Květen v zahradě: jaké práce nás čekají?
2. květen 2016 Lenka Rutteová Tipy a rady 6129 zobrazení 1454 slovV květnu budeme zejména vysazovat a vysévat všechny neotužilé druhy zeleniny, a to nejen do skleníku, ale už konečně i na záhon. Ovocné stromy budou potřebovat naši další péči a i v okrasné zahradě bude dost úkolů. Co všechno nás tedy čeká?
Zeleninová zahrada
Květen v zeleninové zahradě se nese ve znamení teplotních zlomů před ledovými muži, během nich a po nich. Jakmile odezní jejich chladnomilná náladovost, můžeme vysévat už i ty nejméně teplotně odolné druhy, jako jsou fazole nebo kukuřice, popřípadě třeba artyčoky.
Pro rychlení puků si můžeme vysít čekanku. Pro zeleninovou spotřebu již můžeme sít i lichořeřišnici.
Mrkev, saláty, ředkvičky (roční), sazečka, roketa a další otužilejší zelenina s kratší vegetační dobou se dočkají již druhého výsevu této sezóny. Sklízet je budeme od června až do září, podle vysetého druhu.
Konečně dojde také na sadbu, kterou jsme si již od února pěstovali doma za oknem, později na balkoně, na verandě či ve skleníku. Všechna ta rajčata, okurky nakladačky a salátovky, papriky, lilky, mochyně, melouny, cukety, dýně nebo patisony už mohou konečně i na volný záhon.
Lilky a melouny sázíme ven samozřejmě jen v těch nejteplejších oblastech a pouze na chráněná místa. Všude jinde je šoupeme do skleníku nebo alespoň fóliovníku.
Pokračujeme v pletí a kypření půdy na všech záhonech, výraznou pozornost věnujeme zejména česneku, který potřebuje mít půdu nakypřenou po každém vydatnějším dešti.
Mulčujeme, co se dá a čím se dá. Jak známo, mulčování zahřívá půdu, chrání půdní mikroorganismy, zpomaluje odpar vláhy a brzdí růst plevelů. Výhodný je tedy pro všechny. Ale pozor tam, kde jsou zahrady v blízkosti polí, proto mnohdy plné hlodavců. Mulčováním jim zpříjemníme pobyt, zejména u stromů a keřů. Zde jsou lepší variantou půdopokryvné rostliny vhodné pro výsev ke stromům a keřům (lichořeřišnice, vlčí bob mnoholistý).
Záhony dle potřeby zaléváme. Pokud se nám na nich objevili dřepčíci, snažíme se záhony udržovat co nejvíce vlhké. Vlhkost je totiž asi jediný biologický prostředek, který dřepčíky od naší zeleniny vyžene.
Bylinky
Touto dobou bylinky intenzivně rostou. Ty, které dřevnatí, si můžeme namnožit hřížením – stačí jejich spodní větvičky zatížit a překrýt substrátem. Brzy zakoření a my budeme mít nové sazeničky.
Na záhony vysazujeme bylinky nové.
Ovocná zahrada
V květnu se budeme věnovat zejména stromům. Příliš rostoucí koruny musíme prosvětlit. Zejména jabloním můžeme ohýbat větve do co nejvíce vodorovné polohy. Tím jednak oslabíme růst větví samotných, ale hlavně, a to nám jde především, zvýšíme jejich plodnost.
Pokud pěstujeme tzv. štíhlá vřetena, během května vyvazujeme jejich výhony.
Květen je vhodný k řezu peckovin (lze ve vyšších polohách i po odkvětu) a také ořešáku vlašského.
V tomto měsíci budeme dělat poslední z plánovaného roubování stromů, v pořadí třešně, višně, slivoně, meruňky, později i hrušně, jabloně.
Po odkvětu ovocných stromů následuje jejich ošetření dle potřeby. Tedy hnojení na list – tím rychle doplníme chybějící živiny, zejména stopové prvky. Stromy v mnoha lokalitách také musíme chránit proti škůdcům a chorobám, aplikujeme tedy jak insekticidy (v minimální nutné míře, vždy jen večer, za bezvětří a vždy jen tam, kde už je odkveteno), tak fungicidy.
Do korun jabloní umisťujeme světelné nebo feromonové lapače obalečů.
Sázíme jahodovou sadbu pro již letošní sklizeň. Jahody zasazené dříve včas přihnojíme.
Zavlažujeme keře a stromy vysazené na podzim nebo na jaře.
Okrasná zahrada
V okrasné zahradě odstraňujeme plevele a semeníky odkvetlých kytek, jako jsou například narcisy či tulipány.
Vysévat můžeme okrasné dvouletky. Kvést budou až příštím rokem, letos zahradu obohatí „jen“ zelenou hmotou. Sít můžeme například náprstník, proskurník, hvozdník, chejr a další.
Stále ještě můžeme vysévat rychle rostoucí letničky (aksamitník, měsíček, lichořeřišnice).
Pokud máme zahradní jezírka, můžeme do nich nyní sadit lekníny.
V první polovině května vysazujeme hlízy jiřin, ve druhé polovině předpěstované letničky, sadit můžeme také kany (dosny), a to do hloubky okolo 15 centimetrů. Okrasné truhlíky také již můžeme umisťovat ven. Nejdříve jen zlehka pro otužení, později je již necháme venku i přes noc.
Trávník již vyžaduje sečení, občas jej můžeme i přihnojit. Hnojením pomůžeme trávě v bujnějším růstu po celé ploše trávníku, a tím zabráníme mechům v přílišném množení.
Keříčkové fuchsie a některé chryzantémy zaštipujeme nebo jim zastřiháváme vrcholky, aby košatěly.
Zaléváme (samozřejmě dle počasí).
Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky
Líbil se Vám článek?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)
Reklama
Autor: Lenka Rutteová
Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.