Únorové zahradničení

Únorové zahradničeníÚnorové zahradničení
30. leden 2017  Lenka Rutteová   Tipy a rady  4410 zobrazení  1197 slov

Leden nám předvedl vychytané zimní počasí, takže jsme zahradničili víc v obýváku než venku. Necháme se překvapit, jaké podmínky nám připraví únor. V každém případě už musíme zahájit přípravné práce pro nadcházející zahradnickou sezónu. Jaké? Podívejte se na to s námi!

Zeleninová zahrada a bylinky

Reklama

Kdo si nechal na záhonech ozimou zeleninu, otužilo zeleninu, případně zeleninu kořenovou, může směle sklízet – tedy podle stavu půdy a dané zeleniny. Růžičkovou kapustu obereme kdykoliv, s černým kořenem to bude horší…

Pokud by se počasí otočilo k teplejšímu, můžeme vysévat první zeleninu do nevytápěných skleníků, případně i na záhony. Chladné počasí při výsevu snese cibule, mrkev, ředkvička, polníček, saláty a třeba i špenát. Výsevy na záhonech přikrýváme netkanou bílou textilií.

Když počasí dovolí, můžeme začít s přehazováním kompostu. Jen pro připomenutí – do kompostu se díky tomu dostane více kyslíku a umocní se síla mikroorganismů, které v něm dělají rozkladné procesy. Dobrý kompost se vytvoří i bez přehazování, počkáme si na něj o cca rok déle.

papriky slibují jaroPapriky slibují jaro

Únor je měsícem výsevů. Vyséváme kde co – počínaje paprikami a lilkem, přes květáky, mochyně, zelí, kedlubny, letní póry, pekingské zelí, saláty všeho druhu, asijskou listovou zeleninu, bylinky – třeba majoránku, bazalku či pažitku. Koncem měsíce budeme možná již přepichovat.

Papriky přepichujeme po dvou, rostlinky se pak lépe navzájem podpírajíPapriky přepichujeme po dvou, rostlinky se pak lépe navzájem podpírají

Postaráme se o odpočívající záhony. Na sníh rozhazujeme vápno (resp. vápenec), později, až bude sníh fuč, rozhodíme na vlhké záhony dusíkaté vápno. Po aplikaci dusíkatého vápna bychom s jakýmkoliv setím měli vyčkat alespoň tři týdny, než se dusíkaté vápno zcela rozpustí a přestane účinkovat.

Ve sklepě kontrolujeme stav uskladněné úrody, nakažené kusy vyhazujeme.

Majoránku musíme vysít domaMajoránku musíme vysít doma

Ovocná zahrada

V únoru stále můžeme odebírat rouby, pokud je budeme na jaře potřebovat. Pokračujeme v zimním řezu, průklestu a zmlazování, věnujeme se zejména mladším jádrovinám a také angreštům a rybízům. Ve druhé polovině února začneme s řezem vinné révy.

Jestliže pěstujeme jádroviny ve tvaru vřetene, pustíme do vyvazování výhonů. Starším ovocným stromům můžeme seškrábnout borku. Důsledně ji shrabeme a hned spálíme. Když si pod strom umístíme plachtu, bude práce jednodušší a mnohem efektivnější.

Povápníme pod ovocnými stromy i keři. Pokud jsme ještě nenatřeli kmeny vápenným mlékem, pustíme se nejdříve do nátěru. Ale jen za bezmrazého dne.

Při vhodném počasí (bezvětří a teploty nad nulou) začneme s ošetřováním všech stromů postřikem Kuprikolu – jde o preventivní postřik proti kadeřavosti broskvoní, suché skvrnitosti listů peckovin, proti korovým nekrózám i strupovitosti jádrovin.

Můžeme začít i s hnojením pod ovocné stromy a keře. Ale spíše až koncem měsíce.

Ptáčci potřebují krmení, dokud je sníhPtáčci potřebují krmení, dokud je sníh

Při nepříznivém počasí pokračujeme v krmení ptáčků. Dokud je na zemi sníh, potrava se jim shání poměrně těžce.

Ve sklepě kontrolujeme uskladněné ovoce.

Okrasná zahrada

Pokračujeme s výsevem letniček a také kontrolujeme zimující trvalky v nádobách. Občas je zalijeme, ale s rozumem, aby nám neuhnily.

Letničky se mají k světuLetničky se mají k světu

Venku kontrolujeme dvouletky, které přezimují pod peřinou. Když je delší sucho, zalijeme je. Koncem měsíce, pokud se neočekávají výraznější mrazy, můžeme trvalky odkrývat přes den, později odkrýt zcela, ostříhat je a pohnojit. Postupně se začnou probouzet.

V příznivém počasí můžeme začít hnojit i trávník.

Přesazujeme muškáty. Přitom je musíme výrazně seříznout. Stále ještě můžeme vysazovat letničky, které vyžadují zimní přemrznutí.

Kvetou první cibulovinyKvetou první cibuloviny

Venku už nám občas kvetou první cibuloviny a otužilé trvaly a dřeviny.

Okrasným keřům kvetoucím brzy zjara odstraníme suché či poškozené větve, ostatní seřízneme radikálněji. Stálezelené listnaté stromy nebo živé ploty můžeme při příznivém počasí začít omlazovat, tvarujeme také javory a hlohy.

Stálezelené listnaté keře můžeme tvarovatStálezelené listnaté keře můžeme tvarovat

 

Zdroje fotografií: pixaba.com, archiv autorky.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře