Červenec v zahradě: jaké práce nás čekají?
30. červen 2016 Lenka Rutteová Tipy a rady 5171 zobrazení 1495 slovPokud se nám nelenilo a o zahradu zeleninovou i ovocnou jsme se celé jaro dobře starali, budeme v červenci zejména sklízet. V okrasné zahradě budeme především udržovat. Ale nejen to, setí a přepichování nás rovněž čeká. Na jaké práce se tedy v červenci připravit?
Zeleninová zahrada, bylinky
Jak již bylo řečeno, sklízíme kde co. Počínaje kořenovou zeleninou, pokračujeme zeleninou listovou (většinou již druhá sklizeň po seříznutí), košťálovinami a již přišla na řadu i sklizeň zeleniny plodové. Takže už baštíme první cukety a okurky nakladačky (kdo si je předpěstoval, baští je už od června). Skleníkové hadovky a papriky také už plodí plným proudem.
První vlnu rané mrkve většinou již dobíráme a začíná sklizeň z druhého výsevu. Stejně tak je tomu u hrášku. Košťáloviny také už můžeme brát, většinou již dorostlo zelí, květáky i kapusty. Pokud jsme vyseli druhou vlnu kedluben, tentokráte celoročních, budou brzy ke sklizni také.
Postupně vykopáváme rané brambory. Do poloviny července máme čas zasadit druhou vlnu raných brambor – do října krásně dorostou.
Záhony po sklizené zelenině nenecháváme ležet ladem. Buď je osejeme letními výsevy pro podzimní, zimní a jarní sklizeň, nebo vysejeme zelené hnojení, které musíme před květem posekat a zarýt. Proces můžeme do zimy zopakovat dvakrát. Pro pozdější setí zeleného hnojení je asi nejlepší řepka olejka, klíčí i v nižších teplotách podzimních nocí.
V červenci můžeme vysít hlávkový salát, ředkev, tuřín, červenou řepu, vodnici, hrášek, štěrbák, keříčkové fazole (zejména rychleji rostoucí kultivary), ranou mrkev, černý kořen, petržel. Poslední dvě zmiňované zeleniny budou ke sklizni během zimy a brzy na jaře. Pokud teď vysejeme pozdní mrkev, budeme ji také moci sklízet přes zimu a začátkem jara.
Přesazujeme předpěstované čínské zelí, růžičkové kapusty, květáky, kedlubny.
Červenec je měsícem sklizně cibule pěstované ze sazečky a česneku. Po vytažení ze země je necháme mírně zavadnout, svážeme a necháme ve stínu sušit několik týdnů. Pokud by česneky byly obaleny již nahnědlými slupkami, tyto slupky odstraníme až na slupky zdravé. Můžeme si pomoci krátkým omytím vodou.
Skleník vyžaduje pravidelné větrání a zavlažování, pletí, přihnojení a vyvazování. Nezapomínáme na krocení výhonů okurek a lilků, rajčat. I v záhoně musíme rajčata krotit – ta tyčková - a ponechat jim pouze jeden hlavní výhon. Jakmile naroste 4 – 6 pater květů, ukončíme rajčatům růst zaštípnutím vršku. Sledujeme výskyt plísní.
Postupně ubíráme zálivku cibuli pěstované ze semínka, aby nezačala hnít a plesnivět. Bohatou zálivku naopak vyžadují košťáloviny, plodová a kořenová zelenina.
Neustále sledujeme výskyt savého hmyzu. Pokud jej nalezneme včas, vystačíme si většinou bez postřiků. Sypeme nástrahy na mravence a slimáky.
Bylinky sklízíme přes poledne, v počátku kvetení nebo těsně před květem.
Pravidelně plejeme všechny záhony, nejen v zeleninové, ale i v okrasné a v ovocné zahradě.
Ovocná zahrada
Třešně a višně dozrávají ve velkém. Třešně češeme i se stopkami, ale višně raději odstřiháváme nebo opatrně odtrháváme beze stopek – mohli bychom si totiž utrhat plodonoše pro příští rok. Ke sklizni bývají i další peckoviny – mirabelky, některé druhy meruněk.
Češeme první letní jablka. Drobné ovoce také již zraje, od poloviny června červenají maliny, rané rybízy, dozrávají angrešty. Rané borůvky si také už poneseme domů.
Po sklizni jahod se postaráme o jahodníky – buď jen obereme staré listy, nebo seřízneme celé rostliny. Nezapomeneme na okopání a pletí, pokud nepěstujeme na fólii.
V suchém období zaléváme ovocné stromy, vláhu pomáháme udržovat mulčováním nebo pěstováním lichořeřišnice pod nimi. V žádném případě nenecháme pod stromy růst plevele. Spadlé ovoce co nejdříve sbíráme. Nezapomínáme na probírku podzimních a zimních jablek.
Vinnou révu vylamujeme, zastřiháváme přerůstající vršky, vyvazujeme letorosty.
Po sklizni bychom měli ovocné keře opět přihnojit, aby se mohly dobře připravovat na zimu.
Koncem července můžeme stříkat proti obaleči jablečnému.
Po sklizni řežeme peckoviny. U některých můžeme řez spojit se sklizní.
Bude také vhodná doba pro očkování, spíše až v druhé polovině měsíce.
Okrasná zahrada
I v okrasné zahradě plejeme a udržujeme, zaléváme, sledujeme výskyt škůdců.
Trávník vyžaduje nejen zálivku, ale i sečení a přihnojování. Na zálivku a přihnojení nezapomínáme ani u balkonovek, rostlin v nádobách venku, ale také u bytových kytek. I růže ocení přihnojení.
Živé ploty ze stálezelených dřevin bychom teď měli zastřihnout.
Červenec je vhodný k řízkování okrasných rostlin a také k přepichování dvouletek, které jsme si vyseli v květnu a červnu. Můžeme vysévat další dvouletky, jako například mák, macešky, primulky.
Ve velmi suchém počasí zalejeme i skalku a trvalky.
Pravidelně odstraňujeme sesychající části rostlin, odkvetlé zbytky květů se semeníky, ponecháme jen ty, z nichž budeme potřebovat semínka.
Je vhodné období pro sběr rostlin na sušení - pro budoucí aranžování.
Zdroje fotografií: archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.