Jaké plodiny v únoru předpěstovat? A jak na to?

Jaké plodiny v únoru předpěstovat? A jak na to?Jaké plodiny v únoru předpěstovat? A jak na to?
5. únor 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  6098 zobrazení  813 slov

Přestože zahrada venku ještě spí zaslouženým zimním spánkem, my už jí můžeme doma či ve vytápěném skleníku předchystávat nové obyvatele. Jaké plodiny bychom měli vysít koncem ledna nebo nejpozději počátkem února? A jak postupovat? Pojďme se na to podívat.

Co lze předpěstovávat již od konce ledna nebo od počátku února?

Reklama


V tomto období můžeme vysívat:

  • papriky
  • rané kedlubny
  • saláty
  • pórky
  • kapusty
  • rané zelí
  • rané hlávkové zelí
  • květák
  • jahody

Co ostatní rané plodiny?

Pokud chcete již velmi brzy pěstovat mrkev, ředkvičku, cibuli, špenát, černý kořen či petržel, musíte je vysít jedině do záhonu. Tyto druhy zeleniny totiž nesnesou přesazení, popřípadě jej nesou velmi těžce. Sít do záhonu můžete již v únoru, a to tehdy, když je půda natolik rozmrzlá a oschlá, že je s ní možné pracovat. Pokud není čas na desinfekci záhonu dusíkatým vápnem, zvolte desinfekci mořidlem - semínka totiž můžete sít ihned po aplikaci mořidla.

Jak vysít do truhlíků?

Pro předpěstování sadby je vhodné vysívat semínka buď do výsevního substrátu, nebo do perlitu. Semínka všech plodin, která vysíváme koncem ledna, nebo počátkem února, jsou velmi drobná, přichystejte se tedy na jemnou práci.

Pokud budete sít do výsevního substrátu, můžete si na dno truhlíků přichystat zeminu ze záhonu nebo obyčejný substrát. Na tento základ navrstvěte výsevní substrát. Zeminu prolijte, aby byla před setím dostatečně vlhká. Na povrch poté nasypte semínka tak, aby každé semínko bylo, pokud možno, zvlášť. Semínka zasypte nizoučkou vrstvičkou substrátu. Pak vrchní vrstvu provlhčete, závlahu aplikujte nejlépe rozprašovačem.

Pokud budete sít do perlitu, postup bude téměř stejný, jen nebudete semínka ničím zasypávat. Ale překrýt je musíte - třeba kuchyňskou papírovou utěrkou nebo jiným savým a prodyšným materiálem. Vlhčit pomocí rozprašovače budete na povrchovou utěrku.

Mám vyseto. Co dál?

Truhlíky můžete po vysetí a zavlhčení přirýt ještě sklem nebo folií, to pomůže udržet stálou vlhkost. Truhlíky přeneste do tepla a většího stínu, dokonce mohou být v době klíčení i v naprosté tmě. Měli byste v jejich okolí udržet téměř stálou teplotu. Průběžně zavlhčujte. Kontrolujte klíčení v perlitu.

Po vyklíčení musíte přenést truhlíky z tmavého prostředí na světlo a sundat sklo či fólii, aby klíčky nevyhnaly zbytečně do výšky.

Paprika snese být po vysetí na radiátoru, na kterém je položené ještě dřevěné prkénko. Opravdu je to teplomilná rostlina.

Semínka naklíčila. Co teď?

Pokud máte vyseto do substrátu, nemusíte nic specifického dělat do doby, než rostlinky povyrostou a začnou si překážet, popřípadě budou mít první pravé listy. Občas provlhčíte a podle návodu přihnojíte vhodným tekutým hnojivem.

Jestliže jste seli do perlitu, musíte naklíčené rostlinky poměrně brzy přemístit do kvalitního substrátu, kde budou mít živiny na několik prvních dnů či týdnů. Zatím umístěte rostlinky stejného druhu či odrůdy do jednoho truhlíku nebo misky, samostatné květináčky by pro ně byly ještě příliš velké. S přihnojováním začněte až po vyčerpání živin ze substrátu (údaj naleznete na informacích od výrobce).

Jak na přepichování?

Při přepichování postupujte tak, že rostlinku opatrně vyjmete z původního stanoviště, sázecím kolíčkem do zeminy připravíte jamky, rostlinky zapustíte až po děložní lístky a zeminu následně přimáčknete. Nakonec zalijete. Po přepíchání rostlinkám svědčí stín, lépe mohou zakořenit.

Teď už jen zbývá nechat rostlinky růst a těšit se na další přesazování nebo výsadbu na záhon či do skleníku. Tak co, máte už vyseto?

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře