jen jednomu známému, budeme rádi :) Děkujeme :)

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Komentáře