Velikonoční osení: Udělejme si doma na Velikonoce zeleno

Velikonoční osení: Udělejme si doma na Velikonoce zelenoVelikonoční osení: Udělejme si doma na Velikonoce zeleno
11. březen 2016  Lenka Rutteová   Tipy a rady  7803 zobrazení  1103 slov

K Velikonocům neodmyslitelně patří zelená barva. Pojďme si zasít ječmen nebo pšenici, abychom měli doma čerstvé zelené osení jako podklad pro sváteční dekoraci. Jak na to?

Reklama

Svátky jara

Pro většinu z nás jsou Velikonoce svátky jara a těšení se na novou zahradnickou sezónu, na sluníčko a příjemné teplo (tedy pokud se nás slunce zase nebude pokoušet usmažit jako loni).

Co budeme potřebovat?

Musíme mít k dispozici substrát, nádobu, ve které budeme pěstovat, obilí, nejlépe ječmen, klíčí rychleji. Ale pokud zasejeme ještě dnes, stihne nám vyklíčit i pšenice. Pokud pěstební nádoba nemá odtokové otvory, vyložíme její dno drenáží z perlitu nebo štěrku.

Pěstovat osení můžeme i rovnou v ošatkách, ty ale musíme nejdříve vyložit něčím nepropustným, aby nám nevytékal substrát zároveň s vodou. V tomto případě je drenáž také nutná.

Co budeme potřebovatCo budeme potřebovat

K vlhčení raději zvolíme střičku.

Alternativy k osení, které rostou rychleji

Pokud bychom v nejbližších dnech neměli pro setí čas nebo vybavení, nic se neděje, později můžeme zasít řeřichu nebo čočku. Obě jsou přeborníky v rychlosti klíčení, stihnou to za pár dní. Čočka má krásné lístky, jistě budou jako podklad pro dekoraci příjemnou alternativou k osení.

Navíc si vypěstujeme i dobrou zeleninu do salátu (nakrájené mladé rostlinky čočky chutnají také výborně).

Jak postupujeme?

Tam, kde nemáme odtokové otvory, dáme nejdříve drenážTam, kde nemáme odtokové otvory, dáme nejdříve drenáž

Jednoduše řečeno, jako u každého jiného setí. Takže pokud máme nádobu bez odtokových otvorů, dáme nejdříve drenáž, potom substrát a ten dobře prolijeme.

Substrát napřed prolejeme, teprve potom osejemeSubstrát napřed prolejeme, teprve potom osejeme

Na substrát nahusto vysejeme obilí, zasypeme vrstvičkou substrátu a tu dobře přimáčkneme. Nakonec provlhčíme střičkou, ať si substrát konvičkou nesplavíme ze semínek dolů.

Na půlce ošatky je pšeniceNa půlce ošatky je pšenice
Na druhé půlce je ječmenNa druhé půlce je ječmen

Podmínky pro klíčení

Čím tepleji a čím více světla, tím rychleji nám osení poroste. Pokud máme pocit, že nás předbíhá, odneseme jej do chladna. Aby porost byl pevnější, můžeme ho na noc dávat do chladničky. Díky chladu a krátkodobé dokonalé tmě rostlinky zesílí.

Nezapomínáme vlhčit

Substrát musíme držet provlhčený, z počátku jej můžeme překrýt fólií.

Obilí zasypeme substrátem a ten provlhčíme pomocí střičkyObilí zasypeme substrátem a ten provlhčíme pomocí střičky

Jak dekorovat?

Inspirace pro dekoraci najdeme všude mraky. Do osení položíme nebo zapíchneme cokoliv, co se nám líbí a co má něco společného s Velikonoci. Zde se mohou dobře realizovat i děti.

Velikonoční výzdoba dětskýma rukamaVelikonoční výzdoba dětskýma rukama

Pokud si naklíčíme větší množství (třeba v malé přepravce od mandarinek, kterou také musíme vyložit nepropustnou fólií a na dno umístit drenáž), budeme mít materiál i pro dekorace venkovní nebo do ostatních místností.

Postupem času obilí klíčí a roste, mrkněte na fotky:

První nesmělé výhonkyPrvní nesmělé výhonky
O den pozdějiO den později
Další den opět skokový růstDalší den opět skokový růst

 

Zdroje fotografií: archiv autorky

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

I když to bude jen jednomu známému, budeme rádi :) Děkujeme :)

Líbil se Vám článek?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

Budeme také rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Lenka Rutteová

Autorka žije ve Východních Čechách. Studovala v Pardubicích a v Ostravě. Nyní se stará o dvě malé děti a velkou zahradu, která je také jejím koníčkem. Zahrada ji provází již od dětství, s výjimkou studentských let žila vždy na vesnici.Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Komentáře