V únoru se zahrada začíná probouzet. Jaké práce nás tam čekají?

V únoru se zahrada začíná probouzet. Jaké práce nás tam čekají?V únoru se zahrada začíná probouzet. Jaké práce nás tam čekají?
28. leden 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  3769 zobrazení  995 slov

Únor je měsícem, kdy pomalinku začíná nová sezóna zahradnická sezóna. Sice to tak venku někdy nevypadá, některé roky hodně mrzne, jindy se všude válejí kupy sněhu. Zahrada už se ale krůček po krůčku připravuje, aby se nám mohla v dalších měsících postarat o vyplnění volného času, a také aby nám přinesla spoustu radosti i užitku. Co tedy udělat pro nastartování nové zahradnické sezóny? Čím se budeme zabývat?

Únor je měsícem, kdy pomalinku začíná nová sezóna zahradnická sezóna. Sice to tak venku někdy nevypadá, některé roky hodně mrzne, jindy se všude válejí kupy sněhu. Zahrada už se ale krůček po krůčku připravuje, aby se nám mohla v dalších měsících postarat o vyplnění volného času, a také aby nám přinesla spoustu radosti i užitku. Co tedy udělat pro nastartování nové zahradnické sezóny? Čím se budeme zabývat?

Reklama

Nakoupit osivo, připravit osevní plán

Pokud jsme si doposud nepřichystali osevní plán, už bychom neměli déle otálet. Jednak si musíme rozvrhnout záhony, kam co dáme - v návaznosti na pěstování v minulých letech a na hnojení. A také musíme nakoupit potřebné osivo. Pokud máme doma osivo starší, otestujeme jeho klíčivost.

Kmeny ovocných stromů

Kmeny a dolní části větví všech ovocných stromů bychom měli před příchodem jara natřít vápnem rozmíchaným ve vodě. Proč? Protože vápno zahubí mnoho přezimujících škůdců a zároveň ochrání stromy před již docela ostrým sluníčkem, které tmavou kůru stromů prohřívá. Přes den tedy sluníčko probouzí ve stromě mízu, ale noční teploty mohou takto probuzený strom poškodit. Nánosem bílé vrstvy minimalizujeme ohřívání kmene. Vždy si k aplikaci nátěru musíme vybrat nemrazivý den.

unor na zahradě

Řezy jabloní a roubování

V závislosti na stáří a požadované velikosti stromu provádíme řez jabloní. Čím dříve řežeme, tím více podporujeme růst.

Mladé stromky a stromky, u kterých zakládáme nové plodné větve, řežeme třeba již v lednu (pokud nemrzne), starší stromy, které potřebují jen udržovací řez, stačí řezat až v březnu, těsně před jejich „probuzením“.V tomto období také odebíráme rouby.

Skleník a hluboké pařeniště

Postupně si musíme přichystat skleník nebo hluboké pařeniště. Tuto práci je vhodné dělat ze začátku měsíce. Na podzim jsme ze skleníku vyvezli zeminu alespoň do 30 centimetrové hloubky (jednou za cca 5 let to chce ale i níže).

Koncem ledna nebo začátkem února navezeme do skleníku či pařeniště listí, které jsme si na podzim uschovali. Poté navrstvíme kompost a teprve na něj zeminu. Tu posypeme dusíkatým vápnem, zapravíme, prolijeme, přikryjeme fólií a necháme zapotit.

Pro tuto proceduru vybíráme prosluněné dny, u vyhřívaných skleníků bez ohledu na počasí. Výsevy děláme nejdříve tři týdny po aplikaci dusíkatého vápna.

unor na zahraděSetí budoucí sadby

Začátkem února nebo koncem ledna vysejeme papriky, celery (pokud jich chceme pěstovat více), během února saláty, kedlubny, kapustu, zelí, koncem měsíce rajčata.

Sejte buď do perlitu, nebo do výsevního substrátu, obojí musí mít pokojovou teplotu. Když před setím semínka na pár hodin namočíte, urychlíte jejich klíčení.

Zahradní náčiní

Aby nám práce šla dobře od ruky, potřebujeme kvalitní nářadí. To stávající zkontrolujeme, závady opravíme, podle potřeby dokoupíme nové.

Myslíme také na to, že nářadí je potřeba mít nabroušené, stroje promazané (již od podzimu). Vyřídíme také reklamace, dokud nám nářadí nechybí k práci a můžeme jej měsíc postrádat.

Vinná réva

Vinná réva je rostlina, která se k životu probouzí velmi brzy. A každé kapičky mízy je škoda, proto ji v nemrazivých dnech řežeme již koncem února, aby rostliny takzvaně neslzely.

První jarní postřiky

Brzy zjara je nutno provést několik postřiků, které nám ulehčí boj s nemocemi a škůdci během sezóny. Můžeme postříkat stromy proti lišejníkům (zelenou skalicí), proti přeživším škůdcům (insekticidem), proti nemocem stříkáme zejména broskvoně, a to proti kadeřavosti; dále ještě peckoviny proti monilióze - zde je ale základním předpokladem ochrany posbírání a zničení a všech mumifikovaných plodů hned na podzim.

Příprava záhonů

Záhony, kam budeme brzy sít nebo sadit, můžeme překrýt sklem, fólií nebo netkanou černou textilií, abychom urychlili prohřátí půdy. Před vyteplením záhonů je vhodný jejich prosyp dusíkatým vápnem a prolití vodou, abychom zredukovali škůdce a choroby na minimum.

Úroda pak bude nejen dříve, ale bude i kvalitnější. A pamatujte, že dokud jsou dny krátké, sklízíme vždy až k večeru, až je v rostlinách nejméně dusíku za celý den.

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Komentáře