Prosincové zahradničení

Prosincové zahradničeníProsincové zahradničení
9. prosinec 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  2283 zobrazení  1211 slov

Že v prosinci zahrádkáři nic nedělají? Nepodléhejte klamnému zdání o zimním spánku! Odpočívá jen část zahrady, o ten zbytek se musíme postarat i během zimy.

V prosinci bychom měli dát do kupy poslední záhony, sklidit zbývající otužilou zeleninu, přichystat směs hlíny, kompostu a rašeliny na jaro do skleníku či pařeniště, pokračovat v péči o stromy a celkově uložit zahradu k zimnímu spánku. Nezapomínáme ani na jezírka.

Reklama

Zeleninová zahrada a bylinky

Na záhonech ponecháme jen mrazuvzdornou zeleninu, ostatní do prvních velkých mrazů sklidíme. Domů by mělo jít poslední pekingské zelí, zimní špenát, podzimní saláty, kadeřavá kapusta a další druhy otužilé zeleniny. Ponecháme pouze zeleninu kořenovou, mangold, cibuli sečku a další zeleninu či bylinky, které do jara přežijí.

Kadeřávky už také sklidímeKadeřávky už také sklidíme

Pěstování nyní přesouváme domů. Můžeme nechat naklíčit kdejaká semínka pro přímý konzum klíčků nebo můžeme do truhlíků zasít některou zeleninu a bylinky. Těch, co lze pěstovat doma v truhlíku, je spousta. Nejlépe je jim mezi špaletovými okny nebo na verandě či v hale.

Ve sklepě můžeme rychlit čekankové puky.

Při dobrém počasí se můžeme postarat o skleník – sklidit poslední zeleninu, vyčistit jej, přihnojit, zrýt a také vysířit. Později budeme aplikovat dusíkaté vápno.

Zeleninovou úrodu uloženou ve sklepě pravidelně prohlížíme a nakažené kusy co nejdříve vyhazujeme. Pravidelně kontrolujeme zejména brambory, ty nejvíce podléhají houbovým chorobám.

Ani v zimě celá zahrada nespíAni v zimě celá zahrada nespí

Připravujeme detailní osevní plán.

Ovocná zahrada

Prosinec je ve znamení péče o dřeviny.

Kmeny ovocných stromů natíráme na bílo – ale jen v bezmrazých dnech. Můžeme pokračovat v kypření půdy pod stromy – v kruhu, který udržujeme bez plevele. Pod stromy také můžeme položit vrstvu kompostu, která nyní půdu zahřeje, na jaře ji ke stromům zaryjeme.

Pokud chceme na jaře roubovat, stříháme rouby již nyní. Vhodné letorosty by měly být cca 30 cm dlouhé, absolutně zdravé a odebrané z vnější strany koruny stromu. Nejlépe se uchovávají v chladnu a vlhku, jsou schopné přezimovat i venku pod zajištěnou vrstvou listí. Nebo ve sklepě přihrnuté vlhkým pískem. Zde nezačnou rašit a vydrží až do jara, než je budeme potřebovat.

Ze stromů je potřeba odstranit všechny listy a plody, které na nich ještě zůstaly. Mohou sloužit jako přezimovací úkryt pro choroby a škůdce, kteří by se nám na dřeviny hned zjara vrhli.

Suché listí musí pryč buď teď anebo brzy zjaraSuché listí musí pryč buď teď anebo brzy zjara

V prosinci můžeme začít s prořezáváním starších jabloní a hrušní. A také těch jádrovin, u kterých chceme podpořit růst výhonů. Čím dříve v zimě je začneme řezat, tím více výhony porostou. Pokud chceme, aby stromy příliš nepřirůstaly, řežeme je naopak co nejpozději, tedy klidně i v dubnu.

Je vhodný čas pro likvidaci přestárlých a nemocných dřevin. V suchém období zaléváme ovocné stromy a keře.

Pustíme se do omlazování rybízu a angreštu.

Jahody přikryjeme chvojím, netkanou textilií nebo slámou, abychom zabránili jejich vymrznutí. Když je sucho, jahody zalijeme.

Ve sklepě kontrolujeme také uskladněné ovoce.

Okrasná zahrada

V okrasné zahradě je třeba zabránit, aby případná větší nadílka sněhu poškodila naše rostliny. Jde zejména o dřeviny a vysoké okrasné trávy. Ještě před prvním sněhem je pevně svážeme, náchylnější druhy ještě i obalíme. Stromky ochráníme také proti okusu.

Okrasným stromům dopřejeme v suchém období závlahu. Pokud by bylo příliš velké sucho, zalejeme i stromy ovocné.

Vřesům můžeme udělat zimní peřinkuVřesům můžeme udělat zimní peřinku

Měli bychom shrabat opadané listí a zkompostovat jej, případně spálit. V místech, kde nám rostou vřesy, cibuloviny a jiné trvalky, můžeme listí ponechat a udělat z něj zimní peřinu. V tom případě shrabeme listí až na jaře a také zkompostujeme. Listy napadené houbou, skvrnitostí pálíme.

Do záhonů  vysazujeme v květináčích ty dvouletky, které potřebují přes zimu přemrznout, aby v následující sezoně vykvetly.

Jezírka a rybníčky, kde nám zimují ryby, nenecháme zcela zamrznout, vždy udržujeme volný přístup vzduchu a díky tomu i možnost výměny plynů mezi vodní hladinou a okolím.

Jezírka nenecháme zamrznoutJezírka nenecháme zamrznout

Pokud napadne sníh, házíme ho na záhony a pod stromy. Dodá půdě vláhu.

Kontrolujeme a zaléváme uskladněné balkonové trvalky, kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule.

Vyséváme pelargonie, které se nechávají klíčit v teple. Pokračujeme v zimním rychlení cibulovin.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Komentáře