Srpen v zahradě: jaké práce nás čekají?

Srpen v zahradě: jaké práce nás čekají?Srpen v zahradě: jaké práce nás čekají?
28. červenec 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  3906 zobrazení  1168 slov

I v srpnu budeme převážně sklízet, uskladňovat a zpracovávat úrodu. Budeme ovšem také sít, a to nejen letní výsevy, ale i zelené hnojení, kterým oživíme půdu například po raných bramborách.

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

Rajčata na záhonech již většinou dorostla dost vysoko na to, abychom je mohli nahoře zaštípnout. Více než šest pater nemá v našich podmínkách smysl ponechat.

Průběžně sklízíme dorůstající a dozrávající zeleninu.  Seřízneme vrchol růžičkové kapusty, aby se na růžičky dobře dovyvinuly.

Růžičková kapusta potřebuje zásahRůžičková kapusta potřebuje zásah

Vyséváme letní výsevy, které budeme sklízet na podzim, přes zimu a v příští sezoně. Sít můžeme ředkvičky, pekingské zelí, černou a bílou ředkev, ranou mrkev, raný hrách, saláty – tuto zeleninu sklidíme ještě do zimy. Mrkev a pór přikryjeme netkanou textilií, abychom je ochránili proti škůdcům.

Vysadit můžeme sadbu rané zeleniny, například kedluben, květáků, kapust a dalších

Přes zimu si můžeme nechat v záhonech také tu zeleninu, kterou teď vysejeme, například černý kořen, mangold, petržel, mrkev pozdní, letní pór.

Je čas na likvidaci rostlin okurky nakladačky, pokud už nejsou zcela fit.

Stále kontrolujeme brambory, zda se nám na nich nepasou mandelinky. Všude sledujeme i výskyt plísní a padlí, také mšic a svilušek. Slimáky se také snažíme držet na uzdě.

Plzáci jsou všude... a zbaští všechnoPlzáci jsou všude... a zbaští všechno

Sklízíme cibule pěstované ze semínka, pozdní jarní česneky. Nutnost sklizně poznáme podle polehávající natě.

Počátkem měsíce sklízíme cibule pěstované ze semínkaPočátkem měsíce sklízíme cibule pěstované ze semínka

Sklidíme i poslední rané brambory.

Sklízíme bylinky, také květy měsíčku, lichořeřišnice, divizny a dalších bylin.

Na záhony, kde již nebudeme nic pěstovat, vyséváme zelené hnojení. Cokoliv, co vytvoří hodně zelené hmoty. Použít můžeme svazenku, hořčici, řepku, pohanku a mnoho jiných.

Svazenka je dobrým zeleným hnojením, zároveň i potravou pro včelySvazenka je dobrým zeleným hnojením, zároveň i potravou pro včely

Ovocná zahrada

Odstraníme odplozené výhony jednou plodícího maliníku, přihnojíme jej plným hnojivem. Prořežeme angrešty a rybízy, je-li to potřeba.

Stále můžeme řezat peckoviny, zejména třešně a višně. Také můžeme peckoviny a jádroviny očkovat.

Vinnou révu vylamujeme, vyvazujeme letorosty. Bude také potřeba osečkovat letorosty plodné révy. Nejranější odrůdy již sklízíme. Ostatní chráníme proti ptákům a vosám.

Sklízíme pozdnější meruňky, broskve, švestky, pozdní rybízy, letní hrušky a jablka, také borůvky, ostružiny a další ovoce.

Sklízíme i švestky, stromy prořežemeSklízíme i švestky, stromy prořežeme

Můžeme vysazovat jahodníky.

Větve s bohatou úrodou například švestek podpíráme, aby se nezlomily.

Jabloně hnojíme vápnem - postřikem na list.

Zaléváme ovocné stromy i keře, pokud je příliš suché počasí.

Okrasná zahrada

Pozornost věnujeme kvetoucím květinám, obíráme odkvetlé květy, zaléváme. Vysoké květiny přivazujeme k oporám. Trvalky můžeme dělit a přesazovat.

Stále je dobré období pro řízkování rostlin. Můžeme také vysazovat mladé jehličnany. Nezapomínáme je po vysazení vydatně zalévat a také přivázat k oporám.

Zálivku neodpíráme ani trávníku. Přes léto sekáme trávník vyšší, aby nám jej sluníčko nespálilo.

Živé ploty z jehličnanů i listnatých stromů můžeme ještě teď zastřihnout. Nové výhony stihnou dozrát a mrazy by nám je neměly zničit. Střiháme v době, kdy slunce příliš nepálí, tedy ráno nebo večer.

Živé ploty je dobré prořezat během srpnaŽivé ploty je dobré prořezat během srpna

Vysazujeme (přepichujeme) sazenice dvouletých rostlin, hlízy ocúnů, šafránů a bramboříků a cibule sněženek, bledulí a třeba i řebříčků.

Pokud letníme pokojovky, musíme ty náchylnější na noc schovávat domů nebo jinak ochránit, ranní teploty přece jen již začnou klesat.

Hnojíme růže a další okrasné keře hnojivem se sníženým obsahem dusíku.

 

Zdroje fotografií: pixabay.com

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře