Hebký a bohatý trávník: 6 rad, jak toho dosáhnout

Hebký a bohatý trávník: 6 rad, jak toho dosáhnoutHebký a bohatý trávník: 6 rad, jak toho dosáhnout
16. květen 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  5801 zobrazení  1047 slov

V květnu trávníky většinou již rostou jako z vody a je na ně nádherný pohled. A krásně se po nich chodí bosky. Měkký a pohodlný trávník ale není zadarmo. Co dělat, aby se tráva zelenala a bohatě rostla?

Trávníky většinou pěstujeme jako estetický doplněk zahrady, tedy místo, kde chceme, aby nám bylo příjemně, kde chceme posedět, popřípadě i poležet a relaxovat. Mnozí z nás však pěstují i trávníky coby louky, které kosí pro sušení sena. Péče o oba typy trávníku se v květnu v mnohém liší.

Reklama

1. Sekání

Zásadní rozdíl je teď samozřejmě v sekání. Zatímco louku necháváme růst a někdy ji i popotahujeme očima, estetický trávník sekáme poměrně pravidelně. Snažíme se ho udržovat v optimální délce a sekat tak často, aby tráva nepřerostla a nekomplikovalo nám to další sekání.

Tento rávník opravdu již potřebuje posekat a také vyživitTento rávník opravdu již potřebuje posekat a také vyživit

Pokud už se stane, že tráva přeroste a špatně by se nám sekala běžným postupem, posekáme nejdříve na větší výšku a bez sběrného koše, pak sekáme ještě jednou, na běžnou výšku a se sběrným košem. Sekačka takto vezme i posekanou trávu z prvního sečení.

Co s posečenou trávou?

Nezapomínáme, že jde o organickou hmotu. Takže využijeme do kompostu nebo k mulčování. Mulčujeme na jednom místě opakovaně, můžeme i po každém sečení. Tráva se velmi rychle slehává a půdní organismy ji dost rychle rozkládají.

2. Výživa

Louku před sekáním na seno již hnojit nebudeme, aby se hnojivo neprojevilo ve vyšší míře v následném senu. Pohnojíme až po sklizni.

Louka se bude zanedlouho séct na senoLouka se bude zanedlouho séct na seno

Trávník estetický bychom v květnu vyživovat měli. Sáhnout můžeme například po NPK (pokud jsme jej nepoužili na jaře) nebo po biologickém hnojivu, na trhu je jich v nabídce několik druhů. Biologická hnojiva lze aplikovat po každém sečení.

Po posečení trávník vyživíme, řídká místa můžeme dosítPo posečení trávník vyživíme, řídká místa můžeme dosít

3. Zavlažování

Pokud je nedostatek vláhy v půdě, musíme zavlažovat oba druhy trávníků. Nejlépe ráno nebo večer abychom zabránili nadměrnému vypařování.

4. Pryč s mechem a plevelem

Nějakou dobu po sekání můžeme aplikovat také přípravek na ochranu rostlin proti mechu, např. Mogeton. Ale pozor, pak bude trávník na minimálně dva dny místem se zakázaným vstupem, a to i pro domácí mazlíčky. Odumřelé zbytky mechu bychom měli z trávníku odstranit vertikutací nebo vyhrabáním.

Trávník pěstovaný jako louka - na senoTrávník pěstovaný jako louka - na seno

V estetických trávnících také neradi vidíme dvouděložné plevele. Zbavit se jich lze poměrně snadno, postřikem proti nim – jedná se o selektivní herbicid, který zahubí právě jen dvouděložné rostliny, mezi něž tráva nepatří.

Po odumření těchto plevelů je také vhodné trávník vyhrabat.

5. Dosévání

Pokud se nám někde objeví řídká či úplně holá místa nebo pokud jsme aplikovali postřik proti plevelům či mechu, dosejeme trávník vybraným osivem a pravidelně a dostatečně zavlažujeme, aby semínka dobře naklíčila a vzrostla.

6. Založení nového trávníku

I v květnu lze zakládat nový trávník. Dokonce je tento měsíc pro výsev nového trávníku nejvhodnějším v celém roce.

Trávník zakládaný na podzim předchozího rokuTrávník zakládaný na podzim předchozího roku

Estetický trávník sečeme nejdříve po dosažení výšky alespoň 8 centimetrů, aby rostliny již byly dobře zakořeněné a my si je sekačkou nevyrvali ven. Pokud nutně potřebujeme posekat dříve, volíme raději ruční sečení, tedy kosou. Louku budeme sekat až na seno.

 

Zdroje fotografií: Archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře