Očkování dřevin: k čemu slouží a jak na něj?

Očkování dřevin: k čemu slouží a jak na něj?Očkování dřevin: k čemu slouží a jak na něj?
25. červenec 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  12332 zobrazení  671 slov

Očkování ovocných dřevin je nejrychlejším způsobem štěpování. Má své výhody i nevýhody, například je použitelné jen na mladých výhonech. Zvládneme jej doma sami? Jak tedy na to?

Napoprvé možná ne, ale vše se učíme postupně. Takže sebereme trochu odvahy a prostě to zkusíme. Pokud máme v okolí zkušeného zahrádkáře, který bude ochoten nám poradit, máme vyhráno.

Reklama

Co je očkování?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, jedná se o typ štěpování, o ten nejrychlejší. Používá se především při štěpování na podnože, tedy ve školkách. Ale využijeme jej i v zahrádkách. Kdy? Když chceme namnožit dřeviny s žádoucími vlastnostmi.

Jen mladé výhony

Při pěstování starších stromů se většinou používá přeroubování na jaře, je to bezpečnější, i když pro nás zdlouhavější, postup.

Pokud máme mladé stromky, jejichž úroda nás neuspokojila, můžeme je nyní na mladých výhonech naočkovat takzvanými spícími očky, která vyraší až příští rok.

Během léta se očkují jabloně, hrušně, broskvoně a slivoně. A také okrasné dřeviny.

... i okrasné rostliny ...očkovat můžeme okrasné rostliny ...

Úspěšné očkování lze provést opravdu jen na mladých výhonech. Takže můžeme sice přeočkovat i starší ovocné stromy, ale jen tak, že na jaře strom seřízneme a očkujeme pak mladý výhon, který vyrostl od jara.

Broskvoně jen očkujeme

U broskvoní se těžko ujímají rouby, proto se u nich očkování používá přednostně.

Čím očkujeme

Pro přeočkování používáme vždy jen rouby z letošních vyzrálých letorostů. Pokud bychom chtěli očkovat na jaře, použijeme očka bdící, která vyraší hned v danou sezonu. V létě použijeme očka spící.

... i hrušně ...... i hrušně ...

Aby očkování bylo úspěšné je potřeba používat jen dokonale ostrý očkovací nůž, dodržovat čistotu při práci.

Samotný postup

Postupujeme tak, že z letorostu rostliny, která se nám osvědčila, seřízneme očko neboli pupen.

Do podnože, tedy do výhonu rostliny, na kterou očkujeme, uděláme zářez tak, abychom odříznuté očko mohli dostat pod kůru, k míze.

... i slivoně ...... i slivoně ...

Následně vložíme očko do zářezu pod kůrou, zavážeme a necháme přirůst.

Jestliže se očko ujme, vyraší a vytvoří výhon, seřízneme potom zbytek podnože tak, aby v růstu pokračoval jen naočkovaný výhon. Když takto naočkujeme více výhonů (větví), vypěstujeme poměrně rychle novou korunku.

Při řezání oček postupujeme na roubu vždy od špičky a při zavazování naopak odspodu.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1.64 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Komentáře