Březnové zahradničení

Březnové zahradničeníBřeznové zahradničení
28. únor 2017  Lenka Rutteová   Tipy a rady  4912 zobrazení  1646 slov

Březen je převážně měsícem péče o sadbu. A samozřejmě také prvního probouzení zahrady po zimě. Začínáme s úklidem, prvními postřiky a péčí o trávník. Záhony musejí nejdříve vyschnout, ale neuškodí jim trocha vápna – mimo míst, kde budeme hned sít.

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

Letos si to u nás zima užila, sníh ležel snad více než měsíc a teploty také klesaly poměrně hluboko a hlavně mrzlo dlouhou dobu. Tak snad bude situace se škůdci trošku lepší než v předchozích letech. Bojovat s nimi musíme ale hned od začátku - v záhonech, ve skleníku a v jejich nejbližším okolí zejména dusíkatým vápnem.

Postupně ostříháme přezimující bylinky a také sečku. Jednoleté bylinky vyséváme doma.

Bylinky po zimě kontrolujemeBylinky po zimě kontrolujeme

Jakmile půda oschne, začneme ji chystat na první setí. Tam, kde budeme zeleninu dávat později, například rajčata, lilky, papriky, v březnu sejeme či sázíme ranou zeleninu nebo vysejeme zelené hnojení, které zapravíme do půdy až před sázením rajčat.

Postupně můžeme sít ředkvičky, polníček, mrkev, petržel, mizunu a jinou asijskou zeleninu, cibuli a spousty jiných. Záhony překryjeme bílou netkanou textilií, čímž je chráníme nejen před mrazy, ale i před škůdci.

Polníček bude v březnu ve skleníku už krásně růstPolníček bude v březnu ve skleníku už krásně růst

Měli bychom sklidit i poslední přezimovanou zeleninu a půdu po ní zpracovat. Jde zejména o pór, růžičkovou kapustu, štěrbák, kadeřávek nebo špenát. Ve sklepě stále kontrolujeme stav uskladněné úrody.

Postupně vyséváme sadbuPostupně vyséváme sadbu

Doma vyséváme a přepichujeme sadbu. Již z února máme vypěstované kapusty, kedlubny, květáky saláty a jinou zeleninu, možná i okurku hadovku. Tu můžeme roubovat na dýni, aby kořenový systém byl dostatečně silný pro výživu budoucí úrody.

Přepichujeme sadbu zeleninyPřepichujeme sadbu zeleniny

Otužilejší zeleninu vysazujeme do skleníku, v případě nočních mrazíků přitápíme svíčkami či nádobami s vodou.

Skleník přichystaný, jen zařím sít a sázetSkleník přichystaný, jen zařím sít a sázet

Nyní sejeme rajčata, lilky, mochyně, celer, papriky po polní pěstování a také další zeleninu, kterou lze dávat ven až po zmrzlých.

Záhony můžeme hnojit a zrýt i na jaře, ale jen velmi dobře uleželým kompostem.

Můžeme si dát naklíčit rané brambory, abychom je sázeli se vzrostlými klíčky a bohatým kořenovým systémem. Úrodu tím uspíšíme i o tři týdny.

Klíčení brambor urychlí sklizeňKlíčení brambor urychlí sklizeň

Ovocná zahrada

Pokud jsme přes zimu nezvládli bílení kmenů (u nás to díky sněhové pokrývce prostě nešlo), nabělíme je v březnu co nejdříve, aby je slunce nemohlo poškodit a aby neprobouzelo mízu k životu příliš brzy.

Jádroviny už volají po střihuJádroviny už volají po střihu

Také provádíme obhlídku stromů, jejich stavu a první jarní řezy jádrovin, také angreštů, rybízů, i maliníku a ostružiníku. Budeme vyvazovat větve u vřeten nebo dávat rozpory na větve tam, kde potřebujeme, aby rostly vodorovněji. V tomto období lze i roubovat.

Neměli bychom vynechat první celkový postřik ovocných stromů a keřů Kuprikolem a také proti přezimujícím škůdcům. Vezmeme jím komplet celou ovocnou zahradu – postřiky lze smíchat do jednoho roztoku.

Začneme také s hnojením a mulčováním ovocných dřevin. Použijeme hnojivo s vyšším obsahem dusíku, rostliny musejí po zimě nastartovat.

Počasí letos nedovolilo únorový řez vinné révy, tak jej uděláme zkraje března.

Révu stříháme co nejdříveRévu stříháme co nejdříve

Lze začít se sázením ovocných dřevin, ale s broskvoněmi počkáme, dokud nebudou mírně narašené. Stroky sazené na jaře vyžadují po celý rok speciální péči se zálivkou – nejsou tolik prokořeněné jako stromky podzimní.

Můžeme sadit i jahodníky. Ty přezimované po zimě očistíme a přihnojíme, případně doplníme rostlinky tam, kde vymrzly nebo uhnily.

Okrasná zahrada

I okrasná zahrada se po zimě probouzí. Jakmile přestanou hrozit větší mrazy, začneme s její očistou. Zejména odstraníme ochranu proti mrazu a také ostříháme loňský porost, který přes zimu též sloužil jako peřina. Záhony s letničkami přihnojíme.

Rozvážeme jehličnany, které jsme chránili proti velkému náporu sněhu. Letos se to vyplatilo.

Po odkvětu můžeme začít s dělením trsů, zejména sněženek a talovínů. Už teď musíme zahájit boj s plevelem, protože roste už všechno, nejen naše kytičky.

Sněženyk po odkvětu snesou dělení trsůSněženyk po odkvětu snesou dělení trsů

V březnu je vhodný řez živých plotů a okrasných keřů s výjimkou těch, které brzy zjara kvetou. Ze všech dřevin odstraníme nemocné a odumřelé větve, listnatým stromům odstraníme i semenáče.

Stříháme živé plotyStříháme živé ploty

Doma vyséváme letničky, které zasadíme například na místa, kde už budou odkvetlé a do země zatažené cibuloviny. Dříve vyseté letničky, které půjdou do truhlíků, budeme v březnu přepichovat.

I letničky už budeme přepichovatI letničky už budeme přepichovat

Také je potřeba postarat se o muškáty, které hodně seřízneme a přesadíme do nového. Venku můžeme sadit růže, po zimě je nutno je řádně sestříhat. Stromkové růže přivážeme k tyčkám.

Růže budou potřebovat hluboký střihRůže budou potřebovat hluboký střih

Můžeme vysadit hrachor a některé lilie, sejeme astry, hledíky.

Po zimě vyčistíme zahradní jezírka.

 

Zdroje fotografií: pixaby.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře