Duben v zahradě: jaké práce nás čekají?

Duben v zahradě: jaké práce nás čekají?Duben v zahradě: jaké práce nás čekají?
1. duben 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  5136 zobrazení  1403 slov

Duben, ještě tam budem. Ale mezitím se jaro rozjede na plné obrátky. Takže hurá ven. Budeme moci zasít téměř všechnu zeleninu, dokončíme výsadbu ovocných stromů. Ale také již budeme muset zahájit sekání trávníků a aktivnější boj proti škůdcům. Co tedy během dubna dělat na zahradě?

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

Doma budeme přepíchávat rajčata, lilky, mochyně, popřípadě i další sadbu, bude-li třeba. Vysejeme a do skleníku umístíme okurky, dýně (i okrasné), cukety, melouny. A také bylinky, které potřebují předpěstování – například oregano, majoránka, bazalka, roketa, estragon, tymián a další. Bylinky můžeme pěstovat i doma za oknem, později některé z nich umístit na balkon.

Předpěstujeme si bylinkyPředpěstujeme si bylinky

Do záhonů budeme moci vysít téměř všechnu zeleninu, kterou jsme nestihli nebo nechtěli vysévat během března (třeba proto, že si rozkládáme sklizeň na delší období). Tedy např. mangold, červenou řepu, cibuli na uskladnění, asijskou listovou zeleninu, hrách, saláty a další zeleninu pro již druhou sklizeň.

Zaléváme, plejeme záhony, kde máme podzimní a březnové výsevy. Pokračujeme ve sklizni první rané zeleniny z podzimních výsevů, sklízet budeme už i z březnového setí.

Z podzimního setí už nám roste třeba černý kořen - odplevelímeZ podzimního setí už nám roste třeba černý kořen - vyjednotíme a odplevelíme

Staráme se o zeleninu a o sadbu umístěnou ve skleníku či pařeništi. Ve skleníku sklízíme průběžně již od března, v teplém roce již od února. Začneme s jednocením zeleniny z podzimních a prvních jarních výsevů.

Rozsazujeme sadbu salátů, kedluben a dalších plodin, kterou jsme si ve skleníku předpěstovali. Tu umísťujeme na záhony a přikrýváme bílou netkanou textilií.

Dohlížíme na větrání ve skleníku (pokud nemáme nainstalované automatické větrací systémy).

Dáme si naklíčit rané brambory a koncem měsíce je zasadíme. Pokud jsme na nakličování mysleli již dříve, můžeme pro velmi rané brambory prohřát půdu pomocí černé textilie a zasadit je dříve. Vyplatí se překrytí bílou netkanou textilií.

Duben je vhodný také pro výsadbu křenu.

Vyčistíme a ostříháme přezimované vytrvalé bylinky.

Přezimované vytrvalé bylinkyPřezimované vytrvalé bylinky. Přes zimu byly překryté netkanou textilií.

Pokud pěstujeme skleníková rajčata, můžeme je již zasadit. Ovšem pozor na teploty. Pokud nemáme skleník vytápěný, budeme ve skleníku přes noc zapalovat svíčky. Pomůžeme si také umístěním nádob s vodou, voda se během dne prohřeje a v noci bude teplo uvolňovat.

Zkontrolujeme rebarboru, v teplejších letech ji můžeme již koncem měsíce začít vylamovat (sklízet).

Průběžně bojujeme s plži a mravenci, kteří se již vydali sklízet naši úrodu. Stříkáme skleník výluhem z aromatických bylin (na které nejdou mšice), abychom vytvořili prostředí, které mšici lákat nebude.

Ovocná zahrada

Dokončíme výsadbu ovocných stromů, které nejsou pěstované v kontejnerech. Duben je vhodný zejména pro sazení broskvoní. Sadit můžeme také vinnou révu. Vysazené keře a stromy zaléváme.

Pokud chceme roubovat za kůru (na mízu), můžeme se do toho koncem měsíce pustit.

Pokračujeme v řezu jádrovin (starších stromů) a začneme s řezem peckovin. Dokončíme řez ovocných keřů.

Hrušeň si o řez už přímo říkáHrušeň si o řez už přímo říká

Půdu kolem keřů s drobným ovocem (například angrešt či rybíz) bychom měli prokypřováním uchránit před pleveli.

Řežeme ovocné stromy, stromky a keřePůdu kolem ovocných stromků a keřů chráníme před pleveli

Ošetřujeme stromy a některé ovocné keře proti škůdcům a chorobám, se kterými chceme bojovat, ať chemicky nebo biologicky. Boj zahájíme zejména proti kadeřavosti, přezimujícím škůdcům, monilióze, rzi, strupovitosti, padlí. Jahodníky ošetříme proti šedé hnilobě a květopasu.

Do korun jabloní a slivoní umisťujeme lapače proti pilatkám.

Stromy, u kterých čekáme úrodu a které nerostou zrovna bujně, pohnojíme, u všech stromů začneme s mulčováním nebo výsevem půdopokryvných letniček (například lichořeřišnice).

Okrasná zahrada

Dočistíme záhony s trvalkami a skalky. Ostříháme okrasné trávy.

Místa osázená sklaničkami zkulturnímeMísta osázená sklaničkami zkulturníme

Vysejeme letničky, které se vysévají přímo na stanoviště, začneme s výsadbou předpěstovaných skalniček. Vysadíme mečíky, trvalky, okrasné trávy, bambusy či kapradiny.

Začínáme letničkami osívat truhlíky.

Starší trvalky, které se nám již rozrostly, můžeme v dubnu dělit, a tím je množit. Trvalkové záhony okopeme, pohnojíme a zavlažíme.

Provedeme základní řez růží, ostříháme také okrasné dřeviny a živé ploty, zejména ty jehličnaté. U růží kontrolujeme případné napadení pilatkami. Vysazujeme listnaté keře a živé ploty bez kořenových balů.

Postaráme se o růžePostaráme se o růže

Trávník bude potřebovat první sečení. Posečenou trávu používáme jako mulč.

Pokud jsme trávník nevápnili během března, uděláme to v dubnu. Na řadu přijde i hnojení pomocí NPK. Případná holá místa dosejeme. Můžeme zakládat nový trávník.

Odstraňujeme odkvetlé květy cibulnatých květin.

Můžeme řízkovat túje, tisy nebo jalovce a přesazovat i vzrostlejší dřeviny.

Postaráme se o okrasná jezírka.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře