Dubnové zahradničení

Dubnové zahradničeníDubnové zahradničení
30. březen 2017  Lenka Rutteová   Tipy a rady  5595 zobrazení  2095 slov

Prý tam v dubnu ještě budem. No, jestli bude letošní duben stejně nevlídný, jako byl březen, tak jistě ano. Ale i přesto už nám na zahradě začne to pravé ořechové. Okrasná zahrada už je v plném květu, ovocné keře a stromy obrážejí svěží zelenou a zejména voňavými květy, na zeleninových záhonech už je velký česnek, první venkovní sadba, raší sazečka a také nejranější setá zelenina. Skleník je v plném obsazení a postupně ho chystáme na osídlení teplomilnými rostlinami.

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

Zeleninové záhony už nejsou tak osiřelé. První setí ředkvičky, cibule, hrášku, špenátu, salátů, kopru, mrkve, petržele, mizuny a jiné zekeniny jsme zvládli koncem března nebo zvládneme v první polovině dubna. Kdo si vysel podzimní setí, už má narostené první ředkvičky, polníčky a třeba i špenát.

Polníček z podzimního výsevu se má k světuPolníček z podzimního výsevu se má k světu

A kdo nechal na záhonech úrodu přes zimu (kořenovou zeleninu, pór atd.), měl by fofrovat s jejím sklizením, aby se úroda nezničila tím, že všechno vyžene do květu.

Na podzim jsme možná sázeli ozimé saláty. Ty teď chytí ten správný jarní dech a porostou jako z vody. Tak se na to připravme.

Doma pokračujeme v předpěstování sadby. Některou už jsme dali do skleníku, některou brzy umístíme na venkovní záhon nebo do truhlíků na balkoně či terase. Vždy mysleme na to, že sadbě venku prospějeme netkanou bílou textilií.

V dubnu už nám může růst sadba přímo na záhonuV dubnu už nám může růst sadba přímo na záhonu

Teplomilná rajčata, okurky i papriky můžeme už dávat do skleníku. Ale pokud není vytápěný, hlídáme noční teploty a v případě potřeby přitopíme svíčkou nebo několika nádobami s odraženou vodou. Přes den skleníky důsledně větráme.

Budeme vysévat nové rostlinky na sadbu – doma cukety, okurky, dýně či melouny, na zahradě si na sadbu vysejeme saláty, kedlubny.

Tykve jsou poměrně velké rostliny, proto i děložní listy jsou masivníTykve jsou poměrně velké rostliny, proto i děložní listy jsou masivní

Tam, kde budeme sadit rostliny až po zmrzlých, můžeme hned počátkem dubna vysít zelené hnojení. Těsně před výsadbou ho pak zapracujeme do půdy.

Brambory necháme naklíčit hned počátkem měsíce, někdo to dělá již v druhé polovině března. Nejpozději koncem dubna vysazujeme zakořeněné sazenice brambor. A vždy je překryjeme textilií, počasí by nám mohlo s rostlinkami pořádně zatočit.

Bude nás čekat první jednocení zeleniny z časných výsevů. Některou jednotíme rovnou na hotové vzdálenosti (mrkev, ředkvička), tu s většími bulvami jednotíme nadvakrát. Nemusíme se trápit pamatováním si sponů pro každou zeleninu – jednoduše si vybavíme, jak je zelenina velká, až doroste plné velikosti. A vyjednotíme ji tak, aby měla okolo sebe trochu místa i po dosažení výsledné velikosti. Když náhodou vzdálenosti neuhodneme, nic se neděje, můžeme kdykoliv dojednotit a mladé rostlinky spotřebovat do jarních salátů.

Stejně postupujeme i tehdy, když pěstujeme v pěstebních nádobách umístěných na balkoně nebo na terase. Raději necháme hustší porost a sklízíme postupně od mladinkých rostlinek do salátů, až po konečnou úrodu.

Libeček přezimoval v pohoděLibeček přezimoval v pohodě

Bylinková zahrádka ožívá. Přezimovaným trvalkám se postupně vrací svěží barva, petrželka i pažitka obrůstají, libeček jakbysmet. Postupně můžeme na záhony nebo na balkony vrátit rozmarýny – ale stále ještě hlídáme teplotní podmínky.

Můžeme vysadit i předpěstované bylinky - majoránka i bazalka už se těší na sluníčko.

Majoránka už se těší venMajoránka už se těší ven

Ve sklepě možná ještě máme úrodu z loňské sezony. Sklep větráme a úrodu stále prohlížíme, odstraňujeme napadené kusy.

Velikonoční osení sejeme hned začátkem měsíce. A po Velikonocích nevyhodit, ale zbaštit! Třena na chlebu s máslem nebo nasypané na rizotu.

Osení bude i letos ;-)Osení bude i letos ;-)

Ovocná zahrada

Ovocné keře i stromy ošetříme proti přezimujícím škůdcům, pokud jsme to neudělali již v březnu. Můžeme zvolit olejové přípravky, ale o to pečlivěji bychom měli strom smáčet. Také první postřiky proti plísním a kadeřavosti by měly už být hotové.

Vylepujeme první lepové pásy a desky (zejména pilatčí), hnojíme a v kyselých půdách vápníme o sto šest.

Děláme řez jádrovin u starších stromů, které nepotřebujeme podpořit v růstu, nýbrž v květu. Postupně řežeme i peckoviny – ty ale až koncem měsíce.

Jarní květy na ovocných stromech jsou tak nádherné!Jarní květy na ovocných stromech jsou tak nádherné!

Stromy můžeme ošetřit zelenou skalicí proti mechům a lišejníkům. Peckoviny ošetříme proti monilióze a hrušně proti rzi hrušňové (dvakrát). Pokud pěstujeme angrešty a jabloně tolerantní k padlí, ošetříme je i proti této chorobě.

Pod ovocnými keři půdu vyplejeme a nakypříme, pod stromy ji plejeme, ale nezkypřujeme. Pod stromy i keři udržujeme bezplevelný a beztravný pás, nejlépe tvarovaný do misky se dnem tam, kde je keř či strom. Mulčováním jedině prospějeme (ale pozor na hraboše).

Můžeme sadit vinou révu a broskvoně.

Jahody očistíme, okopeme, přihnojíme. Můžeme ošetřit proti květopasu a šedé hnilobě.

Jahody jsou po zimě lačné po naší péčiJahody jsou po zimě lačné po naší péči

Okrasná zahrada

Zjara nám na okrasné zahradě nejvíce dávají zabrat trávníky a také záhony s cibulovinami a růžemi. Pokud máme živé ploty, „mákneme“ si i na nich.

Trávníky stále projíždíme vertikutací (zejména letos, kdy to březnové počasí v podstatě ani nedovolilo) a proti mechům stříkáme zelenou skalicí, přihnojíme i trávníkovým hnojivem nebo kompletním NPK s důrazem na dusík.

Holá místa v trávnících doséváme, můžeme zakládat nový trávník. Koncem měsíce, pokud se více oteplí, budeme starší trávník již poprvé sekat. Posekanou trávu využijeme jako mulč nebo dáme na kompost.

Cibulové záhony udržujeme bez plevelů. Postupně nám začnou kvést i přezimující „dvouletky“, jako jsou macešky, sedmikrásky. Koncem měsíce se ke slovu dostávají i první trvalky, jako třeba plicník či koniklec. Zlatý déšť září z téměř každé zahrady, o něco méně potkáváme sakury či magnolie.

Z tulipánů se můžeme radovat dlouho i domaZ tulipánů se můžeme radovat dlouho i doma

Postaráme se o růže. Mnohokvěté růže sestříháme na šest až sedm oček, velkokvěté na tři očka a popínavým odstraníme pouze vrcholové výhony. Odumřelé výhony odstraníme zcela. Na podzim vysazené růže také zakrátíme a vydatně zaléváme, pokud je třeba.

Mladé výhony růží mohou být už v dubnu napadeny pilatkami. Jejich výskyt sledujeme a zavčasu odstraníme poškozené listy. Při větší invazi stříkáme.

Očistíme, vyplejeme a přihnojíme trvalky, ostříháme zimní zbytky všech přezimujících rostlin.

Sejeme a pěstujeme kytičky v truhlících, koncem měsíce je můžeme začít otužovat. Také pokojové rostliny můžeme začít letnit – na chráněných balkonech a terasách, na noc je však zatím stále dáváme domů.

Do truhlíků letos půjdou mj. lobelkyDo truhlíků letos půjdou mj. lobelky

Na záhony můžeme vysít první nejotužilejší letničky. Předpěstované sazenice, co jsme seli v únoru a březnu, sázíme na konečné stanoviště a také otužujeme. Vysazujeme mečíky, begonie – na trvalé stanoviště.

Můžeme zakládat novou skalku nebo dosazovat trvalky do té stávající. Trvalky můžeme teď dobře dělit (trsy). Postaráme se o vřesy, co pokvetou v létě – odstraníme jim staré květy.

Koncem měsíce odstraňujeme odkvetlé květy cibulovin.

Můžeme sadit listnaté dřeviny a přesazovat i vzrostlejší dřeviny. A hlavně se kocháme tím, jak krásně nám jaro kvete!

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Komentáře