Říjnové práce na zahradě

Říjnové práce na zahraděŘíjnové práce na zahradě
29. září 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  3436 zobrazení  2016 slov

Říjen klepe na dveře a zahradnická sezona (tedy alespoň ta na záhonech) se chýlí ke konci. Stále ještě nás čeká dost práce na tom, abychom dopěstovali úrodu letošní a založili si na úrodu příštích let.

Brambory, papriky, lilky, rajčata a další plodovou zeleninu už jsme povětšinou sklidili, na záhonech stále ještě pěstujeme spoustu otužilé zeleniny.

Rajčata již opravdu melou z posledníhoRajčata již opravdu melou z posledního

Saláty, kedlubny, pór, kapustu, zelí, i to čínské, ředkvičky, ředkve a další listová a kořenová zelenina nám v záhonech ještě dělají radost. My jim můžeme udělat radost tím, že je překryjeme netkanou bílou textilií.

Čínské zelí necháme v záhonech až do mrazů, je odolnéČínské zelí necháme v záhonech až do mrazů, je odolné

Vrcholí sklizeň dýní.

Sklízíme i mochyně. Nedozrálé plody necháváme „dojít“. Konzumujeme jen ty, jimž lampionek prasknul, a plod je pěkně vybarvený.

Bulvový celer v záhonech přikryjeme, pokud hrozí krátkodobé mírné mrazíky. Sklidíme jej až před nástupem těch silnějších.

My jsme letos zkusili vysít vignu čínskou. Takže i v říjnu ještě budou lahodné dlouhatánské fazolky. Před příchodem větších mrazů rostlinu zlikvidujeme.

Vigna čínská dává dlouhé zelené fazolky ještě i v říjnuVigna čínská dává dlouhé zelené fazolky ještě i v říjnu

Tam, kde máme volná místa, zasejeme zelené hnojení. Ale už jen ozimé druhy, aby rostly i při říjnových nižších teplotách. Rytí totiž můžeme nechat až na listopad nebo prosinec – tedy pokud nepřijdou nějaké sibiřské mrazy. A i kdyby nečekaně přišly, tak zryjeme v době, kdy už zase mrznout nebude.

Každý volbý prostor osejeme zeleným hnojením, pokud jej nechceme hned zrýtKaždý volbý prostor osejeme zeleným hnojením, pokud jej nechceme hned zrýt

Pokud chceme rýt již v říjnu, nezapomene si rozplánovat záhony příštího roku již teď a rozhodnout se, kam dáme hnůj či kompost. Pokud pravidelně střídáme tři pruhy záhonů, máme hnojení předem vyřešeno a pohnojíme tam, kde je daný pruh zrovna na řadě.

Zelené hnojení klíčí na podzim pomaleji, ale jistěZelené hnojení klíčí na podzim pomaleji, ale jistě

Koncem měsíce můžeme vysít kořenovou zeleninu, která nám na jaře poroste rychleji, resp. dříve. Například mrkev, petržel, černý kořen, pastinák. Sít můžeme i polníček nebo mangold.

říjenTahle mrkev má za úkol přezimovat

Koncem měsíce můžeme začít s rychlením čekankových puků. Takže kořeny vyryjeme a necháme několik dní ležet na záhonech. Pak umístíme do kýble „na stojáka“ a zalijeme cca deseti centimetry vody. Umístíme do tmy.

Můžeme vysadit ozimý hlávkový salát, který budeme sklízet dlouho do konce podzimu. Dobře roste v cca 10 centimetrů hlubokých brázdách, kde je chráněn před největším náporem mrazů.

Koncem měsíce sklízíme krmnou řepu a ukládáme ji ve sklepě.

Brzy sklidíme i krmnou řepuBrzy sklidíme i krmnou řepu

Ovocná zahrada

Stále ještě sbíráme ořechy a oříšky, které padají z ořešáků. Pokud jsou u vlašského ořechu slupky prasklé, ořechy však nepadají a nám je odnášejí veverky, můžeme si pomoci tzv. rážením. Tedy dlouhou dřevěnou tyčí je poshazovat na zem a posbírat.

Ohýbáme hřbety a sbíráme ořechy všeho druhuOhýbáme hřbety a sbíráme ořechy všeho druhu

Češeme poslední zimní jablka a hrušky, nesměji totiž přemrznout.

Očešeme i podlesní jablka ponechaná na stromech, aby dokonale dozrálaOčešeme i podlesní jablka ponechaná na stromech, aby dokonale dozrála

Je příhodný čas pro sázení ovocných stromků. Postupujeme jako při výsadbě jakýchkoliv jiných stromků, meruňkám nezapomeneme dotvořit zásadité prostředí. Stromkům před výsadbou prospěje namočením kořenů do vody.

Můžeme naopak kácet staré či poškozené ovocné stromy.

Naši péči teď potřebují i jahodníky, je nutné obrat je od šlahounů a květů, aby se na zimu nevysilovaly. A samozřejmě zalévat.

V zahradách či v sadech, kam se může dostat zvěř, je nutné ochránit stromy proti okusu.

Sbíráme a sušíme šípky, jednak ty volně rostoucí, jednak na zahradě, pokud si je pěstujeme.

Sklízíme vinnou révu a zpracováváme na sirup, burčák nebo víno, pokud k tomu máme podmínky. Můžeme vysazovat novou révu.

Očešeme pozdní odrůdy vinné révyOčešeme pozdní odrůdy vinné révy

Ze starších ovocných stromů loupeme borku a pálíme ji. Kmeny stromů ošetříme naředěným vápnem, tzv. vápenným mlékem. Tím zlikvidujeme vajíčka škodlivého hmyzu. Pokud nám déšť podzimní vápenný nátěr smyje, natřeme kmeny opakovaně ještě i v únoru.

Okrasná zahrada

Sázíme okrasné trvalky, které již nekvetou. Můžeme je množit dělením trsů.

Trvalky, které již nekvetou, můžeme množit dělením nebo sadit novéTrvalky, které již nekvetou, můžeme množit dělením nebo sadit nové

Sázíme poslední cibulnaté květiny a pro změnu pokračujeme ve vyndávání a uskladňování hlíznatých trvalek.

Dobře zaléváme záhonové chryzantémy, aby nám dělaly radost co nejdéle.

Trávník můžeme ošetřit vertikutaci, pohnojit podzimním hnojivem. Pak jej necháváme narůst o něco vyšší, takže sekání již tolik nebude. Na zimu by měl být trávník mírně obrostlý, aby nebyl tolik zranitelný mrazem.

Letošní sucho dalo trávníků, zabrat, i přes zalévání nevypadají vůbec dobřeLetošní sucho dalo trávníků, zabrat, i přes zalévání nevypadají vůbec dobře

Sázíme živé listnaté ploty, tedy opadavé dřeviny. Jehličnany současnou výsadbu také zvládnou, ale jen v první polovině měsíce. Pak by na ně mohlo být již pozdě, pokud by zimní chlad přišel dříve. Jehličnaté živé ploty sadíme raději až na jaře.

Vysazujeme růže, můžeme zvolit i ovocné druhy, které nám na podzim dají velké a kvalitní šípky.

Záhony po letničkách zryjeme a tím přichystáme na jaro. Hlínu nijak nerozbíjíme.

Letničky vytrháme a záhony po nich zryjemeLetničky vytrháme a záhony po nich zryjeme

Trvalkám a trávám neodstraňujeme letošní porost. Ten poslouží jako izolace kořenů před zimou a také úkryt beruškám a dalšímu užitečnému hmyzu.

Začneme s vydatnější zálivkou stálezelených dřevin, aby byly lépe připraveny na zimu.

Stálezelené dřeviny začneme intezivněji zalévat, aby byly lépe připraveny na zimStálezelené dřeviny začneme intezivněji zalévat, aby byly lépe připraveny na zimu

Přihrnujeme růže, vřesy a další okrasné rostliny zeminou, hrabankou, štěpkou, rašelinou nebo alespoň listím. Listí zajistíme u země například netkanou textilií nebo rašlovými pytli.

Můžeme založit novou skalku.

Postaráme se o jezírka a rybníčky.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře