Kupujeme osivo: Jak správně vybrat semínka zeleniny?

Kupujeme osivo: Jak správně vybrat semínka zeleniny?Kupujeme osivo: Jak správně vybrat semínka zeleniny?
1. březen 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  4049 zobrazení  574 slov

Stojíte v zahradnictví před regálem se semínky, a přestože máte udělaný seznam plodin, které chcete pěstovat, přešlapujete před regálem a váháte, co si z nepřeberné nabídky koupit? Nemusíte se bát, nejste v tom sami, takto váháme asi všichni. Zejména když na trh přijdou nové odrůdy.

Reklama

Kvalita osiva

Co se týká kvality osiva, neuděláte chybu, když zakoupíte osivo od českých firem. Ty se dlouhodobě pyšní vysokou klíčivostí semínek. Ale pozor, i semínka mají svou dobu použitelnosti, proto při nákupu vždy kontrolujte, zda kupujete čerstvá.

Kontrolujte dobu použitelnosti semínekKontrolujte dobu použitelnosti semínek

Zkontrolujte si též neporušenost obalu. Pokud by obal byl narušený, mohla by do osiva proniknout vlhkost, a to by znamenalo jeho znehodnocení.

Co musí být na obale?

Každý sáček se semínky musí obsahovat

 

  • název a adresu dodavatele
  • druh, odrůdu a kategorii - z toho poznáme, v jakém čase vysévat, kdy můžeme očekávat sklizeň
  • počet semínek nebo hmotnost v gramech
  • datum spotřeby

 

Kterou odrůdu vybrat?

S nákupem semínek se to má jako s nákupem ostatního zboží. Vše je o informacích a vašich preferencích. Každý z nás na daných plodinách oceňuje něco jiného. Někdo například rád rajčata šťavnatá, sladká a s tenkou slupkou, jiný zase upřednostňuje odrůdy masité a velké, další pro změnu malá slaďoučká rajčátka pro děti.

Nejdříve si tedy rozmyslete, co od dané plodiny očekáváte (například čas sklizně, barva, nutnost pěstování ve skleníku, pálivost, nároky na půdu atd.) a podle toho vyhledejte její odrůdu.

Cibule, polníček a mrkevCibule, polníček a mrkev

Jistě máte v okolí další zahrádkáře, kteří již mají zkušenosti s některými odrůdami a dokáží vám sdělit, s čím byli spokojení, s čím nikoliv a proč. Případně se rovnou v zahrádkářství zeptejte, která odrůda bude vašim požadavkům odpovídat nejlépe.

Dělejte si poznámky

Zahradničit určitě nebudete jen jeden rok, tak si dělejte poznámky, co vám na čem vyhovovalo. Zpočátku s odrůdami experimentujte a časem si jistě vyberete své favority. A když vás zaujme novinka na trhu, jistě ji vyzkoušejte.

Líbil se Vám článek?

Budeme rádi, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

I když to bude jen jednomu známému, nás to potěší :) Děkujeme :)

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Komentáře