Pět pravidel pro práci se zeleným hnojením

Pět pravidel pro práci se zeleným hnojenímPět pravidel pro práci se zeleným hnojením
17. říjen 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  3608 zobrazení  684 slov

Pokud používáme systém zeleného hnojení, a to kdykoliv během roku, kdy máme na nějakou dobu volný záhon, musíme postupovat podle předem daných pravidel. Jakých?

1. Dostatečně zalévat

Reklama

Když už nám zelené hnojení krásně vzešlo (teď na podzim vyséváme ozimé druhy, které vyklíčí a porostou i při nižších teplotách), musíme jej i nadále zalévat, aby dobře rostlo a my jej mohli co nejvíce využít právě pro hnojení.

Zarývat bychom totiž měli velkou listovou hmotu. Ale to se podaří jen tehdy, když budou mít rostliny dostatek vody. Pokud budou na suchu, narostou malé a brzy vykvetou, efekt bude poměrně nízký.

V suchém období musíme zalévat i dvakrát denněV suchém období musíme zalévat i dvakrát denně

2. Nenechat dozrát semínka

Zelené hnojení musíme zapravit do půdy dříve, než rostliny vytvoří semínka. Tedy nejlépe tehdy, když jsou v plném květu. Několik dní na nich necháme napást včely, ale pak je nemilosrdně posekáme.

Zelené hnojení necháme vykvést a pak jej posečemeZelené hnojení necháme vykvést a pak jej posečeme

3. Rozmašírovat

Rostliny zeleného hnojení musíme rozsekat na co nejmenší kousíčky. Díky tomu budou živiny, které půdě následně poskytnou, brzy dostupné a využitelné. Dobře nám k tomuto účelu poslouží strunová sekačka (vyžínač).

Část porostu bude rozházená i po nejbližším okolí, ale máme přece hrábě…

Zelené hnojení musíme před zapravením do půdy řádně rozsekatZelené hnojení musíme před zapravením do půdy řádně rozsekat

4. Zarýt

Rozsekanou drť zaryjeme do půdy. Ukrajujeme menší pláty (vrstvy) půdy, abychom ji co nejvíce provzdušnili a aby se zelená část opravdu dostala pod zem, kde bude tlít a postupně uvolňovat živiny.

5. Když to jde, zasít zelené hnojení znovu

Pokud máme záhon i nadále na několik týdnů volný, opět jej osejeme zeleným hnojením. Zarýt můžeme i málo vzrostlé zelené hnojení, které má teprve okolo čtyř, pěti pravých listů. Každopádně si ušetříme práci s pletím a vždy tím zkvalitníme půdu.

Máme zaryto. Když to podzimní čas dovolí, vysejem znovuMáme zaryto. Když to podzimní čas dovolí, vysejem znovu

Po zarytí zeleného hnojení je záhon použitelný hned v následujících dnech, v lehkých půdách dokonce ještě ten den, kdy jsme jej zryli.

Jestliže chceme rýt až během zimy, také osejeme záhon zeleným hnojením, opět ozimými odrůdami. Rostliny narostou do určité velikosti a budou zimovat, zarýt je můžeme v podstatě kdykoliv, kdy bude nezamrzlá půda.

 

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře