Než začneme s hnojením záhonů…

Než začneme s hnojením záhonů…Než začneme s hnojením záhonů…
3. listopad 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  4110 zobrazení  701 slov

… tak musíme mít jasno v tom, co na nich budeme v příštím roce pěstovat. Jak na to?

Vyhnojit celý?

Reklama

Někdo se s tím nemaže a jednou za tři roky vyhnojí celý zeleninový záhon. Postup je to jednoduchý, ale velké části zeleniny moc nevyhovuje.

Zelenině z první trati bude na záhoně první rok po podzimním hnojení dobře. Druhý a třetí rok po podzimním hnojení této zelenině zahrádkář dodá živiny tekutým organickým hnojením a také jí bude docela fajn.

Zelenina z druhé trati bude na záhoně první rok po podzimním hnojení mírně trpět. A ničím jí neulevíme. Výsledek pěstování nebude tak kvalitní, jak bychom očekávali. V dalších dvou letech bude výsledek mnohem lepší.

Zelenina ze třetí trati, která vyhnojený záhon opravdu nemá ráda, bude přímo strádat a výsledek celosezónního snažení o její vypěstování asi nebude stát za tu námahu. Ve druhém a třetím roce už bude pěstování zeleniny třetí trati mnohem lepší.

Ale tohle asi není výsledek, po kterém toužíme…

Hnojit po kouskách?

V podstatě ano.  Je potřeba vědět, kde budeme v příštím roce pěstovat kterou zeleninu. Podle toho přidáváme k rytí i vyzrálý kompost, chlévskou mrvu, slepičince, či směs kompostu a mrvy.

Za skleníkem pohnojíme, příští rok tu budou papriky, lilky a trocha košťálovinZa skleníkem pohnojíme, příští rok tu budou papriky, lilky a trocha košťálovin

Kde to je v časových možnostech, tam i zelené hnojení.

A po jakých kouskách?

Těžko budeme zeleninový záhon kouskovat na jednotlivé záhonky a hnojit jen ta místa, kam chceme na jaře dát zeleninu první trati. S takovou mozaikou bychom se asi na jaře nesrovnali.

Tady ryjeme bez hnojení - hnojilo se loniTady ryjeme bez hnojení - hnojilo se loni

Nejjednodušší postup je ten, kdy si rozdělíme záhon na tři stejné díly a každý podzim vyhnojíme jeden z nich. Ano, klasické trojpolní hospodaření.

Pokud pěstujeme výrazně více zeleniny druhé a třetí trati, než zeleniny pro trať první, můžeme záhon rozdělit na díly čtyři. A hnojit jednou za čtyři roky, jednu čtvrtinu. Tento postup se často uplatňuje i tam, kde sejeme letní a podzimní výsevy pro dřívější jarní sklizeň – tyto záhony na podzim ani neryjeme. Zryjeme je až po jarní sklizni.

Část rytí je hotová...Část rytí je hotová...

Zelenina druhé a třetí trati tento postup poměrně dobře zvládne. Zeleninu druhé trati můžeme případně malinkatě přihnojit tekutým organickým hnojivem během první části vegetace tam, kde je záhon již třetí rok po hnojení.

Při tomto postupu se u nás bude dobře dařit každému typu zeleniny. Vždy počítejme s tím, že přihnojit se dá vždycky. Ale opačně to nejde.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře